Mirė amerikiečių režisierius Joelis Schumacheris

Mirė amerikiečių režisierius Joelis Schumacheris

Birželio 22 d. mirė amerikiečių režisierius Joelis Schumacheris. Jo filmografijoje galima rasti tokius filmus kaip „Švento Elmo ugnys“ (angl. „St. Elmos Fire“, 1985 m.), „Prarasti berniukai“ (angl. „The Lost Boys“, 1987 m.), „Nuopuolis“ (angl. „Falling Down“, 1993 m.) ar „Operos fantomas“ (angl. „The Phantom of the Opera“, 2004 m.). Tačiau labiausiai jis pagarsėjo kaip dviejų, švelniai tariant, ne itin vykusių filmų apie Betmeną kūrėjas: „Betmentas amžiams“ (angl. „Batman Forever“, 1995 m.) bei „Betmenas ir Robinas“ (angl. „Batman and Robin“, 1997 m.).

J. Schumacheriui buvo 80 metų. Režisierius mirė birželio 22 d. rytą Niujorke, pralaimėjęs ilgus metus trukusią kovą su vėžiu.

J. Schumacheris gimė 1939 m. rugpjūčio 29 d. Niujorke. Būsimo režisieriaus gyvenimo pradžia nebuvo labai linksma – jo tėvas mirė nuo plaučių uždegimo, kai Joeliui tebuvo ketveri. Berniuką Long Ailende augino motina, iš Švedijos kilusi žydė. Būdamas vos devynerių J. Schumacheris įniko į alkoholį, vėliau pradėjo vartoti LSD ir metamfetaminą, vienuolikos – seksualiai santykiauti su merginomis, penkiolikos – su vaikinais (paties J. Schumacherio teigimu, per visą gyvenimą jis yra turėjęs lytinių santykių su daugiau kaip 20 000 vyrų partnerių). Vis tik 1965 m. kažkaip jis sugebėjo pabaigti Parsono dizaino mokyklą, tada studijavo Mados technologijų institute, o 1966 m. tapo Revlon” dizaineriu.

1965 m. mirė jo motina, J. Schumacherio skolos siekė 50 000 JAV dolerių, jis buvo jau netekęs keleto dantų, svėrė mažiau nei 60 kilogramų. Tačiau susiėmė, 1970 m. metė narkotikus, o galiausiai prarastą savigarbą padėjo atgauti gerai apmokamas darbas.

Tad galbūt ne visiems buvo žinomas faktas, kad J. Schumacheris iš pradžių buvo kostiumų dizaineris ir tik vėliau tapo režisieriumi – pavyzdžiui, jis kūrė kostiumus Woody Alleno filmui „Miegalius“ (angl. „Sleeper“, 1973 m.). Vėliau mados pasaulio patirtį jis panaudojo kurdamas savo filmus praeito amžiaus devintajame ir dešimtajame dešimtmečiuose. Ir nors kritikai jo ekrano kūrinius maišė su žemėmis, vis tik žiūrovai buvo gana palankūs už pagautą ir perteiktą laikmečio dvasią, kad ir kokia kičinė ji bebūtų.

J. Schumacheriui „Betmeno“ serijos režisūra buvo patikėta po to, kai iš jos pasitraukė Timas Burtonas. Pirmasis J. Schumacherio Betmeno filmas „Betmenas amžiams“, kuriame vaidimo Valas Kilmeris, Tommy Lee Jones’as, Jimas Carrey’is ir Nicole Kidman, viso pasaulio mastu surinko daugiau nei 300 mln. JAV dolerių.

Antrasis (ir paskutinis) J. Schumacherio režisuotas Betmeno filmas buvo 1997 m. juosta „Betmenas ir Robinas“ su George’u Clooney’iu, kuris vaidino Betmeną, ir Arnoldu Schwarzeneggeriu, įkūnijusiu blogiuką poną Frizą. Savo homoseksualumo neslėpęs J. Schumacheris šiame filme Betmeno ir Robino kostiumus „papuošė“ speneliais, taip darydamas nuorodą į ilgalaikį latentinį homoerotizmą, siejantį šiuos du personažus – 2006 m. G. Clooney’is patvirtino, kad šiame filme vaidino homoseksualų Betmeną.

Kad ir kaip ten bebūtų, J. Schumacheriui daugiau prie Betmeno niekas neleido kišti nagų. Vėlesnėje jo filmografijoje galima rasti tokių juostų kaip „8 milimetrai“ (angl. „8 MM“, 1999 m., rodytas Berlyno kino festivalio konkursinėje programoje), „Be trūkumų“ (angl. „Flaweless“, 1999 m.), „Tigrų šalis“ (angl. „Tigerland“, 2000 m., Londono kino kritikų draugijos apdovanojimo laureatas), „Taikinys telefono tinkle“ (angl. „Phone Boot“, 2002 m.), „Veronika Gerin“ (angl. „Veronica Guerin“, 2003 m., Auksinio gaublio nominacija už geriausią draminės aktorės pasirodymą), trim Oskarams (geriausios kinematografijos, kostiumų ir muzikos kategorijose) ir dviem Auksiniams gaubliams (geriausia miuziklo ar komedijos aktorės ir geriausios muzikos kategorijose) nominuotą „Operos fantomo“ perdirbinį, mistinį trilerį su Jimu Carrey „23“ (angl. „The Number 23“, 2007 m.) ir dar keletą kitų.

Iš viso banguotoje ir nevienodai vertinamoje J. Schumacherio filmografijoje – 25 filmai, bet jis taip pat imdavosi ir televizijos projektų. Paskutinis jo režisuotas filmas – kriminalinis draminis trileris „Įsibrovimas“ (angl. „Tresspass“, 2011 m.), o paskutiniu darbu kino srityje tapo 2 televizijos serialo „Kortų namelis“ (angl. „House of Cards“, 2013 m. ) serijos.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles