10-ą kartą, spalio 1–4 d., vyksiančios Lotynų Amerikos kultūros dienos IN LATINO šiemet kvies PASINERTI į trumpametražį egzotiškojo kontinento kiną, pažinti regiono tautinį paveldą, jam būdingą žmogaus ir gamtos ryšį, dvasines keliones.
Per keturias dienas skirtingomis IN LATINO stotelėmis bus pažymėta: „Kino pavasario“ salė (kino teatre „FC Vingis“), kultūros baras „Kablys“, jau greitai duris atversiantis baras greta traukinių bėgių „Peronas“, Užupio meno inkubatorius „Galera“. Iš šių stotelių bus keliaujama po Lotynų Ameriką per moteriškumą fotografijoje, kumbijos ritmus muzikoje, aktyvinančius kakavos skonius ir kitus įspūdžius, kuriais dalinsis karštojo žemyno apsėstieji.
Kino mylėtojus IN LATINO pakvies į keturias trumpametražių filmų programas, kuriose – Brazilijos, Argentinos, Čilės ir Kolumbijos režisierių darbai. Tai geriausi šių ir praėjusių metų minėtų šalių trumpametražiai filmai, kurie, keliaudami po užsienio festivalius, nepaliko abejingų nei jų žiūrovų, nei žiuri narių.
Festivalių nugalėtojai (72 min.)
2014 m. Kanų festivalyje geriausiu trumpametražiu filmu pripažinta drama „Leidi“, virš 30 įvairiausių nominacijų ir apdovanojimų pelnęs 3D animuotas pasakojimas „Meškio istorija“ („Bear Story“), komiška juosta apie nesėkmingas sužadėtuves „Debesyse“ („En las nubes“), Kanų paralelinėje programoje „Dvi režisierių savaitės“ nugalėjęs filmas „Beširdė“ („Sem coracao“) apie ankstyvus Brazilijos vaikų lytinius santykius. Taip atrodo šių metų IN LATINO atidarysianti festivaliuose sužibėjusių trumpametražių filmų programa, sudaryta iš skirtingose Lotynų Amerikos šalyse sukurto kino.
Brazilija (75 min.)
Braziliškąją programą taip pat sudaro 4 naujausi trumpametražiai filmai, kurie, originaliais būdais paliečia įvairiausias šių dienų šalies aktualijas. Vėlgi sėkmingai po pasaulio festivalius keliaujančios trumpo metro juostos – jaunų, perspektyvių brazilų režisierių darbai. Jie nevengia drąsių temų – paauglės nėštumas („Tenisininkė“ / „La tenista“), neprižiūrimi, gatvėje gyvenantys vaikai („Mano vardas Robotas“ / „Command Action“), nepaklusnūs paaugliai („Plunksnos istorija“ / „História de uma Pena“). IN LATINO festivalyje apsilankysiantis brazilas José Menezes žiūrovams pats pristatys savo juodai baltą, lyrišką pasakojimą „Valtininkas“ („Barquero“). Tai istorija apie vyrą, kurio darbas yra surinkti mirusiųjų kūnus. Juk kažkas tai turi padaryti…
Čilė (90 min.)
Tai labiausiai provokuojanti IN LATINO programa, tad skirta tolerantiškiausiam, smerkti nelinkusiam žiūrovui. Nuostabiais Čilės vaizdais papasakota tėvą bandžiusios susigrąžinti merginos istorija („Nešvarūs skalbiniai“ / „Los trapos al sol“); homofobijos išpuolį išgyvenusių dviejų vyrukų patirtis („Šventasis Kristobalis“ / „San Cristobal“); transvestitų kasdienybė („Dingusios karalienės“ / „Locas perdidas“); geraširdės prostitutės gyvenimas („Frančeska“ / „Francesca“) – keturios neeilinės juostos iš vertikaliosios šalies.
Argentina (65 min.)
Nenuspėjami, linksmi, gilūs, jaunatviški, romantiški, niūrūs, komiški – šiais epitetais galima apibūdinti argentinietiškos programos trumpametražius filmus: „Guliveris“ („Gulliver“), „Frankenšteino nuotaka“ („La novia de Frankenstein“), „Naujas gyvenimas“ („Nueva vida“), „21 lengvas žingsnelis pamiršti savo buvusį“ („Cómo olvidar un amor en 21 pasos“). Trys juostos atkeliauja tiesiai iš prestižinio šių metų Lokarno kino festivalio, kur jas pastebėjo „Kino pavasario“ programos sudarytojas Edvinas Pukšta.
Lotyniška diena kultūros bare „Kablys“
„Pirmas lotynų filmas, kurį pamačiau dar mokykloje, buvo meksikiečio Carlos Reygadas „Tyli Šviesa“ („Stellet Licht“). Jo siužetas vystosi uždaroje menonitų bendruomenėje – pasaulyje, kuris tada buvo absoliučiai svetimas. Nepaisant to, šitą filmą nešiojuosi galvoje jau dešimt metų. Tokio lotynų kino ir norisi daugiau – apie dalykus, kurie visiems bendri, bet vyksta ten, kur galbūt niekada neatsidursime. To paties siekiame ir su misionieriaus, gydytojo, kunigo Aleksandro Bendoraičio istorija. Jis ten toli, Amazonės džiunglėse, gelbėjo indėnus, statė laivus, ligonines, bet susidūrė su tokiais pačiais vidiniais konfliktais kaip ir mes, būdami čia. Šiuo metu rengiamės kelionei, kurios metu tikimės nufilmuoti amazoniškąją istorijos dalį, manau, kad ankstyvą pavasarį jau sulauksite naujienų, kaip mums ten sekasi“, – apie Lotynų Amerikos kiną ir būsimo savo filmą stadiją „Aleksandras Didisys“ („Alexander the Grand“) sako Vytautas Puidokas. Muzikantas, režisierius, keliautojas drauge su kumbiją grojančia vilniečių grupe „Parranda Polar“ surengs koncertą IN LATINO metu.
2015 m. IN LATINO akcentas – diena kultūros bare „Kablys“. Spalio 3 d. lotyniškoje programoje nuo paskaitų apie keliones, maisto ir gėrimų degustacijų iki filmų peržiūrų, kumbijos gyvo garso koncerto ir paryčių šokių pagal pietietiškus ritmus. Drauge su Lotynų Amerikos kultūros dienų lankytojais skirtingose pietietišku karščiu alsuojančiose stotelėse persės grupė „Parranda Polar“, DJ Spitzin, „Konkistadorų keliais“ ekspedicijos dalyviai, reklamos agentūra „Milk“, kavinė „Green Cafe“ ir daugelis kitų, trokštančių pasidalinti savo egzotiškais įkvėpimais. Daugiau informacijos apie programą – jau visai netrukus.
IN LATINO – pajūryje
Šiemet IN LATINO filmai atkeliaus ir į Klaipėdą. Kūrybiniame inkubatoriuje „Kultūros fabrikas“ spalio 9–10 d. bus parodytos visos keturios trumpametražių filmų programos. Ir už 3-jų, o ne įprastą 4 eurų mokestį.