Dainuojantys lietuje

Singin' in the Rain

„Dainuojantys lietuje“ – režisierių Stanley Donan ir Gene Kelly kurtas miuziklas apie filmų kūrimo evoliuciją ir jos sunkumus. Filmas laimėjo Auksinį gaublį už geriausio miuziklo aktoriaus pasirodymą (akt. Donald O‘Connor). Filmo scenarijus buvo rašomas po to, kai buvo sukurtas garso takelis, todėl filmo nuotaika aiškiausiai perteikta būtent per muziką. Nors miuziklas, kaip kino žanras, prieš tai egzistavo jau kelis dešimtmečius, būtent šis, tarp tokių filmų kaip „Some like it Hot“ ir „Gentlemen Prefer Blondes“, yra vienas geriausių miuziklų kino istorijoje.

Filmo siužetinė linija

Lina Lamont (Jean Hagen) ir Don Lockwood (Gene Kelly) – dvi nebyliojo kino žvaigždės dėl kurių alpsta visi save gerbiantys kino mylėtojai. Scenoje dažniausiai pasirodantys kaip įsimylėjėliai, realybėje aktoriai vienas kito tiesiog negali pakęsti. Jų karjeroje viskas gerokai pasikeičia tuomet, kai į kino rinką patenka pirmieji garsiniai filmai. Aktoriai neišvengiamai privalo keistis. Don‘ui, rodosi, tai nesukelia didesnių sunkumų – aktorius filmuojasi ne tik draminėse juostose, bet ir komedijose, kurias kuria kartu su savo bičiuliu Cosmo (Donal O‘Connor). Bėda iškyla tada, kai pabandoma ir Linai suteikti įgarsintą rolę. Paaiškėja, kad skardus ir erzinantis jos balsas visiškai sugadina kiekvieną scenarijų. Žinoma, šios poros išskyrimas ir kitos aktorės paieška sukeltų didžiulį šurmulį ir nustelbtų tokio didelio mąsto susidomėjimą, tad galiausiai kyla idėja surasti aktorei dublerę, kuri galėtų ją įgarsinti. Laiku ir vietoje pasirodo aikštinga ir kritiška Kathy (Debbie Reynolds), kuri to net nesiekdama, pradeda keisti visų numylėtosios poros santykius, o kartu ir filmo siužetą.

Vaidyba ir techninė filmo pusė

Visiems pagrindiniams aktoriams šis filmas tapo keliu į pripažinimą. Kartu tai tikrai buvo ir iššūkis visai kūrybinei grupei. Debbie Reynolds praėjus kiek laiko po filmavimo net pareiškė, kad vaiko gimdymas ir šio filmo kūrimas jai buvo du sunkiausi dalykai gyvenime. Turbūt ne kiekvienas filmas iš aktorių pareikalauja šitiek fizinės ištvermės – juk nemaža filmo dalis yra tik šokiai ir dainavimas. Taip pat, aktorių nuomone, vien jau darbas kartu su Gene Kelly, kuris buvo tikras perfekcionistas ir nuolat visus kritikavo, tapo tikru iššūkiu.

Būtent Gene Kelly ir Debbie Reynolds buvo tie aktoriai, kurie po filmo susilaukė daugiausiai publikos susižavėjimo. Don‘as – tipiškas džentelmenas, besididžiuojantis savo pasiekimais ir įpratęs, kad visos merginos juo žavisi. Kathy filme pateikta kaip visiška priešingybė – žavi, bet truputį stačiokiška, ji drąsiai visiems rėžia į akis savo nuomonę. Turbūt tai ir yra tas bruožas, kuris ir pačiam Don‘ui sukelia susidomėjimą. Kontrastas tarp jų asmenybių buvo tai, kas nuolat palaikė susidomėjimą filmu ir jo baigtimi.

Jean Hagen suvaidino stereotipišką scenos žvaigždę, kuri galiausiai tapo tokia išpuikusia, kad pradėjo iš tiesų manyti, kad yra pati geriausia ir, kad žiūrovai ją priims bet kokią. Žinoma, reikia nepamiršti ir Donald O‘Connor‘o, kuriam ši rolė tapo geriausia pilnametražiame filme ir be kurios turbūt didžioji dalis žiūrovų net nežinotų, kad toks aktorius kažkada egzistavo. Nuostabu, kad su tokiu pasirodymu būtent jis laimėjo ir Auksinį gaublį.

Visas filmas spalvų atžvilgiu labai ryškus, dažnai net gerokai nenatūraliai. Tačiau tai pastebima ir dabartiniuose miuzikluose, tad tai turbūt reikėtų traktuoti tiesiog kaip būdą išryškinti detales, „paradiškumą“, nes iš tiesų visas miuziklas yra kaip vienas ilgas šou, kuriame lyg atsitiktinai dar yra įpinta ir meilės istorija. Šokis su ryškiai geltonais lietpalčiais ir garso takelis drąsiai gali būti vadinami pagrindiniais skiriamaisiais filmo bruožais.

Net nemačiusieji filmo neabejotinai žino pagrindinį visą juostą įrėminantį kūrinį „Dainuojantys lietuje“, kuriam muziką sukūrė amerikiečių kompozitorius Nacio Herb Brown. Būtent šio kompozitoriaus muzika skambėjo ne tik klasikiniuose kūriniuose („Clockwork Orange“, „North by Northwest“ ir kt.), bet ir ne viename XXI amžiaus filme, pavyzdžiui, „Lost in Translation“ ar „Leon the Proffesional“. „Dainuojantys lietuje“ išties įsimena savo paprastumu ir lengvumu. Pasirinkta mažorinė dermė, intarpai, atlikti su arfa ir smuikai sukuria nepaprastai šviesią nuotaiką. Kalbant apie muziką, įdomus faktas yra tai, kad nors filme nuolat kartojasi idėja, jog Debbie Reynolds įgarsina Jean Hagen dainavimą ir kalbą, tikrovėje aktorė iš tikrųjų dainavo pati, nes turėjo stiprų ir sodrų balsą.

Apibendrinimas

„Dainuojantys lietuje“ – tai šviesus ir nuotaikingas miuziklas apie aktorių mėginimus suspėti paskui kino evoliuciją ir prisitaikyti prie jos bet kokia kaina. Kontrastai tarp pagrindinių rolių – džentelmeniško puošeivos, nuo realybės atitolusios scenos žvaigždės, tiesmukiškos, bet mielos merginos ir jų visų komiško bičiulio – tai siužeto pagrindas, kuris labiausiai ir išlaiko susidomėjimą scenarijaus eiga. Visą miuziklą įrėmina žymusis garso takelis, kurį neabejotinai žino kone kiekvienas šių dienų gyventojas.

8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.0
Režisūra
8.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
9.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles