„Scanoramoje“ – metinis Europos šalių kino derlius

„Scanoramoje“ – metinis Europos šalių kino derlius

Rudenį, kai jo po truputį galima pradėti vertinti besibaigiančius metus, svarbiausiu ir laukiamiausiu kino renginiu Lietuvoje tampa Europos šalių kino forumas „Scanorama“. Jau tryliktąjį kartą organizuojamas festivalis lieka ištikimas savo principams orientuotis labiau į kokybę, nei į kiekybę, ir žiūrovams siūlys rūpestingai atrinktus filmus.

Tradiciškai stipri „Naujienų iš Šiaurės“ programa, kuri yra savotiška „Scanoramos“ vizitinė kortelė ir skiriamasis bruožas, vertinamas santūraus skandinaviškojo kino mylėtojų. Šiemet į ją pateko visi trys Norvegijos filmai, iš kurių buvo renkamas šios šalies kandidatas į Oskarus geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje – Roar Uthaug „Banga“ (norv. „Bølgen“), Anne Sewitsky „Išsiilgę namų“ (norv. „De nærmeste“) ir Henriko Martino Dahlsbakkeno „Sugrįžęs namo“ (norv. „Å vende tilbake“). Be šių juostų „Naujienose iš Šiaurės“ bus galima pamatyti naują Joachimo Triero darbą „Garsiau už bombas“ (angl. „Louder Than Bombs“) ir dar visą puokštę filmų iš Norvegijos, Švedijos, Suomijos, Danijos ir Islandijos.

Stiprių filmų galima tikėtis ir iš programos „Kertant Europą“, į kurią pateko Kanų, Berlyno, Edinburgo, Briuselio, Karlovy Varų, Mančesterio, Venecijos, Lokarno, Londono, Sarajevo, Miuncheno, Transilvanijos ir kitų tarptautinių kino festivalių dalyviai, laureatai ir nominantai. Čia ir „45 metai“ (angl. „45 Years“) Berlyne apdovanotas už geriausią Charlotte Rampling ir Tom Courtenay vaidybą; ir Auksinės palmės šakelę Kanuose nuskynęs Jacques‘o Audiardo „Dypanas“ (pranc. „Dheepan“), ir geriausiu rumunišku filmu Transilvanijos kino festivalyje pripažintas naujas Korneliu Poromiu darbas „Lobis“ (rum. „Comoara“) Kanų festivalio „Ypatingo žvilgsnio“ programoje apdovanotas didžiausio talento prizu; Kanuose už geriausą aktorės Emmanuelle Bercot vaidybą apdovanota režisierės Maïwenn drama „Mano karalius“ (pranc. „Mon roi“); Kanų kino festivalio ekumeninės žiuri prizu apdovanota Nanni Moretti juosta „Mano mama“ (it. „Mia madre“), skandalinga Gasparo Noé erotinė juosta „Meilė“ (angl. „Love“), Kanuose pelniusi „Queer Palm“ nominaciją, Sarajevo kino festivalio geriausio filmo nominaciją pelniusi Pavle Vučković juosta „Panama“, Kanų kino festivalio paralelinę programą dvi režisierių savaitės atidarięs naujas Philippe‘o Garrelio darbas „Moterų šešėlyje“ (pranc. „L’ombre des femmes“), Kanų festivalio didįjį žiuri prizą, FIPRESCI apdovanojimą, François Chalais apdovanojimą pelniusi László Nemeso drama „Sauliaus sūnus“ (vengr. „Saul fia“), Kanų festivalio programos „Ypatingas žvilgsnis“ komisijos prizą pelniusi Daliboras Matanićiaus juosta „Vidurdienis“ (kroat. „Zvizdan“), Europos parlamento teikiamo „Lux“ prizo finalistas Jonaso Carpignano „Viduržemio jūra“ (it. „Mediterranea“), klabanti dabar kaip niekad aktualia migracijos tema, bei naujausias legendinio režisieriaus Otaro Iosseliano filmas „Žiemos daina“ (pranc. „Chant d‘hiver“). Pagal šalis ryškiai dominuoja Prancūzija, tačiau šios programos geografija apima visą Europą ir net kartais šiek tiek išklysta už jos ribų.

Dokumentikos mėgėjus pradžiugins šeši programos „Neišgalvotas gyvenimas“ filmai. Šie filmai – taip pat įvairių festivalių dalyviai, kai kurie pelnę ne vieną apdovanojimą. Senesnių filmų gerbėjų laukia dvi retrospektyvinės programos. Šiemet „Scanorama“ kviečia artimiau susipažinti su brito Dereko Jarmano kūryba bei čeko Jano Němeco kūryba, o jubiliejaus proga – prisiminti Rimtauto Šilinio ir Viktoro Starošo bendrą darbą „Post scriptum senam filmui“. Į specialiųjų seansų programą pateko du filmai iš Tolimųjų Rytų: Kanų kino festivalio konkursinės programos dalyvis Kore-eda Hirokazu „Mūsų mažoji sesutė“ (jap. Umimachi Diary) ir tuose pačiuose Kanuose už geriausią režisūrą apdovanota Hou Hsiao-hsieno juosta „Žudikė“ (kin. „Nie Yinniang“). Jauniausiems žiūrovams šiemet siūloma išvysti ypatingai gražų animacinį filmą „Jūros daina“ (angl. „Song of the Sea“), kuris šiemet buvo nominuotas Oskarui geriausio animacinio filmo kategorijoje.

Tradiciškai bus galima išvysti ir naujus lietuviško kino kūrėjų darbus. Šiemet „Scanoramos“ žiūrovai, ko gero, vieni pirmųjų turės progos pamatyti Jokūbo Viliaus Tūro dokumentinį filmą „Apie Joną“, pasakojantį apie režisierių Joną Vaitkų ir Akvilės Gelažiūtės debiutinį ilgametražį filmą „Deminas: dvi tvirtovės“. Jaunieji Lietuvos kino kūrėjai tradiciškai su kitais Baltijos šalių atstovais varžysis konkursinėje trumpametražis filmų programoje „Naujasis Baltijos kinas“ – šiemet programa išsiplėtė iki trijų pogrupių. Tačiau tai dar ne paskutinė gera žinia trumpametražis filmų mėgėjams – kam neužteks „Naujojo Baltijos kino“, tiems „Scanorama“ pasiūlys Europos kino kūrėjų trumpametražis filmų programą. O aštresnių pojūčių ar netikėto siaubo ir juoko derinio pageidaujantiems „Scanorama“ šiemet pristato naujovę – siaubo komedijų naktį „Ateiviai, zombiai ir poniai“, kuri vyks lapkričio 6 d.

Be turtingos festivalio programos laukia festivalio svečių susitikimai su žiūrovais, be to, jau vienuoliktąjį kartą lapkričio 14 d. vyks kino industrijos renginys „Scanoramos kryptys“, kurio vienas iš lektorių bus Oskaro laureatas iš Didžiosios Britanijos režisierius Matas Kirkby‘is.

„BuvauKine“ dalysis savo įspūdžiais apie festivalio filmus. Didžiausio mūsų dėmesio sulauks „Naujienos iš Šiaurės“ ir „Kertant Europą“. Europos šalių kino forumas „Scanorama“ Vilniuje startuojantis jau šiandien vėliau aplankys dar tris Lietuvos mietus – festivalio filmai džiugins Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių kino mėgėjus.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles