„Dviejose režisierių savaitėse“ – devyni režisieriai iš Europos

„Dviejose režisierių savaitėse“ – devyni režisieriai iš Europos

Įspūdingai solidus prancūziškų – amerikietiškų – itališkų pavadinimų pagrindas, žanrų įvairovė ir gausybė žinomų sineastų vardų, pagardinančių plačią programą, paremtą daugybe filmų, iš arti žvelgiančių į realybę: tai yra pagrindiniai akivaizdūs 49-tą kartą Kanuose vyksiančios programos „Dvi režisierių savaitės“ (pranc. „Quinzainne des realisateurs“) skiriamieji bruožai. Pats tarptautinis Kanų festivalis, šiemet vyksiantis gegužės 18 – 28 dienomis, rengiamas jubiliejinį 70-ą kartą. Balandžio 20 d.  ryte Paryžiuje festivalio generalinis delegatas Edourdas Waintropas paskelbė 19 filmų, įrašytų į „Dviejų režisierių savaičių“ programos meniu – įskaitant penkis debiutinius filmus, septynis moterų režisierių filmus ir tris dokumentinius filmus. Paskelbtame sąraše dominuoja Europos kino kūrėjų darbai – jau dabar aišku, kad Senojo žemyno sineastai čia pristatys ne mažiau kaip 9 filmus.

Pirmąją poziciją šiame sąraše užima Prancūzija, turinti penkis atstovus, iš kurių trys yra visame pasaulyje gerai žinomi globalaus arthouse kino kūrėjai: tai Claire Denis, kurios juosta, iš pradžių klasifikuota kaip komedija „Graži saulė kambary“ (pranc. „Un beau soleil interieur“, buvęs pavadinimas – „Tamsūs akiniai“/ pranc. „Des lunettes noires“) taps šios paralelinės programos atidarymo filmu; Bruno Dumont muzikinė komedija „Žanetė. Žanos d‘Ark vaikystė“ (pranc. „Jeanette, l‘enfance de Jeanne d‘Arc“) ir Philippe‘as Garrelis su drama „Dienos meilužis“ (pranc. „L‘amant du jour“). Prie jų prisijungs Carine Tardieu su komedija „Atsikratykite abejonių“ (pranc. „Otez-moi d’un doute“), kurioje vaidina žinomi belgų aktoriai Cécile de France ir François Damiens‘as; ir dokumentinį filmą „Nothingwood“ pristatanti Sonia Kronlund – ši juosta pasakoja apie Afganistano aktorių, režisierių ir prodiuserį, labai gerai žinomą savo tėvynėje, tačiau visiškai negirdėtą svetur.

„Dviejų režisierių savaičių“ programa ir šiais metais patvirtino savo polinkį į italų kiną, įtraukdama tris jaunosios kartos režisierių filmus: Roberto De Paolis‘o debiutinį ilgametražį („Tyros širdys“ / it. „Couri puri“) ir du antruosius filmus – Jono Carpignano, 2015 m. per „Kritikų savaitę“ atkreipusio į save dėmesį su juosta apie nelegalius migrantus „Viduržemio jūra“ (it. „Mediterranea“), nauju darbu „A Ciambra“ bei nuo dokumentikos prie vaidybinio kino perėjusio Leonardo di Costanzo „Įsibrovėlis“ (it. „L‘intrusa“).

Europietišką kontingentą papildo lietuvis Šarūnas Bartas su juosta „Šerkšnas“ (angl. „Frost“), jau trečią kartą atrinktas dalyvauti šioje programoje (prieš tai čia jo darbai buvo rodomi 2005 m. ir 2015 m.) iš Zambijos kilusi režisierė Rungano Nyioni su ilgametražiu debiutu „Aš nesu ragana“ (angl. „I Am Not a Witch“), kurį prodiusavo Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos kompanijos.

Kaip paaiškėjo, čia taip pat bus parodyti šeši filmai iš Šiaurės Amerikos (iš jų – penki JAV kino kūrėjų darbai, įskaitant naują Seano Bakerio kūrinį ir Abelio Ferraros dokumentinį filmą, bei viena juosta iš Kanados), du azijietiški (indonezietiškas ilgametražis debiutas ir izraeliečio Amos‘o Gitai dokumentika) ir viena juosta iš Pietų Amerikos, kuriai atstovauja Kolumbija. Taigi, galima sakyti, kad šiemet šios programos geografija yra neįtikėtinai siaura, tačiau, kita vertus, tai žada pakankamai platų žanrinį spektrą, nuo distopinės pasakos apie pilietinį karą Niujorke iki pasinėrimo į čigonų bendruomenę Kalabrijoje, nuo rodeo pasaulio iki Afrikos raganų, nuo komedijos (jų programoje yra dvi) iki muzikine komedija paverstos Charles‘io Péguy‘io pjesės – viską vainikuos Sandanse nemenkas bangas sukėlęs uždarymo filmas „Patti pyrag€liai“ (angl. „Patti Cake$“).

Dabar belieka sulaukti, kokie dar filmai papildys pagrindinę konkursinę programą ir „Ypatingo žvilgsnio“ (pranc. „Un certain regard“) programą – tik tuomet bus galima pasakyti, kurie filmai mieliau pasirinko kelionę į Torontą ar Veneciją, vietoj vibruojančios energijos perpildytos Kanų „Dviejų režisierių savaičių“ premjeros.

Kaip buvo skelbiama anksčiau Auksinės karietos apdovanojimu, kurį teikia Prancūzijos režisierių asociacija (pranc. SRF) šiais metais bus pagerbtas vokiečių režisierius Kerneris Herzogas. Šia proga režisieriaus pageidavimu bus rodomas „Blogas policininkas“ (angl. „The Bad Lieutenant: Port of Call – New Orleans“, 2009 m.) bei remgiama jo diskusija su jaunais filmų kūrėjais (su Alice Diop, Arthur‘u Harari ir Guillaume‘u Brac‘u).

Programos „Dvi režisierių savaitės“ 2017 m. filmai:

Atidarymo filmas: „Graži saulė kambary“ (pranc. „Un beau soleil interieur“, rež. Claire Denis/ Prancūzija)

„A Ciambra“ (rež. Jonas Carpignano/ Italija)

„Aš nesu ragana“ (angl. „I Am Not a Witch“, rež. Rungano Nyoni / Didžioji Britanija, Prancūzija)

„Atsikratykite abejonių“ (pranc. „Otez-moi d’un doute“, rež. Carine Tardieu/ Prancūzija, Belgija)

„Bušvikas“ (angl. „Bushwick“, rež. Cary Murion, Jonathan Miltot / JAV)

„Dienos meilužis“ (pranc. „L‘amant du jour“, rež. Philippe Garrel/ Prancūzija)

„Drakono gynyba“ (isp. „La defensa del dragon“, rež. Natalia Santa/ Kolumbija)

„Floridos projektas“ (angl. „The Florida Project“, rež. Sean Baker/ JAV)

„Gyvi Prancūzijoje“ (angl. „Alive in France“, rež. Abel Ferrara / Italija)

„Įsibrovėlis“ (it. „L‘intrusa“, rež. Leonardo Di Costanzo/ Italija)

„Mobilūs namai“ (angl. „Mobile Homes“, rež. Vladimir de Fontenay/ Kanada, Prancūzija)

„Nothingwood“ (rež. Sonia Krolund / Vokietija, Prancūzija)

„Raitelis“ (angl. „The Rider“, rež. Chloé Zhao / JAV)

„Šerkšnas“ (angl. „Frost“, rež. Šarūnas Bartas / Lietuva, Prancūzija, Ukraina, Lenkija)

„Tyros širdys“ (it. „Couri puri“, rež. Roberto De Paolis/ Italija)

„Vakarinis Jordano upės krantas“ (angl. „West of the Jordan River“, rež. Amos Gitai/ Izraelis)

„Žanetė. Žanos d‘Ark vaikystė“ (pranc. „Jeanette, l‘enfance de Jeanne d‘Arc“, rež. Bruno Dumont/ Prancūzija)

„Žudikė Marlina. Keturi aktai“ (indon. „Marlina si pembunuh dalam empat babak“, rež. Mouly Surya/ Indonezija)

Uždarymo filmas: „Patti pyrag€liai“ (angl. „Patti Cake$“, rež. Geremy Jasper/ JAV)

Trumpametražiai:

„Burna“ (pranc. „La bouche“, rež. Camilo Restrepo/ Prancūzija)

„Copa-loca“ (rež. Christos Masalas/ Graikija)

„Klėtys, dykvietės“ (port. „Farpões, baldios“, rež. Marta Mateus/ Portugalija)

„Mano našta“ (šved. „Min börda“, rež. Niki Lindroth von Bahr)

„Mėtinis kremas“ (pranc. „Crème de menthe“, rež. David Philippe Gagné, Jean-Marc E. Roy / Kanada)

„Nada“ (rež. Gabriel Martins)

„Minkštas vanduo“ (port. „Água mole“, rež. Laura Gonçalves, Alexandra Ramires)

„Sugrįžimas į Genujos miestą“ (pranc. „Retour à Genoa City“, rež. Benoit Primalt/ Prancūzija)

„Tichuanos pasakos“ (angl. „Tijuana Tales“, rež. Jean-Charles Hue/ Prancūzija)

„Trešnės“ (kroat. „Tresnje“, rež. Dubravka Turić/ Kroatija

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles