Madam Clicquot

Widow Clicquot

Jau nieko nebestebina, kad pamažu augantis ir populiarjėantis biografinių filmų žanras tampa vis dažnesiu svečiu didžiuosiuose ekranuose. Kol kas, tai dažnai būna filmai apie žinomus muzikos atlikėjus, grupes ar kokius nors tikrai labai matomus asamenis. Gal net karališkus asmenis. Bet rečiau – apie didelę įtaką padariusius, nors ir mažiau žinomus žmones. Pernai turėjome itin sprogusį „Openheimerį“, kuris ilgą laiką buvo kaip ir istorijos paraštėse būtent dėl savo išradimo, o dabar į kinus atkeliauja filmas apie moterį, kurios įtaka istorinėje perspektyvoje yra tiesiog sunkiai aprėpiama. Tai – „Madam Clicquot“.

Tikra istorija pirmąją moterį istorijoje, turėjusią atskirą banko sąskaitą ir vieną pirmųjų įspūdingos sėkmės pasiekusių verslininkių pasaulyje – Barbe-Nicole Ponsardin Clicquot. Vos 27-erių našle likusi Barbė (akt. Haley Bennett) nusprendžia tęsti kartu su vyru pradėtus vynuogyno darbus. Tuometinėje visuomenėje moteriai tai padaryti nebuvo lengva: be rūpesčio mažamete dukra, Barbė turėjo kovoti su draudimu moterims užsiimti verslu bei agresyvių konkurento Claude‘o Moët bandymų perimti jos vynuogynus. Našlė Clicquot pirmoji sugalvojo, kaip pagaminti gėrimą be jokių priemaišų ir išrado rožinį šampaną.

Tai čia trumpai apie tai, kas yra toji asmenybė ir kuo ji yra tokia ypatinga. Dar vienas, gana įdomus dalykas, kad Madam Clicquot yra atsakinga būtent už tai, kad jau 200 metų aukštuomenė savo pobūviuose geria ne ką kitą, o šampaną. Ir dar daugiau dalykų yra susiję su šia įspūdinga moterimi, tačiau pati įdomiausia yra jos iškilimo istorija, kuri šiame filme ir ra parodoma.

Tiksliau, filmas parodo jos gyvenimą prieš ir po vyro Pransua Clicquot mirties. Viso filmo metu, keliaujame nuo netolimos praeities, taip susipažindami su Barbės augančia meile vynuogynams ir pačiam produktui, iki dabarties, kai ji turi išsikovoti savo vietą po saule ir stoti prieš ypatingai stiprų vyrišką kultą. Kurį, beje, sustiprina ir Napoleono įvesti įstatymai. Taigi, kelias, kurį turi nueiti Barbė-Nicole yra tiesiog uolėtas.

Iš esmės, „Madam Clicquot“ yra liūdnas filmas. Taip, jis labai jautrus, įkvepiantis, sakyčiau net edukacinis, tačiau galiausiai – liūdnas. Liūdnas dėl to, koks likimas buvo ištikęs šią jauną moterį. Kiek ji turėjo padaryti, kovoti, siekti ir nusižeminti, kad pasiektų tai, ką pasiekė. Kaip jai, likusiai vienai su mažamete dukra, reikėjo rizikuoti, stengtis, kiek paaukoti ir padaryti, kiek daug už save kovoti, kad išliktų patriarchalinėje visuomenėje. Ir visa tai sutelpa vos į 89 minutes. Tai ypatingai retas reiškinys šiais laikais, kai filmas geba parodyti daug, sukurti ir įsukti emocijas bei priversti žiūrovą mylėti personažus, o galiausiai, pasibaigus filmui, norisi dar daugiau sužinoti apie žmogų, kurio istoriją ką tik matei ekrane. Praleisti dar kelias valandas, ieškant sąsajų, tikslumų ar neatikimų istorijoje ir panašiai. Žodžiu, tai itin kokybiško istorinio-biografinio filmo pavyzdys.

Vizualiai filmas taip pat pritrenkiantis. Stebėti Šampanės slėnį niekada nepabosta, gyvai ar ekrane, jis fantastiškai gražus, nors iš arti – labai purvinas. Kartais žiūrint į ekrane matomus vaizdus, atrodė, lyg galėtum užuosti pavasarį ar spaudžiamų vynuogių kvapą. Gal net savotiškai mintyse pajusti vyno skonį. O kad norėjosi jo paragauti, tai tikrai. Buvo be galo įdomu matyti žmonių ir žemės ryšį, ką jie daro dėl derliaus ir kaip elgiasi vynuogynuose. O prie to prisidėjo ir labai lengvas, tačiau emocijas pakurstantis garso takelis.

Prie viso to efekto prisidėjo ir patys aktoriai. Nė vienas filmo aktorius, nors ir matytas ar žinomas, nebuvo A lygio žvaigždė, o tai buvo tik pliusas, mat žinomumas nenustelbė talento. Visi pagrindiniai aktoriai, Haley Bennett, Tom Sturridge bei Sam Reily, savo vadimenis išpildė nepriekaištingai. Visas jų indėlis buvo jaučiamas iki pat filmo pabaigos, bet aišku, Haley Bennett yra ir bus šio filmo žvaigždė.

„Madam Clicquot“ yra stulbinamai gera biografinė drama, verta kiekvieno žiūrovo dėmesio. Nors ir trumpas, filmas papasakoja labai didelę ir ilgą istoriją su daugybe detalių ir smulkmenų, galiausiai sužadinančių smalsumą sužinoti daugiau. Tai filmas, po kurio norisi sėsti į lėktuvą ir pačiam nuvykti pavaikščioti po Veuve Clicquot vynuogynus bei pajusti 200 metų alsuojančią istorija bei pamatyti, kur gimė ši legenda.

8.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles