Before the Flood

Before the Flood

Galime net neabejoti, kad pasauly dokumentikos tikrai nepritrūks. Jų yra ant kiekvieno kampo, kas neranda pinigų normaliam filmui, kuria būtent dokumentiką. O kiti daro dokumentiką dėl to, kad jiems tai yra svarbu ir kitokiu būdu skleidžiama žinutė gali būti per daug plačiai interpretuojama. Būtent toks darbas yra ir naujoji National Geographic Channel dokumentika „Before the Flood“, kurioje pagrindinį kūrėjo ir įgarsintojo vaidmenį, galima sakyti, atliko Oskaro laurėtas aktorius Leonardo DiCaprio.

Bene pirmieji filmo kadrai kiekvieną žiūrovą įveda į istoriją, kodėl visą filmą matysime aktorių ir tai leidžia greitai susigaudyti situacijoje. Akivaizdu, kad šiam žmogui klimato kaita rūpi ne ką mažiau, nei šį efektą tyrinėjančius mokslininkus. Skirtumas tas, kad aktorius skiria savo laiką keliaudamas per pasaulio paveiktas vietas ir leisdamas tų vietų gyventojams patiems (svarbiausia patiems) išsakyti savo nuomonę ir nuogąstavimus. Tai bene vienas esminių filmo pliusų. Žiūrovai mato ne tik tipinius ekspertus, dėstančius savo mintis ir kažkokias „iš oro nukabintas“ teorijas (teisybės dėlei, protingi žmonės suvokia, iš kur tos teorijos). Leidžiama šiek tiek prisiliesti prie to, ką mes savo veikla sunaikinam. Prie mirusių koralinių rifų, pasakiško grožio salų, kurioms liko vos keletas dešimčių metų. Taip pat ir prie akimirksniu nykstančios arkties ar Grenlandijos. Visa tai yra siaubinga ir blaiviai mąstantį žmogų turėtų paliesti.

Įdomu ir tai, kaip apteikiama kritika pačiam Leo, kuris iš esmės nėra ekspertas, o tik žinomas žmogus, kalbantis šia tema. Galbūt toks stiprūs smūgis milžiniškoms naftos korporacijoms nebus labai patinkantis ir jos dar labiau dusins aktorių už šį jo darbą, bet galima neabejoti, kad šis filmas – sudrebins visą JAV ekonomiką. Kad ir kokiais kvailais ar aklais laikytume dalį JAV gyventojų (tame tarpe įskaitant ir vieną kandidatą į prezidentus), net ir visiškai bukam šis filmas baksnoja į nosį tuo, ką jis pats padarė.

Iškart galima paminėti ir vieną filmo trūkumą. Gal tai nėra trūkumas, kiek galimybė prisikabinti. Yra aprėpiami visi įmanomi klimato kaitos veiksniai ir tam skiriama vos pusantros valandos. Taigi, susidaro išvada, kad bandoma tik šiek tiek užkabinti paviršių, drikstėlt ir eiti toliau, taip nieko ir nepasakant. Informacijos pateikiama tiek daug, kad ji gali labai greitai susipinti galvoje. Nafta, tropinių miškų naikinimas, mirštantys koralai, anglis, ledynai. Viskas sumalta į vieną vietą ir atidžiai nesekant galima tikrai pasimesti. BET. Tam yra Leonardo DiCaprio, kuris ir prikausto dėmesį, taip atlikdamas vieną esminių vaidmenų šiame filme.

Galima teigti, kad jam yra skirtas dėmesio išlaikymo vaidmuo. Niekam neįdomu, ką kalba mokslininkai. Ir reikia tą pripažinti. Tuo tarpu kai išsižioja visų mylimas aktorius, kodėl nepaklausius, ar ne? Tai populiarus ėjimas, galima sakyti – marketingas, kuris neabejotinai pasiteisins. O pasiteisins dėl paskutinės kalbos prieš Jungtines Tautas. Kitaip tariant, visas filmas yra lyg kilimas į kalną. Pradedama nuo smulkmenų, šmeižto, fosilinio kuro išgavimo. Tada judam prie opesnių problemų, įtampa keliama iki pat paskutinės filmo sekundės, o tada viskas išrišama dviejų minučių monologu. Ir tai turbūt yra patys teisingiausi žodžiai apie klimato kaitą, kokius esu girdėjęs gyvenime. O visą šios kalbos efektą sustiprina ir prieš tai daugiau nei valandą matyti vaizdai. Tiesiog šiurpą keliančio vizualinio montažo būdu perteikiama žinia neabejotinai privers susimąstyti apie tai, ką mes darome su savo planeta ir, labai tikiuos, pastumės judėti dėl jos išsaugojimo.

„Before the Flood“ yra ne visiškai tipinė dokumentika, kuri yra perteikiama per Leonardo DiCaprio, kaip Jungtinių Tautų ambasadoriaus taikai, prizmę. Kartu, pasakojama ir iš žmogiškosios pusės, asmeninių potyrių ir nesimėtoma sausais faktais.Tai yra didžiausias šio filmo privalumas, kuris turėtų „pramušti“ kaištį mūsų galvose ir net klimato kaitos skeptikus priversti susivokti esamoje situacijoje. Tai, kaip mes savo veiksmais naikiname gamtą, šokiruoja iki suvokimo ribų ir aš norėčiau tikėti, kad žmonija susivoks iki tol, kol bus per vėlu.

9
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
8.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
10
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
10
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles