Šiemet sueina dvidešimt metų, kai kino teatrų salėse pasirodė Ridley Scotto režisuotas istorinis filmas „Gladiatorius“ (angl. „Gladiator“). Istorinė freska apie romėnų kariuomenės generolo Maksimo, kuris užsitraukė naujojo imperatoriaus Komodo nemalonę; kerštą, pagrindinį vaidmenį atlikusį Russelą Crowe’ą iškėlė į pasaulinių žvaigždžių kategoriją ir atnešė Oskarą geriausio aktoriaus kategorijoje.
DĖMESIO! TOLIAU ATSKLEIDŽIAMAS FILMO TURINYS! DĖMESIO! TOLIAU ATSKLEIDŽIAMAS FILMO TURINYS!
Filmo jubiliejaus proga duodamas interviu leidiniui „Empire“ R. Crowe’as atskleidė, kad šio kultinio istorinio epo tragiška pabaiga iš tiesų turėjo būti gerokai kitokia. Likus kelioms savaitėms iki juostos filmavimo R. Scottas ir R. Crowe’as dar pergalvojo kai kurias filmo pasakojimo linijas. Ir nors pagal pradinį scenarijų Maksimas po paskutinės kovos turėjo išgyventi, jiedu abu nusprendė, kad būtų logiškiau, jei nužudęs Komodą Maksimas taip pat mirtų.
„Jo replika: „Aš esu Maksimas“ praktiškai yra savižudžio atsisveikinimo laiškas. Prisimenu, ką man sakė Ridley: „Klausyk, atsižvelgiant į tai, kaip viskas klostėsi, nematau, kaip Maksimas galėtų išgyventi. Šis personažas buvo įsikalęs į galvą tik vieną mintį: atkeršyti už savo žmoną ir sūnų, taigi, kai tai padaryta, ką jis dar galėtų veikti?“, prisiminė aktorius.
„Šaipiausi jam už nugaros: tikrai, ką Maksimas galėtų veikti? Gal taptų suknistos picerijos prie Koliziejaus savininku? Vienintelis jo turimas tikslas – mirusiųjų pasaulyje rasti savo žmoną ir jos atsiprašyti dėl to, kad jos neapsaugojo. Tai viskas“, pasakojo R. Crowe’as.
Ar be savo tragiškos, tačiau emociškai labai stiprios pabaigos šis R. Scotto filmas būtų sulaukęs tokio Oskarų lietaus („Gladiatorius“ 2001 m. laimėjo 5 statulėles iš 7 nominacijų, įskaitant geriausio filmo kategoriją)? To jau niekada nesužinosime. Kaip ten bebūtų, „Gladiatorius“ tvirtai įsitaisė kino šedevrų panteone ir šią šlovę pasiekė su gana taupiu biudžetu – 103 mln. JAV dolerių kainavęs filmas visame pasaulyje iš bilietų pardavimų surinko 460 mln. JAV dolerių – t. y. beveik 4,5 karto daugiau, nei atsiėjo jį sukurti.