Savaitės filmų serija. „Neįmanoma misija“

Paskutiniaisiais metais sunku atsiversti tinklapį, skelbiantį svarbiausias Holivudo naujienas, ir jame nepamatyti pranešimo apie dar vieną iš naujo kuriamą legendinį filmą. Didžiųjų Holivudo studijų noras pelnytis iš žiūrovų nostalgijos, apie ką BuvauKine.lt jau yra rašę, yra suprantamas dalykas, net jeigu po truputį naikinantis originalumą kine.

Dėl itin didelio tęsinių, perdirbinių ir kitokių jau egzistuojančių filmų išnaudojimų būdų BuvauKine.lt pradeda „Savaitės filmų serijos“ rubriką. Joje pasakosime apie žymiausias ir mažiau žinomas kino serijas, jų užkulisius, kūrėjus ir įtaką bendrai kino istorijai.

Kino serija dažniausiai yra laikomi keli filmai, tiesiogiai susiję savo siužetu (tokie kaip Indianos Džounso ar „Marvel“ filmai) ar savo tematika bei kūrėjais (tokie kaip Sergio Leone „Dolerių trilogija“), todėl šioje rubrikoje apžvelgsime platų filmų spektrą.

Rubriką pradedame su viena žymiausių visų laikų veiksmo filmų serijų „Neįmanoma misija“ su Tomu Cruise’u priešaky. Naujausią serijos dalį „Neįmanoma misija: slaptoji tauta“ Lietuvos kino teatruose galima pamatyti jau dabar.

Pagrindinė idėja

Ethanas Huntas (akt. Tom Cruise) dirba slaptoje JAV šnipų agentūroje, pavadinimu „Neįmanomų misijų būrys“ (angl. Impossible Missions Force arba IMF). Geriausias ir tuo pačiu dažniausiai į problemas įsiveliantis organizacijos agentas, kartu su augančiomis savo talkininkų gretomis, privalo gelbėti pasaulį arba save nuo pavojingiausių grėsmių. Tai jis daro, savaime suprantama, į pagalbą pasitelkdamas įspūdingiausius triukus, keisčiausius šnipams skirtus prietaisus ir lydimas įtampos kupinų akimirkų.

Serijos filmai:
• „Neįmanoma misija“ (angl. „Mission: Impossible“), rež. Brian De Palma, 1996 m.
• „Neįmanoma misija II“ (angl. „Mission: Impossible II“), rež. John Woo, 2000 m.
• „Neįmanoma misija III“ (angl. „Mission: Impossible III“), rež. J. J. Abrams, 2006 m.
• „Neįmanoma misija: Šmėklos protokolas“ (angl. „Mission: Impossible – Ghost Protocol“), rež. Brad Bird, 2011 m.
• „Neįmanoma misija: slaptoji tauta“ (angl. „Mission: Impossible – Rogue Nation“), rež. Christopher McQuarrie, 2015 m.

Svarbiausi žmonės

Bruce’as Gelleris. Mažai kam girdėtas kūrėjas, be kurio „Neįmanomos misijos“ filmai neegzistuotų. Būtent jis sukūrė nuo 1966 iki 1973 metų rodytą to paties pavadinimo televizijos serialą, pristačiusį „Neįmanomų misijų būrį“. Nors „Neįmanomos misijos“ filmai iš originaliojo serialo (devintajame dešimtmetyje prikelto porai sezonų) pasiskolino tik pavadinimą, idėją ir vos kelis veikėjus, pats serialas, sukurtas pasauliui vos pradedant išprotėti dėl Džeimso Bondo filmų, anuomet buvo itin populiarus ir „Paramount“ studijai sufleravo, kad pagal jį sukurtas filmas gali atnešti nemenką pelną.

Tomas Cruise’as. Bene žymiausias jo karjeros vaidmuo tarp dešimčių įsimintinų darbų šiam aktoriui buvo itin svarbi. Ne vien dėl to, kad jam teko galimybė įkūnyti Ethaną Huntą – vieną įsimintiniausių šnipų kino istorijoje. 1996 metais, kuomet T. Cruise’as jau buvo įsitvirtinęs Holivudo olimpe, pirmasis „Neįmanomos misijos“ filmas tapo pirmuoju aktoriaus prodiusuotu kūriniu. Jis su garsiąja serija buvo nuo pat pradžių, sugebėjęs įtikinti „Paramount“ vadovus ženkliai padidinti pirmosios dalies biudžetą ir vėliau dėjęs įspūdingas pastangas į naujųjų „Neįmanomos misijos“ filmų kūrimą, nuo scenarijaus rašymo iki asmeninių kvietimų geriausiems veiksmo filmų režisieriams prisijungti prie šios filmų serijos. T. Cruise’as yra visos šios serijos siela, o jo legendiniai triukai, atliekami tik jo paties ir be jokios kaskadininkų pagalbos (nuo lipimo aukščiausio pasaulio pastato Abu Dabyje siena iki kabojimo ant skrendančio lėktuvo), yra viena dažniausiai aptarinėjamų temų Holivude. Kad ir kas suptų asmeninį T. Cruise’o gyvenimą, jis yra visapusiška kino ikona, ką „Neįmanomos misijos“ filmai tik įrodo.

Paula Wagner. T. Cruise’o prodiusavimo partnerė ir buvusi jo agentė. Pasitraukusi iš didžiausios Holivudo talentų agentūros CAA, kurioje ji prižiūrėjo žymiausias kino žvaigždes, P. Wagner kartu su buvusiu klientu T. Cruise’u įkūrė prodiusavimo kompaniją „Cruise/Wagner Productions“. Yra daug žinančių, kaip entuziastingasis T. Cruise’as ėmėsi „Neįmanomos misijos“ kūrimo ir jo žvaigždės statutas visą procesą tikrai palengvino, tačiau užkulisiuose nuolat girdimos kalbos, kad be P. Wagner analitinių sugebėjimų aktoriaus prodiusavimo karjera galėjo baigtis net neprasidėjusi.

Brianas De Palma. „Neįmanomos misijos“ filmai yra išskirtiniai ir tuo, kad juos režisuoja vis kiti režisieriai, turintys vis kitokius stilius, tačiau pirmosios dalies kūrėjas savo pasekėjams kartelę užkėlė tikrai aukštai. Jo aktyvus montažas ir preciziškai keliama įtampa tapo vienais iš skiriamųjų visos serijos bruožų, kuriuos dešimtajame dešimtmetyje pradėjo imituoti vis daugiau kino kūrėjų. B. De Palmos įnašas į „Neįmanomą misiją“ negali būti nuvertintas.

Skiriamieji ženklai

Muzika. Kaip ir kiekvienas filmas apie šnipus, taip ir „Neįmanoma misija“ turi kelis akordus, kurie kino gerbėjams iškart sufleruoja, kad po sekundės jie savo ekrane pamatys amžinos jaunystės eliksyro scientologijos būstinėje išgėrusį Tomą Cruise’ą. Teminė serijos muzika yra tiesiogiai pasiskolinta iš originaliojo serialo, kur ją parašė kompozitorius Lalo Schifrinas.

Kaskadiniai triukai. Daugybė veiksmo filmų žiūrovus bando papirkti beprasmiškais sproginėjimais ir greitai nusibostančiomis automobilių gaudynėmis arba, Džeimso Bondo atveju, neeiline prabanga. Ką „Neįmanomos misijos“ serija įvaldė kone tobulai yra pavojingi kaskadiniai triukai, dažniausiai atliekami jau minėtojo T. Cruise’o naudojant tik minimalias apsaugas. Kruopščiai sukonstruotos ir įtampą keliančios scenos, kai veikėjai kabo ant aukščiausios uolos krašto, ilgai būna po vandeniu, kabo ant plonos virvės siekdami nepajudinti nei vieno raumens ar tiesiog savo noru bėga į smėlio audrą, suteikia veiksmo filmuose vis rečiau matomą siekį pritraukti žiūrovus prie ekranų, ne eiti lengviausiu įmanomu keliu ką nors pasprogdinant ir susirinkti besimėtančius pinigus.

Tomas Cruiseas. Ar dar reikia komentarų?

Filmų reitingas:
4. „Neįmanoma misija II“. Johnas Woo yra įvardijamas kaip vienas geriausių pastkutinių dešimtmečių veiksmo filmų režisierių, tačiau antroji „Neįmanomos misijos“ dalis atrodė tarsi jo filmų parodija. Chaotiškas, stilių vietoje siužeto dažniausiai iškeliantis filmas turėjo įsimintinų epizodų, tačiau dažniausiai kentėdavo nuo savotiško perspaudimo ir užmigimo ant laurų po įspūdingos pirmosios dalies sėkmės.

3. „Neįmanoma misija“. Pirmąją serijos dalį pavadinti bloga būtų neprotinga, nes ji tokia tikrai nėra. Joje T. Cruise’as, B. De Palma ir galybė scenaristų, ieškojusių tinkamo siužeto filmui likus vos dienoms iki jo filmavimo pradžios, sukūrė vykusį eksperimentą. Jie pristatė jokių žymių kino herojų nebandantį kopijuoti pagrindinį veikėją, suteikė filmui emocinį pagrindą ir visa tai apipynė intriguojančiu siužetu, kaip ir būdinga filmams apie šnipus. Nenuostabu, kad filmas tapo trečia pagal pelningumą 1996 metų juosta, nes žiūrovai buvo išsiilgę visapusiškai smagių veiksmo filmų.

2. „Neįmanoma misija: Šmėklos protokolas“. Ties ketvirtąja serijos dalimi visi su šiais filmais susiję žmonės žinojo, ko nori kino gerbėjai, ir jie žiūrovams surengė tikrą šventę. Šis filmas yra pilnas grynų linksmybių nuo pradžios iki pabaigos, pasižymintis ne tiek ypatingu scenarijumi kiek kruopščiu ir įdomiu jo išpildymu. Bradas Birdas tobulai suprato savo auditoriją.

1. „Neįmanoma misija III“. Trečioji serijos dalis turi nedidelį komponentą, suteikiantį jai pranašumą prieš kitus serijos filmus: Philipą Seymourą Hoffmaną. J. J. Abramso režisuotas filmas pristatė Oskaro laureato įkūnijamą antagonistą, turintį itin svarų motyvą keršyti Ethanui Huntui ir tai išnaudojo pilnu pajėgumu, tame tarpe nepamirštant ir įtemptų veiksmo scenų. „Neįmanoma misija III“ tik dar kartą įrodė, kad didžiausia įtampa kyla tarp veikėjų, ne dėl sproginėjančių automobilių, ir tai parodė visu galingumu.

Kaip prie šios serijos dera penktoji jos dalis „Neįmanoma misija: slaptoji tauta“ kino teatruose galite pamatyti jau dabar.

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. napoleonas / 2016 kovo 15

    Reiks pirmą dalį žiūrėti .