Juodoji pantera. Vakanda amžiams

Black Panther: Wakanda Forever

Baigėsi ketvirtoji „Marvel“ fazė. Nebūtų pats „Marvel“ vadovas Kevin‘as Feige paskelbęs šitai per „Comic-Con“ renginį, būtų toji fazė ėjusi ir toliau. Nes paprastai šituos didžiulius komiksų visatos skyrius atskirdavo „Keršytojų“ (angl. „Avengers“) filmai, o dabar ši garbė tenka „Juodosios panteros“ (angl. „Black Panther“) tęsiniui „Vakanda amžiams“ (angl. „Wakanda Forever“). Tačiau jo kūrybinei komandai tikriausiai ne komiksų visatos fazės galvoje. Kai 2018-ais metais pasirodęs „Juodoji pantera“ tapo nežmoniškai sėkmingu ir kultūriškai svarbiu fenomenu, tęsinys buvo nediskutuotinas, tačiau planus sujaukė 2020-ais nuo storosios žarnos vėžio netikėtai miręs pagrindinį vaidmenį atlikęs aktorius Chadwick‘as Boseman‘as. Jam palikus didžiulę skylę „Marvel“ visatoje ir kolegų bei draugų širdyse, tęsinys turėjo būti visiškai perrašytas, kad suteiktų tinkamą išlydėjimą gerbiamam žmogui, bet tuo pačiu atitiktų standartus kaip ketvirtos fazės pabaiga ir žiūrovus patenkinanti pramoga. „Vakanda amžiams“ būtent toks ir yra – jausmingas atsisveikinimas su C. Boseman‘u, apkrautas eiliniais komiksų visatos aspektais.

Siužetas

Praėjus metams po karaliaus T‘Challos mirties, jo motina Ramonda (Angela Bassett) bei sesė Šuri (Letitia Wright) stengiasi susitaikyti su skaudžia netektimi ir valdyti karalių praradusią šalį. Išorinės jėgos kėsinasi į jų turtus, tačiau net ir be tvirtos valdžios Vakanda sugeba atsilaikyti. Pavojų sukelia naujai atsiradusi povandeninė šalis Talokanas bei jos valdovas Namoras (Tenoch Huerta). Jie taip pat jaučia svetimų išpuolių grėsmę ir reikalauja Vakandos pagalbos juos sustabdyti.

Filmas

Tai kaip tęsinys susitvarko su netikėtu pagrindinio veikėjo ir aktoriaus praradimu? Labai paprastai. Karalius T‘Challa miršta už kameros nuo nežinomos ligos, parodomos jo laidotuvės, nusileidžia (atitinkamai pakeistas) „Marvel“ logotipas, peršokama metus į priekį ir tada startuoja siužetas. Filmas po to nestato papildomų pigių istorijos kabliukų bandant paaiškinti jo staigią mirtį ir, ačiū Dievui, finale neišlenda kompiuterinis C. Boseman‘o vaiduoklis. Atsisveikinimas su Juodąja Pantera yra greitas, pagarbus ir emocingas, tačiau ant jo pasekmių ir nuoskaudos tiek filmo pasaulyje, tiek už jo ribų, yra statomas visas tęsinys.

„Juodoji pantera“ baigėsi su aktualia C. Boseman‘o kalba apie draugysčių kūrimą ir pagalbą vienas kitam. Tuomet tai buvo vilties kupina ateitis, dabar ji pavirto paskutiniu mirštančio žmogaus noru. Tvarkydamasi su šio sprendimo pasekmėmis, „Vakanda amžiams“ toliau gvildena pirmojo filmo temas: pasirinkimas tarp savo tautos išsaugojimo ir atsakomybės padėti kitiems, tarp tradicijų išlaikymo ir besikeičiančio išorinio pasaulio, tarp mokslo ir tikėjimo. Tuo pačiu, netikėtas artimo žmogaus praradimas verčia pagrindines veikėjas kovoti su sielvartu ir surasti savyje jėgų judėti į priekį, kai reikia valdyti ir saugoti karalių praradusią galingiausią pasaulio valstybę. Turinio yra daug ir istorijos aukščiausiame taške „Vakanda amžiams“ tampa labiau subrendusiu blockbuster‘iu su tikslu kažką pasakyti, o ne pateikti eilinę pramogą. Tik jo aktualių bei dviprasmiškų temų apjungimas su marvelišku superherojų filmu nėra toks sklandus kaip „Juodojoje panteroje“. Koją kiša ilga trukmė ir išsibarstęs istorijos pasakojimas, todėl tęsinys užtrunka susukti visas šitas mintis į patenkinamus konfliktus ir motyvacijas.

Vis dėlto galima sakyti, kad tęsinys išsaugo pagrindinę „Juodosios panteros“ stiprybę ir dar daugiau. Vakanda išlieka viena vizualiai patraukliausių ir įdomiausių „Marvel“ vietovių. Dekoracijos bei kostiumai išryškina intriguojantį kontrastą tarp futuristinių technologijų ir tradicinių afrikietiškų šaknų, taip pat labai tinka gatvės muziką, elektroniką ir būgnus apjungiantis garso takelis. Verta paminėti ir povandenines scenas, kurios su derama muzika tikrai sužadina nuostabą, nors pridėjus jos mėlynos spalvos gyventojus, dar labiau sužadinamas apetitas po mėnesio pasirodysiančiam „Įsikūnijimo“ (angl. „Avatar“) tęsiniui. Bet kokiu atveju, tikrai yra akimirkų, pateisinančių didelį biudžetą.

Bet vėlgi, kas stabdo „Vakandą amžiams“ tapti tikrai puikiu filmu, tai standartinės „Marvel“ tendencijos, kurios norom nenorom privalo būti įspaustos į kiekvieną filmą. Ir matant didžiulę trukmę, jų kur kas daugiau. Yra du nereikalingi priedai: pristatoma nauja veikėja Riri (Dominique Thorne), kuriai paskiriama nemažai pirmojo akto tam, kad ji istorijoje nenuveiktų nieko reikšmingo, ir sugrąžinamas aktoriaus Martin‘o Freeman‘o veikėjas Everetas Rosas irgi nereikalingai siužetinei linijai. Iškirpus tuos du veikėjus, nuo trukmės nusimuštų visas pusvalandis, bet jie čia įsprausti ne be reikalo. Riri turės savo „Disney+“ serialą „Ironheart“, o Rosas dalyvaus „Thunderbolts“ filme ir šių būsimų projektų pamatai statomi „Juodosios panteros“ tęsinyje. Tikriausiai tai neturėtų būti staigmena, čia vis dėlto skaitosi ketvirtosios fazės pabaiga (nors kažkokios struktūros šitoje fazėje vis tiek nėra), bet tokie priedai taip negražiai išsišoka filme, kuriam labiau rūpi svarbaus žmogaus pagerbimas nei komiksų visatos plėtimas ar reklamos ateities projektams.

Humoras šįkart naudojamas saikingai ir nesumenkina pagarbaus tono, tačiau prastos veiksmo scenos išlieka. Kompiuterinių efektų kokybė šiose vietose tik blogėja (ir tikriausiai blogės toliau, kol „Marvel“ nepagerins darbinių santykių su jų kūrėjais), kovų choreografijos nesklandžiai sukarpytos, žalias ekranas negražiai akivaizdus, o trankiuose momentuose lyg iš žaidimo ištraukti veikėjai primena panašiai plastikines „Juodojo Adamo“ (angl. „Black Adam“) kautynes. Problemos didžiulės, bet veiksmo scenos vis tiek trunka ilgiau nei reikia, didina kompiuterinių efektų kiekį ir užsibaigia su eiliniu, masišku finaliniu mūšiu.

Išvada

Kiekvieną sveikintiną ir gerai atliktą „Vakandos amžiams“ aspektą atmuša visiškai ne į temą primesti sprendimai. Emocingas atsisveikinimas su C. Bosemanu ištempiamas į didžiulį beveik trijų valandų trukmės filmą. Į aktualiomis temomis turtingą istoriją apie netektį ir sielvartą įstumiamos bereikšmės siužetinės linijos ateities projektams parengti. Nuostabiai atrodančias vietoves smukdina prastai atrodančios veiksmo scenos. „Vakanda amžiams“ tampa dar vienu „Marvel“ filmu, kurio kūrybinis potencialas yra liūdnai sumenkinamas griežtų korporacinių gairių, bet galų gale, po ta didžiule nereikalinga apkrova, jam pavyksta išsaugoti jausmingą emociją ir pagarbą tituliniam superherojui bei ją vaidinusiam aktoriui.

7.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.0
Režisūra
7.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Donatas / 2022 lapkričio 27

    Dar vienas nevykęs Marvel griūties Filmas.