Operacija „Riešutai“

The Nut Job

„Graužikų puota“

Graikų kilmės tarptautinio masto animatorius Peteris Lepeniotisas, dažniausiais dirbantis Kanadoje ir Pietų Korėjoje su trumpametražiais filmukas ir reklaminiais klipais, pristato savo pirmą plačiaekranį darbą apie gyvūnų maištą ir jų norą išgyventi šaltame ir negailestingame pasaulyje.

Kino kūrėjas kviečia į nuotaikingą nuotykį po miesto džiunglių platybes, kuriose drąsūs gyvūnėliai stos į kovą su siaubingiausiu priešu ir parodys visiems, kaip reikia siekti užsibrėžto tikslo.

Apie ką mes čia…

Voveriukas Surlis jau seniai gyvena atskalūno gyvenimą, todėl jam netenka kiekvieną dieną klausyti visokiausių parko gyventojų ir jų vadovų problemų bei prisidėti prie bendro maisto katilo. Vieną dieną aptikęs tikrą riešutų aukso kasyklą Surlis su savo ištikimu padėjėju rezga išmanų planą, kaip pasisavinti visus kvepiančius ir skanius riešutus, kuriais galima būtų misti visą žiemą.

Kūrinio vidus

Kaip ir kiekvienais metais, animacinių filmų kūrėjai į kino ekranus privilioja didelius skaičius žmonių pasižiūrėti į tokius pačius personažus, kurie jau seniai buvo pristatyti kituose animacinio žanro projektuose. Kalba eina apie protingą gyvūnų pasaulį, kurių gyvenimas pateiktas šiek tiek kitokiu kampu, tačiau jų egzistencija kiekvienoje juostoje yra tokia pati – reikia išgyventi, todėl kovokime dėl maisto ir vietos po saule. Jeigu tokiuose filmukuose kaip „Ledynmetis“, „Medžioklės sezonas atidarytas“, „Monstrų biuras“ ar net „Madagaskaras“ pasakojimas pateikiamas labai smagiai, su visai originaliais juokeliais ir žvalia ir prikaustančia siužetine linija, tai šiame filme to nėra.

Filmuko istorijos pateikimas labai banalus, nėra jokio azarto ir intrigos. Svarbiausia, kad pats pasakojimo pagrindas nukopijuotas nuo kitų juostų, kuriose dominuojantis ir niekieno nemėgstamas vienišius tampa didvyriu ir juo susidomi gražiausia patelė ar mergina. Neseniai kino ekranuose pasirodęs spalvingasis „Rio 2“ turėjo lygiai tokį pat principą, tik ten dėl dainų ir gerų juokelių buvo galima smagiai praleisti laiką ir pajusti tikrą pavasarišką šilumą. Čia be nuvalkiotų juokelių, juokingų nebent jauniausiems žiūrovams, kuriuos dar galima iki ašarų prajuokinti parodžius pirštą, yra dar ir visiškai standartiniai veikėjai. Jais ne tik, kad negalima žavėtis, tačiau jie labai nuobodūs ir visiškai neįsimintini. Toks pats poveikis būna, kai pasižiūri DVD išleistą kokį nors animacinį projektą, kuris būtų per blogas pasirodyti kino ekranuose. Štai čia toks pats atvejis.

Šnekant apie veikėjus, tai kino kūrėjai nepasikuklino ir pristatė mums vieną didžiausią plagiatą, kurį tik teko matyti kino ekranuose. Kalba eina apie Surlio padėjėją žiurkę, kuris savo išvaizda primena animacinio filmuko „La troškinys“ pagrindinį herojų, peliuką Remį. Kiti „Operacijos riešutai“ herojai visiškai neišvaizdūs. Pagrindinis didvyris Surlis, pagal visus kanonus pristatytas bebaimis nevykėlis, kuriuo niekas netiki, tačiau jis vis vien bando įrodyti savo tiesą ir tokiu principu užsitarnauti gražiausios parko gyventojos dėmesį bei sustabdyti visus piktadarius. Antagonistai irgi nekelia juoko, o ypač nusikalstamo pasaulio autoritetai, kuriais maitinamas visas filmas ir į kuriuos žiūrės vaikai. Kartais kino kūrėjams reikia atsižvelgti, kokio amžiaus žiūrovai eis į filmą ir šiek tiek cenzūruoti savo veiksmus.

Humoras juostoje yra, kelios vietos išties juokingos ir priverčia nusišypsoti, tačiau paskutinių kelerių metų tendencija rodyti animaciniuose filmuose tualetinio humoro prisodrintas scenas yra labai blogas ženklas. Bezdėjimai, kalbėjimai apie tam tikras kūno vietas nėra geras pavyzdys mažiausiems žiūrovams, kuriuos labiausiai ir prajuokina tokios kalbos apie šeimoje tabu laikomas temas. Filme nėra pernelyg daug nuotaikingų vietų, nes griuvinėjimai ir nevykėliškos personažų pastangos kažką padaryti tėra akių dūmimams ir noras nutolinti žiūrovą nuo prasto scenarijaus, kuris jau nuo pat pirmų filmo akimirkų pradeda erzinti. Kaip bebūtų, filmukas skirtas mažiausiems žiūrovas, o ne visiems, kaip dažniausiai būna su, tarkim, studijos „Pixar“ darbais. Vienkartinis filmas, kuris jau po kelių valandų nuo peržiūros bus užmirštas tiek tėvų, atsivedusių savo atžalas į kiną, tiek ir pačių vaikų.

Techninė juostos pusė

Labai keista kinuose matyti tokio prasto lygio animaciją, kuri tam tikrose vietose susilieja ir visas detalumas dingsta, lyg žiūrėtum praeitų dešimtmečių filmus. Trimatė erdve sugeba nuslėpti daugelį filmo klaidų, tačiau net ir puikiai pateiktas 3D neleidžia gerai pasijusti žiūrint tokį neišbaigtą ir biudžeto pritrūkusį filmą, kuris bent jau savo spalvomis galėjo nudžiuginti žiūrovą.

Kitas visai nesuvokiamas filmo dalyvis – nekokybiškai pateikiamas ir labai neestitiškai prie scenų priderintas garso takelis. Jis ne tik, kad neperkelia bendros filmuko atmosferos, tačiau dar ir sugadina peržiūrą su nesąmoningomis dainomis, kaip jau prieš šimtmetį madoje buvusiu PSY hitu „Gangnam Style“. Kita muzikinė palyda neperteikia jokio nuotykio ir pačios neįmanomos misijos bruožo.

JFilmo montažas irgi ne iš geriausių. Daug klaidų ir scenų neatitikimų, blogai suderintas veiksmas ir nėra jokios intrigos filmo pasakojimo siužetines linijos eigoje. Net ir vaikams reikia šiek tiek palavinti vaizduotę, o ne pateikti viską kaip ant lėkštutės.

Aktorių kolektyvinis darbas

Filmo įgarsinimas tragiškas. Mūsų dubliažo kolektyvas turi puikius balsus, tačiau jie visiškai nesuderinti su personažais ir, kas labiausiai žeidžia, jų emocijos labai dirbtinai perteikia kiekvieno iš herojų paveikslą. Pats tekstų vertimas, kurį teko skaityti įgarsintojams, dar labiau tragiškas. Po tokių žodžių kaip „Dupcė“ norisi išeiti iš salės. Kam darkyti kalbą ir vartoti kažkokius skolinius ir barbarizmus, kai galima pavartoti puikius lietuviškus atitikmenis. Prastas darbas, tačiau, kaip jau anksčiau buvo minėta, vaikams bus linksma ir smagu.

Verdiktas

„Operacija riešutai“ – tai prastos kokybės animacinis projektas, kuriame yra visų kitų, hitais tapusių, filmukų bruožų. Neišvaizdaus vizualinio konteksto, prasto turinio, nuvalkiotų juokelių ir visiškai tragiško įgarsinimo darbas tampa kol kas blogiausiu šiais metais pasirodžiusiu animaciniu projektu Lietuvoje.

3.7
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
3.0
Režisūra
4.0
Kinematografija
4.0
Garso takelis
6.0
Techninė pusė
5.0
Aktoriai
0.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles