Auksinis Berlyno kino festivalio lokys skirtas dokumentiniam filmui apie migrantus

Auksinis Berlyno kino festivalio lokys skirtas dokumentiniam filmui apie migrantus

Berlyno kino festivalis šiemet nusprendė pagerbti atviraširdę Europą ir pagrindinį prizą – Auksinį lokį – skyrės Gianfranco Rosi režisuotam dokumentiam filmui „Ugnis jūroje“ (it. „Fuocoammare“). Tai stipri juosta, atkreipianti dėmesį į tūkstančių tūkstančius migrantų, kurių vienintelė viltis dažniausiai nuskęsta į jūros gelmes, pasieniečiams sulaikius jų laivelius prie nedidelės Italijai priklausančios Lampedūzos salos krantų.

Iš žiuri pirmininkės Meryl Streep, kuri, kaip ir visi kiti žiuri nariai buvo sujaudinta gilaus dialogo apie tai, kaip menas gali paveikti realybę, išlaikydamas diskreciją ir kuklumą, rankų atsiimdamas pagrindinį Berlyno kino festivalio apdovanojimą G. Rosi dedikavo savo filmą Lampedūzos gyventojams – nedidelei žvejų bendruomenei, gyvenančiai Viduržemio jūros viduryje, metų metus atviromis rankomis priimančiai vyrus ir moteris, kurių gyvenimai kabo ant plauko – tiesą sakant, ant labai plono plauko, kurį šie mato už horizonto, ir kuris juos tempia pirmyn, nors didžioji dalis gyvi kranto nepasiekia.

Laureatų apdovanijimų ceremonijoje netrūko ir daugiau akcentų, susijusių su šia, Europai kaip niekad aktualia tema: Sidabriniu lokiu apdovanotas trumpametražis filmas „Grąžintas žmogus“ (angl. „A Man Returned“) kurį režisavo Mahdi Fleifelis, pats kadaise kaip pabėgėlis atvykęs į Europą.

Europa ir jos problemos išliko dėmesio centre dalijant kitus Sidabrinius lokius. Po trejų metų pertraukos, kai buvo apdovanotas už dramą „Vaizdelis iš metalo laužo surinkėjo gyvenimo“ (bosn. „Epizoda u životu berača željeza“), Oskaro laureatas bosnių režisierius Danis Tanovičius dar kartą pelnė Didįjį žiuri prizą už dramą „Mirtis Sarajeve“ (bosn. „Smrt u Sarajevu“). Žiuri buvo tiesiog priblokšta šios subtilios ir energingos mozaikos, sudėliotos garsaus šio Balkanų miesto viešbučio „Hotel Europa“ fone, kur anarchistas Gavrilo Principas nušovė Austrijos – Vengrijos imperijos erchercogą Francą Ferdinandą ir jo žmoną Sofi – būtent nuo šios žmogžudystės, peraugusios į milžinišką tarptautinį konfliktą, žmonija pradėjo skaičiuoti pasaulinius karus, pažymėtus didžiulėmis netektimis.

Sidabriniu lokiu už geriausią režisūrą apdovanota prancūzų režisierė Mia Hansen-Løve už dramą „Ateitis“ (pranc. „L‘Avenir“). Tai filmas, kuris papirko žiuri savo delikatumu subtilumu ir jautrumu, tobulai perteiktais aktorės Isabelle‘s Huppert vaidyba. Už tas pačias savybes buvo įvertinta danų aktorė Trine Dyrholm – ji apdovanota už subtilią vaidybą puikioje Thomas‘o Vinterbergo dramoje „Komuna“ (dan „Kollektivet“). Filmas pasakoja apie moterį, pamažu prarandančią ne tik jaunystę, bet ir viską, ką ši jai buvo suteikusi. Kita gili, savo dėmesį į moteris sutelkianti istorija – lenkų režisieriaus Tomaszo Wasilewskio drama „Jungtinės meilės valstijos“ (lenk. „Zjednoczone Stany Milosci“) apdovanota už savo kompleksinį scenarijų, palikusį režisierius ir scenaristus „be žado“.

Galiausiai, apdovanojimus gavo ne tik europiečiai – festivalio žiuri atkreipė dėmesį į šalis, kurios vis dar tebekariauja dėl savo laisvės, Sidabriniais lokiais apdovanojusi filme „Hedi“ vaidinusį aktorių Maidą Mastourą už jo švelnų pasirodymą ir šio filmo režisierių Mohammedą Ben Attią, už geriausią debiutinį filmą.

Prizą iš Berlyno parsiveš ir latvių režisierius Renārs Vimba – jo drama „Aš čia“ įvertinta 14Plius kartos kategorijoje, kurioje apdovanojimą skiria jaunimo žiuri.

Visas laureatų sąrašas:

Auksinis lokys – Geriausias filmas:

• „Ugnis jūroje“ (it. „Fuocoammare“, rež. Gianfranco Rosi)

Sidabrinis lokys – Didysis žiuri prizas:

• „Mirtis Sarajeve“ (bosn. „Smrt u Sarajevu“, rež. Danis Tanovič)

Alfredo Bauerio prizas:

• „Lopšinė liūdnajai paslapčiai“ (tag. „Hele sa Hiwagang Hapis“)

Sidabrinis lokys – geriausias režisierius:

• Mia Hansen-Løve – „Ateitis“ („L‘Avenir)

Sidabrinis lokys – Geriausia aktorė:

• Trine Dyrholm – „Komuna“ (dan „Kollektivet“)

Sidabrinis lokys – Geriausias aktorius:

• Majd Mastoura – „Hedi“ (rež. Mohammed Ben Attia)

Sidabrinis lokys – Geriausias scenarijus:

• „Jungtinės meilės valstijos“ (lenk. „Zjednoczone Stany Milosci“, rež. Tomasz Wasilewski)

Sidabrinis lokys – Didžiausias meninis indėlis:

• Mark Lee Ping-Bing „Priešpriešinės srovės“ (kin. „Chang jiang tu“, rež. Yang Chao) (už kameros darbą)

Sidabrinis lokys – Geriausias pirmasis filmas:

• „Hedi“ – Mohmed Ben Attia

Auksinis lokys – Geriausias trumpametražis filmas:

• „Batrakiano baladė“ (port. „Balada de um Batraquio“, rež. Leonor Teles)

Sidabrinis lokys – Trumpametražis filmas:

• „Grąžintas žmogus“ (angl. „A Man Returned“, rež. Mahdi Fleifel)

Geriausias KPlius kartos filmas:

• „Spąstai“ (angl. „The Trap“, rež. Jayaraj Rajasekharan Nair)

Geriausias 14Plius kartos filmas:

• „Aš čia“ (lat. „Es esmu seit“, rež. Renārs Vimba)

Teddy apdovanojimas:

• „Katinas“ (vok. „Kater“, rež. Klaus Händl

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles