Atkurta originali „2001: Kosminė odisėja“ kino juosta

Atkurta originali „2001: Kosminė odisėja“ kino juosta

Vienas įtakingiausių šių laikų režisierių – Christopheris Nolanas – frazei „naujai restauruotas“ suteikė visai kitokią prasmę.

Anot režisieriaus, per paskutinį dešimtmetį tapo įprasta klasikinius filmus perkelti į skaitmeninį formatą. Jie restauruojami kompiuteriu ar net šiek tiek keičiami, taisomi, pritaikomi šių laikų kino salėms. Šių dienų kūrėjai dažnai mąsto, koks būtų filmas, jei tuo metu režisierius būtų galėjęs naudoti naują garso sistemą, lazerines projekcijas ar galimybę pakeisti filmo spalvas. Dažnai žiūrėdami seną filmą matome nebe jo originalą, o tik didesnę ar mažesnę interpretaciją.

C. Nolanui pamačius originalią Stanley’io Kubrick’o „2001: Kosminės odisėjos“ (angl. 2001: A Space Odyssey) kino juostą, galvoje ėmė kirbėti viena mintis. Kiekvienas žiūrovas privalo turėti galimybę pamatyti filmą tokį, koks jis buvo sukurtas: neataujintą, išlaikiusį originalias spalvas ir garsą. Režisierius siūlo restauruoti pačią filmo kino juostą, o ne filmą skaitmeniniame formate. C. Nolanas teigia, jog žmogaus akis yra geriausiai prisitaikiusi žiūrėti analogiško formato filmą.

Ši idėja buvo įgyvendinta – šiemet Kanų kino festivalyje rodyta originali, fotochemiškai restauruota S. Kubrick’o „2001: Kosminė odisėja“. Tai pirmoji tokio masto filmo restauracija. Projektas truko ilgiau nei šešis mėnesius. 50 metų senumo filmo negatyvas buvo išvalytas, pašalinti senesni netikslūs pataisymai. Taip pat grąžintos spalvos bei autentiškas garso takelis, kuriame „galima išgirsti tokių garso kulminacijų, kokių šiais laikais niekas nebekuria“, rašo „Variety.com“.

Režisierius šią idėją – atkurti vieną garsiausių visų laikų filmų – įgyvendino vedamas ne tik nostalgijos ar romantikos. Anot C. Nolano, šių laikų technologijos užgožia svarbią tiesą, jog fotocheminis formatas yra žymiai geresnės kokybės nei skaitmeninis, o „2001: Kosminė odisėja“ yra geriausias filmas tai parodyti.

 

 

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles