„Svajonių komanda“
Režisierius Jossas Whedonas kartu su Marvel Entertaiment bei 100 metų jubiliejų švenčiančia studija Paramount Pictures pristato žiūrovams tikrą superdidvyrių svajonių komandą, surinktą pagal populiariausius Marvel komiksus. Ketverius metus iš eilės pristatydamos kiekvieną iš grandiozinio filmo personažų atskirai, studijos ryžosi suvienyti juos į vieną didelę Keršytojų komandą, kuri stos į kovą prieš pati blogio įsikūnijimą – Dievą Lokį. Įspūdingiausių specialiųjų efektų juosta privers žiūrovus pasijusti tikros kovos už Žemės likimą įvykių centre.
Klastos Dievas Lokis po nuožmios kovos Asgardo platybėse su savo įbroliu Toru ir patirto skausmingo fiasko stebuklingai išsigelbėjęs ruošiasi negailestingam kerštui prieš tuos, kuriems griaustinio Dievas prijaučia. Kovos laukui parinkta Žemės planeta, kurioje Toras atrado savo meilę. S.K.Y.D.A.S. , kuriam vadovauja Nikas Fiuris, atsako už tvarką Žemėje, o sužinoję apie artėjantį pavojų nusprendžia suvienyti galingiausius planetos atstovus. Antrojo pasaulinio karo didvyris, patriotizmo sergėtojas, jau kartą išgelbėjęs visą planetą – Styvas Rodžersas, slepiantis savo tapatybę po „Kapitono Amerikos“ kauke, negali rasti ramybės savyje dėl kadaise prarastos meilės, o pakvietus prisijungti į galingiausiųjų komandą bei tapti jos lyderiu jo akyse atsiranda viltis, jog jis yra vėl reikalingas savo šaliai. Ekscentriškasis milijardierius, genijus, filantropas ir pleibojus, Tonis Starkas, žinomas kaip „Geležinis žmogus“, irgi pateikia savo neįkainojamas paslaugas. Daktaras Briusas Baneris, dėl nesuvaldyto pykčio virstantis į „Milžiną Halką“, yra vos ne stipriausia „Keršytojų“ jėga, todėl jo sugebėjimai ir galia bus išnaudoti maksimaliai. Griaustinio Dievas, arogantiškasis Toras, deda visas pastangas, kad sulaikytų savo nepakenčiamą įbrolį Lokį. Prie unikalios komandos S.K.Y.D.AS. prijungia ir savo atstovus. Nataša Romanov, prisistatanti kaip „Juodoji našlė“, bei Klifas Bartonas, vadinamas „Sakalo akimi“ – solidus papildymas prie „Keršytojų“ būrio. Kiekviena minutė yra verta aukso kalnų, kiekvienas neteisingas žingsnis gali Žemės planetą privesti prie sunaikinimo ribos, o visokeriopų nesutarimų bei savimeilės pilna komanda – tai tik dar vienas lengvas žingsnis Lokiui užkariauti visą žmoniją.
Filmo scenarijus susideda iš kelių pasakojimų skiriant dėmesio kiekvieno personažo psichologinio portreto analizei, o pati siužetinė linija yra puikiai bei konkrečiai išdėstoma. Tai sudaro visiškai kitokį žvilgsnį į superdidvyrius , kurie buvo pristatyti atskirose juostose. Humoro perpildytos frazės su ironijos prieskoniu, o kartu žavingai ištariami dialogai, sukuriantys stiprų ir individualų personažų pamatą, padeda suvokti, kokie jie yra skirtingi, o kartu tokie artimi vienas kitam. Tikėtis iš komiksų ekranizacijos psichologinio spaudimo lemta buvo tik kino genijui Christopherui Nolanui ir jo unikaliam šedevrui Betmano pavidale, tačiau šiame darbe nors ir silpniau įgyvendinta idėja, bet visgi čia irgi yra užslėptas rimtas kontekstas apie tam tikrą gyvenimo filosofiją žmogaus veiksmuose, atsižvelgiant į personažų dramatišką likimą. Didžiausią staigmeną paruošia visgi ne „Geležinis žmogus“, o pats „Halkas“, nes jis yra viso filmo pagrindinė vinis. Atkreipti dėmesį irgi reikia į kruopščiai sukurtas detales, kurios sukuria nemažą įtaka ekranizacijos teisingumui pagal komiksų motyvus. Veiksmo scenos, sudarančios didžiausią juostos dalį, nors iš dalies primena „Transformerius“, bet palyginus su filmu apie didžiulius robotus, čia visos kvapą gniaužiančios gaudynės nėra nuobodžiai pateikiamos akcentuojant vien didingus efektus, o jaučiama kūrybinė dvasia. Bežiūrint į tai, ką pateikia filmo kūrėjai, kraujyje jaučiamas vien tik adrenalino protrūkis.
Iš techninės juostos pusės viskas yra įgyvendinta kuo puikiausiai. Nuostabūs specialieji efektai, pagardinę puikias veiksmo scenas, peržengia iliuzijos ribą nuo realistiškai sukurtų ateivių iki pačių superdidvyrių atliekamų veiksmų. Nesijaučia jokio kompiuterinės pagalbos įsikišimo į bendrą filmo foną, o tai yra didžiulė pažanga nuo „Įsikūnijimo“ laikų. Motion Capture pagalbos dėka iškeliamos kai kurių personažų emocinės būklės, sukuriančios dramatišką juostos atmosferą. Pats 3D efektas, kuris nuo pat filmo kūrimo pradžios buvo koncentruotas į IMAX didingą filmo vaizdą, pasiteisina su kaupu palyginus su skurdžiu „Toro“ bei „Kapitono Amerikos“ vaizdu. Žinoma, konvertuotas 3D efektas visada prasčiau atrodo, bet šiuo atveju padaroma išimtis. Išties puikus operatoriaus kameros darbas, kuris taip sugebėjo perkelti esmines veiksmo scenas žiūrovui, jog į pačia juostą pasineriama visu 100 procentų. Veiksmo scenų rakursas bei efektingi „Geležinio žmogaus“ piruetai parinkti tiesiog puikiai – visa tai, kas rodoma ekrane, galima priskirti prie meniškiausios filmo pusės. Garso takelis, kuriame skamba įvairių tonų kompozicijos, apgaubia energingos juostos atmosferą visumos jėga. Iki šiol kino industrijoje tokiais galingais pasirodymais specialiųjų efektu plane pasigirti galėjo tik Jameso Caerono „Įsikūnijimas“ bei Michaelo Bay‘aus „Transformeriai: tamsioji menulio pusė“.
Kiekvienas aktorius iš didingos aktorių trupės gali pasigirti savo pasiekimais brandinant personažo vardą. Svarbiausias juostos akcentas yra priskiriamas charizmatiškajam Robertui Downey‘ui Jr. už jo nepriekaištingai atliktą Tonio Starko vaidmenį, kuris sudaro didžiausią juostos pamatą tiek humoro plane, tiek ir veiksmo scenose. Jo trečią kartą iš eilės atliktas vaidmuo yra šiek tiek kitoks – jis transformuojasi į kitokių vertybių žmogų. Tai ne tas Tonis Starkas, kuris buvo ankstesniuose filmuose, o išaugęs vyras, žinantis ko nori, ir narcizo kaukė, po kuria jis slepia savo tikrą veidą, noriai yra atmetama į šalį kilus pavojui. Ne mažiau svarbus yra ir komandos lyderis „Kapitonas Amerika“, kurio indėlis į juostos patriotizmą yra labai didžiulis. Šiame filme solidžiai suvaidinęs kapitoną Styveną Rodžersą, aktorius Chrisas Evansas jau nebus toliau asocijuojamas su kitu Marvel komiksų herojumi, kurį suvaidino 2005 metais – Džonių Stormu iš „Fantastiško ketverto“. Stipriausio personažo vardo tiek vaidybos, tiek charizmos plane nusipelnė Tomas Hiddlestonas, atlikęs sunkiausio personažo vaidmenį – blogio įsikūnijimą Lokį. Žavus ir kartu atgrasus visomis prasmėmis personažas sukuria tam tikrą filosofinę priešpriešą tarp gėrio ir blogio. Torą suvadinęs Chrisas Hemsworthas, antrą kartą pasirodęs kaip didingas bei iškilus šviesiaplaukis skandinavų mitologijos griaustinio Dievas, šį sykį turi užleisti pirmenybę savo įbroliui. Nuostabus kontrastas nuo vieno filmo iki kito tarp brolių, kai išauga tiek fiziškai, tiek emocionaliai nuskriaustas Lokis. Didžiausias filmo minusas, o kartu ir pliusas – Halko personažas. Nuostabiai suvaidinęs žalią milžiną Edwardas Nortonas turėjo užleisti vieta Markui Ruffalo‘ui, o šis blankiai atrodo palyginus su pilnametražio filmo atlikėju. Pats Halkas – didžiausia filmo staigmena iš kūrėjų pusės, bet jo žmogiškas pavidalas nėra toks įspūdingas, kokio norisi. Prie bendro fono prisidėjo ir S.K.Y.D.O. komanda, susikūrusi iš Scarlett Johansson, Jeremy‘io Rennerio, Cobbie Smulders bei legendinio Samuelio L. Jacksono. Žvaigždžių paradas, kitaip ir nepavadinsi.
„Keršytojai“ – tai įspūdingiausių specialiųjų efektų juosta, kurios dėka visu mastu matoma technologijų pažanga kino pramonėje. Puikaus scenarijaus bei kvapą gniaužiančių veiksmo scenų, apgaubtų nuostabiais 3D efektais, dėka, tai galingiausia iki šiol Marvel komiksų ekranizacija, apie kurią, atsižvelgus į viso filmo kūrimo struktūrą tiek vaizdo, tiek siužeto plane, komiksų gerbėjai kalbės dar labai ilgai.
Komentarai
Kersytojai :DDDD haha! Niekuomet neiciau i filma tikiuos påvadinimu… 😀
Tai tu durna ir tiek…
Kaip galima vertinti toki filma 10/10?.. Gerbiu kito nuomone, be vistiek… Kaip dar nenusibodo tie superherojai? Filmo kurejai, atrodo, ziurovus visiskai protiskai neigaliais laiko – scenarijus nuspejamas, smegenu pasukti visiskai nereikia, naujo visiskai nieko. Nors matant imdb ir kt. vertinimus, filmo kurejai gal ir neklysta 🙂
Filmas kurtas pagal komiksus, tai ko norėti iš kino kūrėjų? Jie dovanoja kvapą gniaužantį veiksmą bei puikiausius specialiuosius efektus. Iš techninės pusės bei atsižvelgus dar į tai, pagal ką statytas filmas, jis tikrai yra vertas 10 balų, nes tobulesnės Marvel ekranizacijos kol kas niekas nesukūrė.