Prisimenant Arūną Žebriūną – populiariausių jo filmų retrospektyva per LRT PLIUS

Šiemet legendinis Lietuvos kino kūrėjas, režisierius ir scenaristas Arūnas Žebriūnas (1930-2014) būtų minėjęs garbingą 90-ąjį jubiliejų. Siekiant prisiminti vieną žymiausių Lietuvos kino klasikų ir jo kūrybą, lapkritį ir gruodį Lietuvos kino centras kartu su LRT rengia autoriaus filmų retrospektyvą.

Net penki labiausiai žiūrovų tiek Lietuvoje, tiek svetur pamėgti ir įvertinti filmai bus rodomi LRT PLIUS eteryje, „Kino žvaigždžių alėjos“ rubrikoje, bei projekto metu prieinami LRT.lt mediatekoje. LRT kanalais įvyks ir pirmieji ką tik restauruoto filmo rodymai Lietuvos žiūrovams.

Jau šį šeštadienį, lapkričio 14-ąją, 21 val., retrospektyvą pradės poetinė A. Žebriūno drama „Paskutinė atostogų diena“ (1964). Tai vienas svarbiausių Lietuvos kino istorijos kūrinių, jungiantis ne vieną žiūrovų kartą ir vertinamas dėl svajingos bei sentimentalios nuotaikos, užburiančio kraštovaizdžio kompozicijos ir vaizdo plastikos. Filmas įtaigiai pasakoja apie mergaitės Vikos jausmų dramą. Vasaros atostogų nuotaikomis alsuojanti istorija 1965 m. Lokarno tarptautinio kino festivalyje buvo įvertinta Specialiu prizu „Sidabrinės burės“, o po metų filmui atiteko VI Kanų tarptautinio filmų jaunimui susitikimo pagrindinis apdovanojimas.

Per tris kūrybos dešimtmečius A. Žebriūnas sukūrė daugiau nei 14 filmų, o gausioje jo prizų kolekcijoje be jau minėtų „Sidabrinių burių“ Lokarne ir apdovanojimo Kanuose yra ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino ordino Riterio kryžius (2007), Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija (2011) bei daugybė kitų reikšmingų įvertinimų.

Režisierius tapo daugelio kino žanrų pradininku Lietuvoje. Jo režisūrinis debiutas „Paskutinis šūvis“ laikomas lietuvių poetinio kino pradžia. Net ir komedijos atsiradimas siejamas su A. Žebriūno kūryba: jo serialas vaikams „Seklio Kalio nuotykiai“ (1967) – vienas linksmiausių lietuviškų filmų. Autoriaus filmografijoje – ir pirmasis lietuvių kino miuziklas „Velnio nuotaka“ (1974).

A. Žebriūno jubiliejui skirtoje retrospektyvoje netrūks ir naujienų. „Tai – ne pirmas kartas, kuomet LRT kartu su Lietuvos kino centru organizuoja lietuviškų restauruotų filmų premjeras. Šį kartą dėmesys skiriamas režisieriaus Arūno Žebriūno kūrybai. Pirmą kartą LKC restauruota filmo „Gražuolė“ versija bus rodoma su garsiniu vaizdavimu – regos negalią turintiems žmonėms, taip pat pirmą kartą bus transliuojama juostos „Gyvieji didvyriai“ restauruota versija. Kviečiu pasimėgauti legendinio režisieriaus filmais, kurie yra tapę lietuviško kino klasika, tai – mūsų kino aukso fondas“, – sako LRT prodiuserė Lolita Bytautaitė.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles