Viena paskutinių pandemijos aukų, du metus vėluojantis „Morbijus“ (angl. „Morbius“) yra naujasis „Sony“ studijos eksperimentas, analizuojantis ar „Marvel“ prekės ženklo naudojimas traileriuose ir plakatuose gali apgauti žiūrovus, kad šis filmas priklauso tai kokybiškai ir visų mėgiamai visatai. Tad neapsigaukite, čia yra visiškai kita filmų visata, kurią sudaro tik „Venomas“, dabar jau ir „Morbijus“. Aišku, studija svajoja, kad kažkada „Marvel“ ir „Sony“ pasauliai susijungs ir taps vienu, juk vis dėlto Venomas ir Morbijus komiksuose yra Žmogaus-Voro priešai. Tai reiškia, kad „Sony“ visatoje kažkada turi pasirodyti ir pats Žmogus-Voras su visais finansiniais privalumais ir milžiniškais bilietų pardavimais. Akivaizdu, kad vien tai sukasi studijos galvoje, nes visiškai jokių minčių nėra įdėta apie šių projektų kokybę. „Marvel“ logotipas nepakeičia fakto, kad „Morbijus“ yra rimtas pretendentas į blogiausius metų filmus.

Siužetas

Daktaras Maiklas Morbijus (Jared Leto) paskyrė visą savo gyvenimą surasti vaistą, kuris išgelbėtų jo bei kelių artimųjų gyvybes nuo retos kraujo ligos. Esant ribotam laikui, jis imasi nestandartinių metodų ir pradeda eksperimentuoti su žmogaus ir šikšnosparnio DNR junginiais. Rezultatai džiuginantys ir Maiklas išbando vaistą ant savęs, tačiau viskas įvyksta ne taip, kaip tikėtasi. Pagrindinis herojus įgauna antžmogiškų galių, tačiau gyvybei palaikyti, jis turi nuolatos gerti kraują.

Filmas

Internete galima rasti labai tinkamą apibūdinimą dabartinės „Sony“ visatos filmams: „Tai yra vienas geriausių superherojų filmų iš 2003-ų metų.“ Tiek „Venomas“, tiek „Morbijus“ yra lyg atkeliavę iš ankstyvo 2000-ųjų laikotarpio, kai žanro standartai buvo daug daug žemesni. Tarp nuolatinio „Marvel“ kokybiškumo ir intriguojančio „DC“ eksperimentavimo, „Morbijaus“ atmestinai ir minimaliai pasakojamas siužetas yra išskirtinis. Standartiniai superherojų gimimo filmai jau ir taip yra pabodę, tačiau šis ne tik atkartoja visus nuspėjamus istorijos vingius, bet ir nesistengia jų paįvairinti ar bent sudominti. Ne, šis filmas duoda mažiausią kiekį informacijos, tik tiek kiek reikia, kad suprastum siužetą ir ne daugiau. Pagrindinis veikėjas yra genijus, nes… tiesiog. Jo draugas yra turtingas, nes… koks skirtumas. Ir taip visą filmą. Su tokiu pasakojimu iš „Morbijaus“ siužeto lieka vieni griaučiai, kurie pateikiami taip entuziastingai lyg atliekant labai nuobodų darbą. Ne veltui panašus jausmas apima žiūrint šį filmą.

Dar vienas būdas kaip atskirti gerus filmus nuo blogų yra per auksinę „Parodyk, ne pasakok“ (angl. „Show, don‘t tell“) taisyklę. Filmai vis dėlto yra vizualinė medija ir geriems šios taisyklės pavyzdžiams žodžiai yra nereikalingi, kad daug papasakotų apie pasaulį ar veikėjus. Taip pat, tai yra kur kas naudingesnė patirtis žiūrovams, kurie yra raginami labiau įsitraukti į tą pasaulį. Tuo tarpu, „Morbijus“ (lygiai taip pat kaip „Venomas“) interpretuoja tą taisyklę atvirkščiai. Jo pasaulis yra siaubingai dirbtinas, kur kiekvienas veikėjas šneka nuvalkiotomis frazėmis, klišėmis ar informacijos žiūrovams dalinimu. Paimkim smagiausią kiekvieno superherojaus gimimo istorijos sceną – naujų galių išbandymą. Tai yra vietos į kurias galima įkišti daug humoro, linksmybių bei netikėtumų, kai herojus sužino, ką jis iš tikrųjų sugeba. „Morbijaus“ šios scenos versija yra pagrindinis veikėjas monotonišku balsu per garso įrašus aiškinantis (žiūrovams) savo galias, stiprybes ir silpnybes. Visiškas nulis emocijų ar gyvybės.

Jei „Venomą“ bent jau kažkiek tempė dedikuota Tom Hardy vaidyba ir komedija, „Morbijus“ šitų dalykų neturi ir rodo bjaurų šių „Sony“ filmų polinkį statyti gerus aktorius į apgailėtinas roles, kuriose jie neturi ką veikti. Filmo veikėjai neegzistuoja kaip žmonės, o yra standartiniai stereotipai su griežtai nustatytomis paskirtimis: pagrindinis superherojus, romantinis interesas, blogietis, mokytojas, detektyvas ir t.t. Taip ir turime pagrindinį herojų Jared Leto visiškame charizmos vakuume, „Černobilio“ (angl. „Chernobyl“) žvaigždę Jared Harris nedėkingoje kelių minučių rolėje, ir komediškiausią „Greitų ir Įsiutusių“ („Fast & Furious“) aktorių Tyrese Gibson juokingai beprasmiškame vaidmenyje. Vienintelis aktorius, kuriam duodama vietos nuveikti kažką smagesnio yra Matt Smith, bet net ir jo šaunūs šokių judesiai tikrai negali ištempti tokio nuobodaus reginio.

Dvejų metų atidėliojimas, laužytas bei nerišlus siužeto pateikimas, ir tai, kad nemažai scenų iš trailerių nepasirodo galutiniame produkte, išduoda, kad „Morbijus“ buvo ne kartą išdarkytas ir iš naujo sudėtas postprodukcijoje. Jame tikrai yra įdomių, bet visiškai neišnaudotų idėjų. Gali atrodyti, kad „Morbijus“ pusiau taip pat yra ir siaubo filmas, tačiau nieko panašaus. Anti-herojiškas konfliktas tarp žudiko ir tikrojo savęs išsaugojimo yra neišpildytas ir atsiranda kada patogu, o visi siaubo elementai yra sudėti į vieną sceną, labai dirbtinai paruoštą vieninteliam filmo jumpscare‘ui. Vieša paslaptis, kad „Morbijus“ (vėlgi, kaip ir „Venomas“) planavo n-16 reitingą, kol „Sony“ studija išsigando galimų finansinių praradimų ir sumenkino reitingą iki n-13. Tad kaip atrodo filmas apie vampyrus, kuriame kraują galima rodyti tik minimaliai? Labai prastai. Net „Saulėlydžių“ (angl. „Twilight“) filmai turėjo daugiau kraujo! Taigi, tos kelios veiksmo scenos irgi negali atgaivinti ir taip nuobodaus reginio. Kai kurie galių efektai atrodo visai neprastai kai naudojami saikingai, bet didžiąją laiko dalį jos pavirsta į tamsią, kompiuterinę mišrainę.

Išvada

Nors dabartinė „Sony“ visata demonstruoja blogiausia ką superherojų ir apskritai didelio biudžeto projektai gali pasiūlyti, vis tiek galima rasti potencialą šitam reikalui. Paprasti, pavieniai filmai apie menkai žinomus anti-herojus ir gerai išpildytus jų konfliktus tikrai gali suveikti, jei tik „Sony“ skirtų reikiamos kokybės šioms nestandartiškoms istorijoms. Bet čia nėra jų planas. „Morbijus“ yra ne tik filmas be tvirtos pabaigos, jo tragiškai apgailėtinos titrų scenos rodo tą žūtbūtinį norą prisijungti prie bendros „Marvel“ visatos. Tad po pilnos peržiūros, šį „Sony“ filmų pasaulį galima prilyginti kažkokiam parazitui, kuris prisiklijavo prie sėkmingesnio šeimininko ir bando išsiurbti kuo daugiau pelno su kuo mažiau pastangų. Ir geriausias būdas atsikratyti to parazito yra neskirti „Morbijui“ nei pinigų, nei laiko.

3.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
2.0
Režisūra
3.0
Kinematografija
4.0
Garso takelis
5.0
Techninė pusė
5.0
Aktoriai
4.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles