Belaukiant “Įniršio”. Geriausi Antrojo Pasaulinio karo temos filmai (II dalis)

Nenumaldomai artėjant vienam labiausiai laukiamam rudens sezono ir apskritai, 2014 metų filmui „Įniršis“ (angl. „Fury“), kuris pasirodys spalio 24 dieną tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje, nusprendžiau, jog visai būtų ne prošal aptarti įdomiausius ir labiausiai aptariamus karinius filmus, kurių veiksmas vyko 1939-1945 m. laiko rėmuose.

Pirmame straipsnyje apie geriausius Antrojo Pasaulinio karo tematikos filmus aptariau įsimintiniausius žanro darbus, kaip „Ilgiausia diena“ (angl. „The Longest Day“), „Gelbstint eilinį Rajaną“ (angl. „Saving Private Ryan“) ir „Purvinasis tuzinas“ (angl. „The Dirty Dozen“), kurių veiksmas ir sausumos karinės operacijos vyko Europos žemyne, kur buvo kariaujama su naciais.

Antrajame straipsnyje pasidalysiu dešimtuku filmų, kurie buvo ne tik pripažinti bei apdovanoti prestižinėse apdovanojimų ceremonijose, bet ir pamėgti viso pasaulio kinomanų ir karinės tematikos gerbėjų, o jų veiksmas vyksta už Europos ribų – Afrikoje ir Azijoje. Filmai nėra surūšiuoti pagal jų gerumą, todėl numeracija neturi jokios reikšmės.

 

Filmo "Plona raudona linija" plakatas
Filmo „Plona raudona linija“ plakatas

1. „Plona raudona linija“ (angl. „The Thin Red Line“), 1998

1998 metais kino ekranuose pasirodė du didingi, tačiau visiškai skirtingi Antrojo Pasaulinio karo tematikos filmai. Abu jie buvo nominuoti Oskarams ir abu turi išliekamąją vertę, tačiau, visgi, pirmenybę tenka atiduoti režisieriaus Terrence‘o Mallicko karo siaubo vizijai filme „Plona raudona linija“ (angl. „The Thin Red Line“). Filmui garso takeli parašęs kompozitorius Hansas Zimmeris sukūrė neįtikėtinai ramią atmosferą, kurios metu buvo galima atsipalaidavus pamatyti visą beprasmišką kraujo praliejimą. Taip pat, kaip ir daugelyje režisieriaus darbų, didelis dėmesys skiriamas gamtos vaizdams, todėl filmo kinematografija palieka neišdildomą įspūdį. Filosofiniai pamąstymai apie šią tematiką ir karių kasdienybė iš tokio meistro, kaip T. Mallickas, verti didžiųjų ekranų ir ne vienos peržiūros. Taip pat filmas gali pasigirti didžiulių žvaigždžių kolektyvu. Juostoje nusifilmavo tokie vaidybos meistrai, kaip Seanas Pennas, Nickas Nolte, Adrienas Broody‘is, Woody‘is Harrelsonas, George‘as Clooney‘is ir Johnas Travolta.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos

 

Filmo "Pirmasis pėstininkų būrys" plakatas
Filmo „Pirmasis pėstininkų būrys“ plakatas

2. „Pirmasis pėstininkų būrys“ (angl. The Big Red One“), 1980

Režisierius Samuelis Fulleris 1980 metais pastatė karinę epopėją „Pirmasis pėstininkų būrys“ (angl. „The Big Red One“), pasakojančia apie pirmąjį JAV pėstininkų būrį, kuriame susipina keturių nepatyrusių karių likimas. Vadovauti jiems paskiriamas veteranas seržantas, kuris iš jų padaro tikrus vyrus. Filmo veiksmas vyksta šiaurės Afrikoje, kur parodytos pačios įdomiausios juostos scenos. Puikios kovos ir, žinoma, labai gražiai nufilmuotas veiksmas ir susišaudymų akimirkos. Taip pat juostoje galima pamatyti daug žinomų veidų, pavyzdžiui Lee Marviną, kurį galima buvo dažnai išvysti tokio pobūdžio filmuose. Taip pat juostą papildo Markas Hamillas, Robertas Carradine‘as ir Kelly‘is Wardas. Išties stiprus filmas.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Filmo "Laiškai iš Ivo Džimos" plakatas
Filmo „Laiškai iš Ivo Džimos“ plakatas

3. „Laiškai iš Ivo Džimos“ (angl. „Letters from Iwo Jima“), 2006

Jeigu filmą imasi režisuoti legendinis režisierius ir aktorius Clintas Eastwoodas, tai nekyla abejonių, kad galima laukti išskirtinės juostos. 2006 metais penkių Oskarų laureatas pristatė dvi, vieną už kitą įspūdingesnes, karinės tematikos juostas. Pirmoji, pasakojanti tragiškus įvykius Iwo Džimoje per amerikiečių surengtos karinės operacijos metu iš japonų perspektyvos – „Laiškai iš Ivo Džimos“ (angl. „Letters from Iwo Jima“). Filmo siužetinės linijos epicentre atsiduria japonų generolo Kuribajašio (akt. Kenas watanabe) ir jo pavaldinių paskutinės gyvenimo dienos. Juostoje didelis dėmesys skiriamas japonų ir amerikiečių kultūrų susidūrimui ir skirtumams, kurie matomi plika akimi. Tai filmas ne apie mūšį, o apie žmogiškumą. Juosta buvo nominuota keturiems Oskarams, tarp kurių – už geriausią filmą, scenarijų ir režisūrą, tačiau turėjo pasitenkinti auksine statulėle tik už geriausią garso montažą.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Filmo "Mūsų tėvų vėliavos" plakatas
Filmo „Mūsų tėvų vėliavos“ plakatas

4. „Mūsų tėvų vėliavos“ (angl. „Flags of Our Fathers“), 2006

Antrajame žvilgsnyje apie amerikiečių šturmą Ivo Džimoje iš JAV karių perspektyvos filme „Mūsų tėvų vėliavos“ (angl. „Flags of Our Fathers“) matome patriotizmu prisodrintą vaizdą. Filmas pasakoja apie pasirengimą Ivo Džimos šturmui ir itin vaizdžiai pristato kiekvieno rodomo kario gyvenimą ir jų likimą saloje. Finalinio mūšio scenos užgniaužia kvapą, tik gaila, jog karinė operacija buvo per trumpai parodyta. Visgi, japonų akimis šis įvykis atrodė žymiai epiškiau. Clintas Eastwoodas nepanoro į filmą įtraukti A klases žvaigždės, todėl iš dalies juosta įgavo reikiamo paprastumo ir natūralumo. Svarbiausia, nė vienas aktorių nebuvo lyderiaujantis, visi tapo lygūs. Filme suvaidino Ryanas Phillippe‘as, Adamas Beachas, Barry‘is Pepperis ir Paulas Walkeris. Juosta buvo nominuota dviem Oskarams techninėse kategorijose.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Filmo "Tiltas per upę Kvai" plakatas
Filmo „Tiltas per upę Kvai“ plakatas

5. „Tiltas per upę Kvai“ (angl. „The Bridge on the River Kwai“), 1957

Geriausias 1957 metų filmas, karinė drama „Tiltas per upę Kvai“ (angl. „The Bridge on the River Kwai“) savo kūrėjams iš aštuonių nominacijų atnešė septynis JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimus, tarp kurių – už geriausią metų filmą, adaptuotą scenarijų, režisūrą ir vyrišką vaidmenį. Režisieriaus Davido Leano filme pasakojama apie britų karių ir jų vado pakliuvimą į japonų rankas, kurie priverčia savo kalinius statyti geležinkelio tiltą Birmoje. Tai drama apie ryžtą, garbę ir nepalaužiamą laisvės troškimą. Pagrindinio vaidmens atlikėjas, aktorius Alecas Guinessas, gavo savo pirmąjį Oskarą už nepriekaištingą pulkininko Nikolsono vaidmenį.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Filmo „Ivo Džimos smiltys“ plakatas

6. „Ivo Džimos smiltys“ (angl. „Sands of Iwo Jima“), 1949

Keturiems Oskarams nominuota 1949 metų amerikiečių karinė drama „Ivo Džimos smiltys“ (angl. „Sands of Iwo Jima“) – tai dar vienas įdomus ir ganėtinai vyriškas režisieriaus Allano Dwabo filmas apie drąsą. Pagrindiniame vaidmenyje atsiduria ano meto JAV vyriškumo simbolis – aktorius Johnas Wayne‘as, kuris įkūnija griežtą seržantą Džoną Straikerį. Jam liepta paruošti nepatyrusius karius Ivo Džimos šturmui. Nors filme karinės operacijos parodytos labai trumpai, tačiau juosta turi tvirtą psichologinį pagrindą. Filmo metu iš labai vaizdingos perspektyvos pateikiami kareivių portretai, jų baimės ir vienintelis noras – gyventi.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Filmo "Kanalas" plakatas
Filmo „Ilgiausia japonų diena“ plakatas

7. „Ilgiausia japonų diena“ (angl. „Japan‘s Longest Day“), 1967

„Ilgiausia japonų diena“ (angl. „Japan‘s Longest Day“) – tai 1967 metais pasirodęs karinis filmas apie 1945 m. rugpjūčio 15 dieną. Būtent tą dieną buvo priimta šalies kapituliacija ir noras užbaigti beprasmį karą. Juostos centre atsiduria žmonės, kurie dar bando kovoti, tačiau beprasmis kraujo liejimas priveda prie didesnio mirčių skaičiaus. Tai labai tamsus, nemalonus ir pesimistiškai nutiekiantis filmas apie žmonių bejėgiškumą. Filmas savo stiliumi labai panašus į 2004 metų vokiečių „Trečiojo Reicho žlugimą“ (angl. „The Downfall“), apie kurį buvo kalbama ankstesniame straipsnyje.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

 

 

 

 

Filmo "Šlovės dienos" plakatas
Filmo „Šlovės dienos“ plakatas

8. „Šlovės dienos“ (angl. „Days of Glory“), 2006

Prancūzų 2006 metų karinė drama „Šlovės dienos“ (angl. „Days of Glory“), kurią režisavo Rachidas Boucharebas, parodo negailestingą keturių prancūzų karių likimą. 1943 metais vaikinai siunčiami į karą tiek Europoje, tiek Afrikoje. Jie visomis pastangomis bando nugalėti fašistus, tačiau kruvina realybė leidžia tik pasvajoti apie pergalės skonį, kai priešas toks galingas. Juosta buvo nominuota Oskarui už geriausią užsienio filmą, o pagrindinius vaidmenis atliko visiems puikiai žinomas taksistas, aktorius Samy Naceri ir Jamelis Debbouze.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Filmo "Saulės imperija" plakatas
Filmo „Saulės imperija“ plakatas

9. „Saulės imperija“ (angl. „Empire of the Sun“), 1987

Vienas geriausių pasaulio režisierių ir prodiuserių, keturių Oskarų laureatas Stevenas Spielbergas, 1987 metais pasauliui pristatė savo pirmąjį rimtą karinės tematikos filmą „Saulės imperija“ (angl. „Empire of the Sun“). Juostoje pasakojama vieno berniuko istorija, kuris, paliktas likimo valiai, pakliūna į japonų rankas ir tampa vienu iš šimtų koncentracijos stovykloje atsidūrusių žmonių . Tai ganėtinai jautri drama iš vaiko perspektyvos, kurio užnugaryje vyksta siaubingas karas. Taip pat, filmas supažindina mus su dar jaunu ir pirmą kartą kino ekranuose pasirodžiusiu Christianu Bale‘u. Juostoje puikų vaidmenį taip pat suvaidino Johnas Malkovichius. Filmas nominuotas Oskarams ir pelnė nemažai kitų prestižinių apdovanojimų.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Filmo "Pragaras okeanijoje" plakatas
Filmo „Pragaras okeanijoje“ plakatas

10. „Pragaras Okeanijoje“ (angl. „Hell in Pacific“), 2004

1968 metais pasirodė karinis filmas „Pragaras Okeanijoje“ (angl. „Hell in Pacific“), kuriame pagrindinius vaidmenis atliko jau kelis kartus minėtas Lee Marvinas ir Toshiro Mifune. Filmas ypatingas tuo, jog visą rodymo laiką juostoje pasirodo tik du personažai. Juostoje pasakojama apie amerikiečių ir japonų karių susidūrimą ir norą nugalabyti vienas kitą, tačiau karo siaubas ir gyvybės troškimas sugeba pralaužti ledus ir suvienyti juos bendram tikslui – pabėgimui iš salos, kurioje galiausiai jie įstrigo. Filme karinių kovų nėra, tačiau jame parodytos dvi skirtingos žmonių kultūros, todėl vien iš šio žvilgsnio filmas gerai atspindi karo padarinius veteranams.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Serialo "Jūrų pėstininkai" plakatas
Filmo „Jūrų pėstininkai“ plakatas

11. „Jūrų pėstininkai“ (angl. „The Pacific“), 2010

„Jūrų pėstininkai“ (angl. „The Pacific“) – dar vienas režisieriaus Steveno Spielgero ir aktoriaus Tomo Hankso bendras televizinis projektas, kurio veiksmas šį kartą nukrypsta nuo Europos į Okeaniją. Brutalus, efektingai žavus ir, žinoma, vyriškas mini-serialas, susidedantis tik iš dešimties serijų, įtraukia nuo pradžių iki pat finalo. Tai kartu ir pats brangiausias visų laikų mini-serialas, kainavęs 120 milijonų dolerių. Be garsių vardų, tačiau su puikia aktorių vaidyba ir gerai parašytu scenarijumi, serialas tampa ir vienu išraiškingiausių karinių epų pasirodžiusių televizijos istorijoje.

Plačiau apie filmą galite pasiskaityti paspaudę ant šios nuorodos.

 

Štai ir viskas. Tikiuosi Jums patiko šis filmų rinkinys, kuri tikrai rekomenduoju pamatyti kiekvienam kino mėgėjui, o taip pat, ir peržiūrint visas šias juostas pasiruošti emocionaliai spalio 24 dieną pasirodančiam režisieriaus Davido Ayero kariniam epui „Įniršis“ (angl. „Fury“), kuriam jau dabar pranašaujamos nominacijos 88-uose Kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimuose.

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. pam pam / 2014 spalio 5

    dauguma filmų apie kovas vykusias ramiajame vandenyne. man asmeniskai idomesnes juostos, kur vyko musu zemyne. tas pats band of brothers ar naujasis vokieciu sedevras Unsere muetter unsere vaeter

  2. Vainius Eiva / 2014 spalio 5

    Apie tai yra pirmoji dalis.