Jau rytoj Lietuva balsuos Seimo rinkimuose, kurie nulems, kokia kryptimi mūsų valstybė judės kitus keturis metus. Belaukiant lemtingojo sekmadienio, „Buvau Kine“ siūlo susipažinti su devyniais apie rinkimus pasakojančiais filmais, ir (jeigu to dar nepadarėte) pasiruošti rytoj atiduoti savo balsą.

„Kandidatas“ (angl. „The Candidate“), 1972 m.

Mažai aktorių turėjo tokį gerą dešimtmetį kokį Robertas Redfordas turėjo nuo 1969-ųjų, kuomet pasirodė „Bučas Kesidis ir vaikas Sandensas“ (angl. „Butch Cassidy and the Sundance Kid“). Beveik prieš 50 metų tapęs viena didžiausių Holivudo žvaigždžių, aktorius dažniausiai vaidino dramose, tačiau „Kandidatas“ įrodė, kad jis taip pat lengvai jaučiasi ir komedijose. R. Redfordas čia vaidina į rinkimų sūkurį įmestą teisininką, pakerintį savo naujuosius rinkėjus atvirumu, kuris politinės aplinkos dėka ilgainiui virsta melu ir pragmatišku galios siekimu. Vienas geriausių filmų apie tai, kiek mažai politikoje gali pasiekti visiškas atvirumas.

„Karo kambarys“ (angl. „The War Room“), 1993 m.

Kai didieji Holivudo filmai politiką ir rinkimus pateikia kaip vieną už kitą labiau intriguojančias istorijas, „Karo kambarys“ 1993 metais parodė tikrosios politikos pusę. Oskarui nominuotas dokumentinis filmas, 1992 metų JAV prezidentinės kampanijos metu sekiojęs du Billo Clintono patarėjus George‘ą Stephanopoulosą ir Jamesą Carville‘ą, yra garsiausias tikros rinkiminės kampanijos pavyzdys kine. Vietoje didžiulių machinacijų ir sąmokslo teorijų rinkiminio štabo užduotis čia yra kasdienis daugybės smulkių gaisrų gesinimas, galiausiai nuvedantis žmones į galingiausius pasaulio postus.

„Rinkimai“ (angl. „Election“), 1999 m.

Alexanderio Payne‘o drama apie mokykloje vykstančius rinkimus į moksleivių prezidento postą yra visiškai nesubtilus ir stebėtinai gerai veikiantis didžiosios politikos atspindys. Nors filmas, kuriame vaidina Reese Witherspoon ir Matthew Broderickas, galiausiai yra labiau apie mokyklinio amžiaus vaikus, kurie dar turės laiko prasimušti politikoje, nei apie sugedusią sistemą, „Rinkimai“ dar kartą įrodo, kad satyra apie pašiepiamas temas gali atskleisti daugiau nei grynos dramos.

„Uodega vizgina šunį“ (angl. „Wag the Dog“), 1997 m.

Ne visai tiesiogiai apie rinkimus pasakojantis filmas, pasinaudojantis tuo, kokius keistus dalykus gali padaryti galios trokštantys žmonės. Istorija pasakoja apie rinkiminius metus, kuomet į viešumą iškyla prezidento sekso skandalas, o jo viešųjų ryšių specialistas kartu su Holivudo prodiuseriu sugalvoja paslėpti skandalą surežisuodami netikrą karą Albanijoje. Robertas De Niro ir Dustinas Hoffmanas įrodo, kad jiedu yra vienas talentingiausių Holivudo duetų istorijoje, o pats filmas tampa dar įdomesnis kai supranti, jog jis buvo išleistas likus mėnesiui iki Billo Clintono skandalo, skausmingai primenančio tą, iš kurio yra šaipomasi filme.

„Mandžiūrijos kandidatas“ (angl. „The Manchurian Candidate“), 1962 m.

„Mandžiūrijos kandidatas“ yra nuo Šaltojo karo neatsiejamas filmas, neišvengiantis didaktikos apie JAV aukštinimą ir komunizmo blogį, kuriuo buvo persmelktas ne vienas to laikotarpio Holivudo kūrinys. Ir visgi pagrindinės jo mintys tinka net dabar, parodančios, kad konkretūs kandidatai yra kur kas mažiau svarbūs nei jų idėjos. Jeigu nespalvoti filmai jums kelia šiurpą (o neturėtų, nes Frank Sinatra ir Laurence Harvey vaidyba čia yra aukščiausio lygio), 2004-aisiais sukurtas perdirbinys su Denzeliu Washingtonu ir Meryl Streep yra nebloga, net jeigu ir švelnesnė, alternatyva.

„Kitoks žaidimas“ (angl. „Game Change“), 2012 m.

Vienas iš dviejų pagal tikrus įvykius sukurtų filmų šiame sąraše, pateikiantis 2008 m. JAV prezidento kampanijos užkulisius. Juostoje daugiausiai dėmesio suteikiama respublikonų kandidatui į prezidentus Johnui McCainui (akt. Ed Harris) ir jo viceprezidentei, ne vienu keistu pasisakymu pagarsėjusiai Sarah Palin (akt. Julianne Moore). Nors tikri įvykiai čia yra pateikiami aštriau nei jie vyko tikrovėje, filme yra užtektinai tikrų situacijų, kurios griauna protinga strategija paremtų rinkiminių kampanijų iliuziją.

„Purvini žaidimai“ (angl. „Ides of March“), 2011 m.

Visiškai holivudinis ir gėdos dėl to nejaučiantis filmas, „Kortų namelio“ stiliumi pateikiantis įdomiai atrodančias politines intrigas. Istorija pasakoja apie kandidatui į JAV prezidentus (akt. George Clooney) atstovaujantį politinį naujoką (akt. Ryan Gosling), privalantį greičiau nei bet kas kitas suprasti, kaip veikia politika ir kiek daug privalo padaryti rinkiminės kampanijos, kad savo kandidatą pateiktų taip, kaip reikia. Greitai judantis ir kalną geriausių aktorių – kartu su Philip Seymour Hoffmanu , Paulu Giamatti ir Marisa Tomei – turintis filmas labiau primena ne politinę tikrovę, o holivudinę svajonę, bet nuo to jis netampa blogesniu.

„Amerikos prezidentas“ (angl. „The American President“), 1995 m.

Prezidento profesinį ir asmeninį gyvenimą supinantis filmas, kurį režisavo garsusis Robas Reineris, o parašė geriau nei bet kas kitas Holivude politines intrigas pateikiantis Aaronas Sorkinas. „Amerikos prezidentas“ pasakoja apie JAV prezidentą (akt. Michael Douglas), kuris po žmonos mirties vienas augina savo dukrą ir susidraugauja su už aplinkos saugojimą kovojančia lobiste (akt. Annette Bening). Kartais tampantis labiau melodrama nei politiniu filmu, jis išties įdomiu ir aktyviu būdu pateikia dilemą tarp noro dar kartą tapti prezidentu bei svajonės pagaliau gyventi ramų ir laimingą gyvenimą.

„Bulvortas“ (angl. „Bulworth“), 1998 m.

Daugybę diskusijų sukėlusi komedija apie pasenusiomis pažiūromis garsėjantį senatorių (akt. Warren Beatty), rinkiminės kampanijos metu besiverčiantį per galvą tam, kad įtiktų rinkėjams bei išvengtų jį persekiojančio samdomo žudiko. Filmas buvo sukurtas unikaliomis aplinkybėmis, kuomet režisierius, scenaristas ir aktorius W. Beatty išsikovojo teisę kurti juostą be jokių apribojimų, ir tai išties jaučiasi. Jokių ribų neturinti komedija politiką gal ir naudoja tik kaip pradinę idėją, tačiau tai jai visiškai netrukdo pakeliui šaipytis iš rinkiminio proceso.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles