„Juodoji Našlė“ (angl. „Black Widow“) ir „Šang-Či ir Dešimties Žiedų Legenda“ (angl. „Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings“) buvo tik apšilimas prieš „Amžinuosius“ (angl. „Eternals“) – tikrąjį „Marvel“ ketvirtos fazės startą ir jų didžiausią fantastinį epą. Dešimt naujų superherojų, tūkstantmečius apimanti mitologija, ir naujos plačios visatos kertelės – „Amžinieji“ tiesiog trykšta idėjomis ir galimybėmis, kurias galima paversti į įspūdingą reginį. Bet didžiausia staigmena pažiūrėjus šį filmą tampa kaip ši neeilinė istorija buvo paversta į tokį neišskirtinį superherojų nuotykį.

Siužetas

Tituliniai Amžinieji yra nemirtingi žmonijos sergėtojai, atvykę į Žemę prieš civilizacijos gimimą ir saugantys planetos gyventojus nuo juos naikinančių padarų Deviantų. Jų kosminių valdovų paliepimu, pagrindiniams herojams neleidžiama kištis į žmonijos konfliktus ar daryti jiems įtaką. Prieš penkis šimtus metų, paskutinis Deviantas buvo sunaikintas ir Amžinieji iki šių dienų laukia kada jiems bus galima grįžti atgal į jų gimtąją planetą. Tačiau padarams netikėtai vėl pasirodžius, jiems vėl tenka suburti komandą ir užbaigti paskirtą misiją.

Filmas

Jeigu po Keršytojų sagos pabaigos kilo abejonių ar ši visata gali išsiplėsti dar plačiau, „Amžinieji“ turėtų jas patraukti. Tai yra didžiausias „Marvel“ filmas, tik ne veikėjų skaičiumi, o istorijos mastu. Siužetas prasideda nuo pat pradžios, tai yra nuo visatos atsiradimo pradžios ir taip į bendrą pasaulį įžengia gyvybes kuriantys ir naikinantys dievai, neaprėpiamo masto kosminės būtybės ir tituliniai nemirtingi superherojai, kurių istoriją sekame per 7000 metų. Tokio dydžio priedas įtrauktas taip vėlai į žaidimą automatiškai sukelia bendros visatos problemų, nes pagrinde visi įvykiai per ankstesnius dvidešimt penkis filmus jaučiasi ne tokie reikšmingi ar svarbūs, pastačius juos šalia „Amžinųjų“ pasakojamos istorijos. Ir aišku savaime kyla klausimas, kur šie ištikimi žmonijos sergėtojai buvo, kai kiekvienas Keršytojų susidūrimas vos nesibaigdavo (ir tas vienas kartas iš tikrųjų baigėsi) pasauline / galaktine katastrofa? Yra tam paaiškinimas, toks paprastas, kad žiūrovams tai verstųsi į „Nekreipkit į tai dėmesio…“

Įdomiu sprendimu, visos šios didybės perteikimui buvo paskirta smulkių bei asmeniškų filmų režisierė Chloe Zhao, neseniai gavusi geriausio filmo Oskarą už „Klajoklių Žemė“ (angl. „Nomadland“), ir jai pavyksta suteikti žmogiško svorio šitam fantastiniam epui. Pagrindiniai veikėjai yra tūkstantmečiais žmonijos istoriją stebėjusios būtybės, tačiau ta ilga gyvenimo trukmė ne visiems yra privalumas ir nepaisant dieviškos kilmės, jų vidiniai konfliktai yra paprasti, bet suprantami. Sunki pareigos našta, normalaus gyvenimo troškimas kai esi kitoks, negalėjimas mylėti artimo žmogaus dėl psichikos ligos– šie konfliktai visai tiktų viename iš smulkių C. Zhao filmų, o superherojų reginiui tai suteikia retai matomo rimtumo. Pagrindiniai veikėjai jaučiasi kaip tikri žmonės su trūkumais ir jų bendravime bei retkartiniuose pykčiuose tarp jų juntamas ilgai trunkantis gyvenimas kartu.

Na ir reikėtų skirti papildomų taškų už progresyvią įvairovę – superherojų komandoje atsiranda gėjus bei kurčias asmuo. Taip, čia yra „Disney“ studija, kurie apie socialinę progresiją skelbiasi daug daug daugiau nei kažką daro, todėl galima skeptiškai svarstyti ar tai yra nuoširdu ar tiesiog dar vienas marketingo triukas pelnyti simpatijų. Tačiau kas liečia „Amžinuosius“, šių veikėjų įtraukimas yra sveikintinai natūralus ir prideda istorijai daugiau to žmogiškumo, kurio taip siekia C. Zhao. Ir kadangi šis filmas jau uždraustas Kinijoje, Pietų Arabijoje bei kitose panašių pažiūrų šalyse, norėtųsi naiviai tikėtis, kad „Amžinieji“ yra menkas žingsnis link populiarių filmų, nepriklausomų nuo griežtesnės cenzūros.

Dar apie geresnius aspektus, vizualiai tai yra vienas patrauklesnių „Marvel“ filmų. Itin reklamuotas buvo C. Zhao reikalavimas filmuoti natūraliose aplinkose, o ne žaliais ekranais apklijuotoje studijoje. Ar tai duoda didelį skirtumą, kuomet pradedama lazeriais šaudyti į kompiuterinius padarus? Tikrai ne. Bet tas natūralus grožis labiau tinka rimtiems, tyliems ar didingiems momentams. O gryna kompiuterinė magija yra gerai išnaudojama to kosminio masto perteikimui. Atrodo, kad pastovus efektų naudojimas tokiuose filmuose jau nebegali nustebinti, bet kai kurie vaizdiniai čia atrodo tikrai kietai.

Tačiau tas didelis mastas prastai atsiliepia pagrindiniams herojams. Tai yra antras pagal ilgumą „Marvel“ filmas (ir už mėnesio jį pralenks naujasis Žmogus-Voras), bet net virš dviejų su puse valandos neužtenka pilnai papasakoti tokio dydžio istoriją. Daugiau dėmesio yra skiriama Amžinųjų mitologijai ir praeičiai nei patiems veikėjams, o kadangi jų dar yra dvigubai daugiau nei Galaktikos Sergėtojų, jiems nėra skiriama laiko pilnam charakterizavimui. Šalutiniai veikėjai yra įdomesni už pagrindinę, bet be savo vidinio konflikto, jie daugiau nelabai ką teturi, ir filmo pabaigoje nėra taip gerai paruošti ateities nuotykiams.

O dabar didžiausias klausimas. Kodėl „Amžinieji“, turintys šitiek daug įdomių elementų ir potencialo, tapo kritiškai prasčiausiai įvertintu „Marvel“ filmu? Nes „Amžinieji“ vis tiek yra tas pats prakeiktas, šitiek kartų matytas ir neišskirtinis „Marvel“ filmas. Kur humoras neleis, kad nuotaika taptų per daug niūri, net jei kartais tai praverstų pasakojamai istorijai. Kur visi šie didingi kosminiai elementai tampa tik reklama ateities filmams. Kur visi socialiniai, romantiniai ir filosofiniai klausimai yra išsprendžiami daužantis kompiuteriniais efektais ant dar vienos pasaulinės apokalipsės slenksčio. Ir tai nebus problema tiems, kurie būtent dėl to mėgaujasi šiais filmais ir matys tai kaip privalumus nei trūkumus, bet tuo pačiu gi galima tikėtis kažko daugiau nei to paties iš populiarų kiną dominuojančios frančizės. Bet „Amžinieji“, stipriau nei praeiti filmai, demonstruoja jų sugebėjimą iš nestandartinių medžiagų padaryti standartinį produktą. Nesvarbu kokia įdomi yra adaptuojama istorija, ir nesvarbu kas sėdi už kameros, „Marvel“ nesugeba, arba tiesiog nenori, nukrypti nuo to, kas yra užtikrintai veiksminga ir pelninga.

Išvada

Tad „Amžinieji“, kad ir koks įdomesnis jis galėjo būti, tėra dar vienas „Marvel“ filmas su tais pačiais privalumais, bet ilga filmo trukmė ir rimtesnio tono režisierės C. Zhao antspaudas neužtvirtina tokio bendro potraukio kaip ankstesnieji filmai. Bet jei domina kokiomis kryptimis „Marvel“ ketina nuvesti savo superherojus, „Amžinieji“ duoda intriguojantį žvilgsnį į serijos ateitį.

6.7
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
6.0
Režisūra
7.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
6.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
7.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

 1. Edvinas / 2021 lapkričio 9

  Nesu didelis Marvelio fanas, dėl pastovaus humoro ir optimizmo(daug arčiau širdies DC kryptis, nors ten dauguma projektų įgyvendinta tragiškai)
  Tačiau recenzijos autoriaus mintys man nepriimtinos. Kadangi sutinku su visų nuomone, jeigu kritika grįsta teiginiais, pasakysiu bent keletą pastebejimu.
  1. Ką reiškia tai dar vienas Marvelio filmas? Marvelio filmai išskirtiniai savo buku, tačiau vietoje humoru, pirmaujančiais industrijoje spec efektais ir pagrindinis Marvelio juostų akcentas, kad laikas salėje prabėga nejuntamai. Jeigu filmas prabėga nejuntamai, vadinasi popkorninis filmas pasiekė savo tikslą. Į Marvelio filmus eina Marvelio fanai, arba prijautėjai, tad šis filmas tiesiog išlaiko aukštai pasiektą kartelę.
  2. Labai keista matyti tech pusės 7 ir garso 6:))) jūs turbūt pirmas apžvalgininkas pasaulyje, kuris tai parašė apie Marvel filmą, wow😀
  3. Visa kita apžvalgoje išsakyta nuomonė, su kuria galima sutikti arba ne, tačiau bent jau pagrįsta savo argumentai, tad nesiplėsiu.

 2. Valdas / 2021 lapkričio 12

  Kažkodėl neapleidžia įspūdis, kad visa ši recenzija tai googletranslate iš kažkur… tiek sakinio konstrukcijos ir linksnių klaidų, kad mintis dažnai iš vis neaiški…

  • Vytautas / 2021 lapkričio 14

   Čia ne google translate, o elementari GRAFOMANIJA. Siūlyčiau didžiajiai Buvau Kine komandos daliai pasiskaityti žodyne ką reiškia šis terminas. Tiesiog kai recenzijas rašo vaikai, tai jiems atrodo, kad kuo įmantriau tuo geriau. O gaunasi priešingai.