Nieko šiais laikais nenustebinsi komiksų filmu, tačiau gūdžiais 2003-iaisiais jie buvo dar palyginti retenybė. „Iksmenai“, „Žmogus-Voras“ – tiek ir teturėjai, tiek ir džiaugtis tegalėjai. Tada dar nebuvo ir visos interneto hype mašinos, kuris džiaugsmą dėl filmo išsuktų iki aukščiausių ir absurdiškiausių aukštumų. Tokioje terpėje mes sulaukėme „Iksmenų“ tęsinio „Iksmenai 2“.

Magneto (Ian McKellen) sėkmingai įkalintas, tačiau rimties nėra: vienas mutantas vos neužmušė JAV prezidento. Šis staiga pasijaučia paskatintas suteikti papildomų galių ir padidinti finansavimą pulkininkui Stryker (Brian Cox), kuris turi savų kovos su mutantais planų. Ir taip susirėmimas tarp vyriausybės ar žmonijos ir mutantų artėja neišvengiamai, o Wolverine (Hugh Jackman) pradeda po truputį prisiminti savo praeities nuotrupas.

Mutantai yra labai prasta medžiaga alegorijai apie persekiojamas mažumas, nes šie iš tiesų yra pavojingi žmonijai, o kartais net pasauliniu mastu. Jau pirmasis filmas parodė, kad su šiek tiek kūrybinio mąstymo, mutantų galias galima panaudoti kaip masinio naikinimo ginklą. Šiame filme su šiek tiek daugiau investicijų vienas ar pora mutantų vos nepanaudojami sukelti pasaulinio lygio katastrofą. Ir šalia visko to režisieriai ir scenaristai tikisi, kad profesoriaus X įtikinėjimai apie taiką ir draugystę atrodys įtikinamai? Kai bet kuri valstybė gali sugalvoti juos paversti ginklais, tai yra reali grėsmė. Aišku, jos neišspręsi uždarydamas visus amerikietiškus mutantus į stovyklas, bet bent jau registravimas padėtų žinoti, ko ir iš ko galima tikėtis. O kažkokios aliuzijos į Trečiąjį reichą ar japonų įkalinimą Antrojo pasaulinio karo metais tėra labai tingūs ir paviršutiniški bandymai manipuliuoti auditorija.

Tuo tarpu net pačiam filmui nelabai rūpi galimos ar net neišvengiamos žmonių aukos. Tarkim, ignoruokime profesoriaus X sugebėjimą vien telepatinėmis galiomis „užšaldyti” žmones – ne tik priversti juos sustoti vidury judesio, bet ir visiškai nieko nejausti ir net nepastebėti viso šio proceso. Jau vien tokia galia yra pakankama priežastis susirūpinti, tačiau ir jos aklas naudojimas gali baigtis susižeidimais ar mirtimis – kartais yra pakankamai svarbu, kad vidury judesio būtume sąmoningi. Tačiau filmui tai nerūpi, kaip ir nerūpi potencialios mirtys, kai Storm (Halley Berry) pradeda iš dangaus kviesti tornadus, kad atsikratytų dviejų persekiojančių naikintuvų. Nerūpi ir tikimybė pilotams, katapultavusiems toje tornadų zonoje, išgyventi nusileidimą. Filmas parodė, kad jis iššoko, o parašiutas išsiskleidė, viskas bus tvarkoje! Žinoma, geriausias momentas yra filmo pabaigoje, Ar jums neatrodo, kad staiga sukėlus paralyžiuojantį galvos skausmą viso pasaulio žmonėms neturėtume keleto milijonų mirčių? Ar pasaulyje kaip tik tuo metu nevyksta operacijos, nesileidžia lėktuvai, turistai nekopia į kalnus, statybininkai nedirba ant pastatų, žmonės nevairuoja mašinų? Ai, jiems turbūt viskas buvo tvarkoje. Jei filmas to nerodo, taip ir neatsitiko, taip ir neturėjo atsitikt! Kita vertus, niekas net nepakomentuoja to, kaip Wolverine visų akivaizdoje skerdžia tikėtinai tik savo įsakymus vykdančius kareivius, tad kažkokio gilesnio įžvalgumo tikėtis yra beviltiška.

Nedaug įžvalgos tenka ir Storm, kuri filmo metu pasirodo kaip žiopliausia iš visos komandos. Kita vertus, Jean Grey (Famke Janssen) yra ypač ruošiama trečiojo filmo pasirodymui, ir, jį jau mačius, „Iksmenus 2“ ji atrodo tikrai kitaip. Prisiminus jos galių paaiškinimą „X-Men 3“ užtenka pasakyti, kad tai turbūt vienas ankstyvųjų filmų, paėmusių žodžius ir koncepcijas iš komiksų, kad patrauktų jų fanus, ir pakeitęs jų esmę visiškai, tik tam, kad patiktų neskaitantiems iliustruotų knygelių.

Filme mažiau dėmesio skiriama Wolverine, nepaisant to, kad istorija kaip ir siejasi su juo labiau. Nieko stebėtino, nes norima aprėpti kuo daugiau mutantų, tad didesni vaidmenys tenka ir jaunesniajai kartai, tarp jų ir Rogue vaidinančiai Anna Paquin. Čia yra galbūt vienas geriausių filmų aspektų, nes sukelia jausmą, kad matome, kaip auginama naujų Iksmenų karta, bei kaip senojo mutantų pasaulio intrigos paveikia ir juos. Vaidyba skųstis kaip ir nėra kuo!

„Iksmenai 2“ yra neblogas filmas, gal ne toks stiprus, kaip pirmoji dalis, gal kiek labiau išsiblaškęs ir tikrai tikrai ilgas. Jame beveik visiškai subyra autorių bandymai moralizuoti, bet užtat aktoriai pasirodo gerai ir veiksmas yra neblogas. Tad jei gali perlipti per įvairias siužeto skyles, „Iksmenai 2“ dar visai neblogas komiksų filmas, iš tų laikų, kai komiksų filmai nepasikliovė tik vieno aktoriaus charizma.

7.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
6.0
Režisūra
8.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles