Norvegų režisieriaus Bento Hamerio, turbūt geriausiai žinomo, kaip filmo „Faktotumas“ („Factotum“, 2005 m.) autoriaus, darbai sulaukė tiek tarptautinio, tiek nacionalinio pripažinimo. Jo filmai „Kiaušiniai“ („Eggs“ 1995 m.) ir „Naujas pono Horteno gyvenimas“ („O‘Horten“, 2007 m.) rodyti Kanų kino festivalyje, kiti filmai dalyvavo įvairiuose tarptautiniuose kino festivaliuose (Kopenhagos, San Paulo, Toronto, Valjadolido, Gento, Liubeko), bei pelnė ne vieną Norvegijos kino Amanda apdovanojimą ir nominaciją. Septintasis ilgametražis jo filmas „1001 gramas“, dalyvavęs Tokijo tarptautinio kino festivalio konkursinėje programoje, teikiamas kaip Norvegijos kandidatas į Oskarus geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje.

Neseniai išsiskyrusi Mari (akt. Ane Dahl Torp) dirba Norvegijos metrologijos institute. Jos tėtis (akt. Stein Winge), taip pat mokslininkas, ruošiasi vykti į tarptautinę Kilogramo konferenciją Paryžiuje, kur pasveriami ir su Tarptautiniame svorių ir matų biure saugomu tarptautiniu etalonu palyginami kiekvienos šalies nacionaliniai etalonai. Tačiau tėtį ištikus širdies smūgiui į Paryžių su šia svarbia misija ir dar svarbesniu kroviniu – Norvegijos nacionaliniu kilogramo etalonu, apsaugotu stiklo gaubtu ir specialia kapsule – tenka vykti Mari. Moteris jaučiasi atsidūrusi paradoksalioje situacijoje – ji vyksta pavirtinti matavimo vienetą, kai jos pačios gyvenime visos konstantos ima byrėti. Tačiau galbūt nauja pažintis su sodininku – eks mokslininku Pi (akt. Laurent Stocker) įneš šiek tiek stabilumo į jos gyvenimą.

Filmas „1001 gramas“ bando iškelti šiek tiek trikdantį klausimą – iš esmės matų sistema – tai susitarimo reikalas. Kažkada žmonės susitarė kilogramu laikyti būtent tokį svorio kiekį (tiek, kiek sveria 1 litras 4 ºC temperatūros vandens esant normaliam atmosferos slėgiui). Tačiau juk iš tikrųjų taip tik susitarta ir tai laikoma atskaitos tašku. O jei susitarta, vadinasi, galėjo būti susitarta ir kitaip ir jei kitoks masės kiekis būtų prilygintas kilogramui, tai galbūt šiandien turėtume visai kitokią matų sistemą? Filmas prisiliečia prie šių klausimų, tačiau taip jų ir neužakcentuoja. Taip pat bandoma nuklysti į paralelius – „kiek sveria meilė?“ ir „kiek sveria gyvenimas?“ klausimus, tačiau vėlgi, per juos perbėgama gana paviršutiniškai.

Aktorių darbas neįspūdingas. Pagrindinę veikėją Mari Ane Dahl Torp atrodo beveik kaip po perdozuotos botulino injekcijos – visą laiką tas pats susikaustęs, vienodas veidas, nerodantis jokių emocijų. Ir šiaip – ji atrodo labiau kaip manekenė, o ne kaip mokslininkė. Kiek žemiškesnis ir paprastesnis atrodo Comedie Française aktorius Laurentas Strockeris, vaidinantis Pi. Steino Winge‘ės, vaidinančio Mari tėvą, vaidmuo labai trumpas, tad sunku plačiau vertinti. Tačiau bendros scenos su Mari neįtikina – nepanašu, kad jie būtų tėvas ir dukra, o ne tiesiog du kolegos, trūksta šeiminio ryšio perteikimo.

Du dalykai, kurie bent šiek tiek gelbsti šį filmą – tai humoras ir kinematografija. Pašaipi ironija perdėtos pagarbos kilogramo etalonui (tiek norvegiškajam, tiek tarptautiniam) atžvilgiu ar pakankamai tiesmuki ir kietakakčiai prancūzų muitininkai truputį pagyvina šiaip jau per daug neįspūdingą filmą. Taip pat dar turbūt jokio filmo nesugadino šviesos miesto – Paryžiaus – ar romantiško sodo vaizdai. Įspūdingą, bet tuo pačiu metu kiek komišką įspūdį sukelia scena, kai visų šalių atstovai, kiekvienas su savo nacionaliniu kilogramo etalonu ir mėlynu skėčiu tvarkingai vorele eina medžių apsuptu taku. Apskritai, filme vyrauja mėlyni tonai. Garso takelis gana lengvas ir neįkyrus.

„1001 gramas“ prisiliečia prie gana įdomių ir truputį išbalansuojančių klausimų, tačiau jų neišplėtoja. Silpnas scenarijus, loginės spragos ir it amžino įšalo žemė sustingęs pagrindinės aktorės, kurią ir matome turbūt 90 proc. filmo laiko, veidas; yra tai, dėl ko šis lengvas vidutinis filmas toks ir turėtų likti, o ne pretenduoti į kažką daugiau. O į klausimą, kiek sveria žmogaus siela, dar 2003 m. atsakė meksikietis Alejandro Gonzáles Iñárritu – 21 gramą. Tik tiek.

6.5
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
7.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
5.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles