Naujame lietuviškame filme išeiviai grįžta į gimtinę

Naujame lietuviškame filme išeiviai grįžta į gimtinę

Baigėsi pusantro mėnesio trukę filmo „Gimtinė“ filmavimo darbai. Tai debiutinis lietuvių kilmės režisieriaus iš JAV Tomo Vengrio kūrinys. Filmo istorija įkvėpta režisieriaus  vaikystės prisiminimų apie keliones po Lietuvą jai atgavus Nepriklausomybę.

Filmo pasakojimo centre – dvylikametis Kovas, kuris griuvus geležinei uždangai pirmą kartą aplanko savo gimtinę. Jo mama Viktorija tikisi Lietuvoje pradėti naują gyvenimą. Šeimai priklausiusioje sodyboje apsigyvenę kiti žmonės, tad Viktorija turi apsispręsti, kiek toli ji pasirengusi žengti, kad susigrąžintų savo praeitį.

„Tai filmas ir apie vaiko tapsmą suaugusiu — augimo drama, ir šeimos drama – kinematografinis Viktorijos, politinės emigrantės, kuri grįžta į tėvynę ketindama pradėti naują gyvenimo etapą, portretas, – sako filmo režisierius T. Vengris.“

Savo pirmus apsilankymus Lietuvoje režisierius T. Vengris prisimena su nostalgija: „Kaip ir daugelis lietuvių diasporos vaikų, jaučiausi gimęs tremtyje. Gyvenau JAV, tačiau augau su lietuviškomis pasakomis. Prieš įkeldamas koją į Lietuvą, įsivaizdavau šalį kaip mitinę begalinio grožio žemę. Kai pirmą kartą perskridau Atlanto vandenyną 1992 m., susidūriau su daug sudėtingesne realybe.” Kiekvieną vasarą T. Vengris sugrįždavo į Lietuvą ir jo prisirišimas prie gimtinės stiprėjo. „Dažnai prieš akis iškyla stebuklingų vaikystės vasarų Lietuvoje vaizdai. Juos ir mėginsiu atkurti savo filme“, – teigia jis.

T. Vengris gimė JAV emigrantų iš Lietuvos šeimoje, užaugo Vašingtone. Jis įgijo politinių mokslų bakalauro laipsnį Kolumbijos universitete, kurį laiką studijavo fotografiją ir medijos meną Vilniaus dailės akademijoje. Amerikos kino institute Los Andžele įgijo magistro laipsnį režisūros srityje.

2013 m. T. Vengrio sukurtas baigiamasis darbas „Kalifornija“ – trumpametražis filmas apie lietuvių emigrantų gyvenimą Los Andžele – buvo vienas iš prestižinių Kino meno ir mokslo akademijos studentų apdovanojimų finalininkų, išskirtas kaip vienas iš geriausių vaidybinių studentiškų filmų JAV. Kito trumpametražio režisieriaus filmo „Voverė“ premjera  2015 m. įvyko  Berlyno tarptautiniame filmų festivalyje.

T. Vengris taip pat dirba ir montažo režisieriumi. Yra dirbęs su pasaulinio garso kino kūrėjais, tokiais kaip Terrence’as Malickas, Kelly Reichardt ir Lena Dunham.

Filme „Gimtinė“ vaidina Severija Janušauskaitė, Darius Gumauskas, Barbora Bareikytė, Dainius Gavenonis, Viktorija Kuodytė. Pagrindinio veikėjo Kovo vaidmenį atlieka Matas Metlevskis – lietuvių kilmės amerikietis.

Filmo prodiuserė – Uljana Kim, operatorius – Audrius Kemežys, dailininkas – Ramūnas Rastauskas.

„Gimtinė“ yra bendros gamybos darbas su Latvijos kino kompanija „Locomotive Productions“ (prodiuseris Roberts Vinovskis). Filmo kūrimą parėmė Lietuvos kino centras ir Latvijos nacionalinis kino centras bei Europos Tarybos fondas „Eurimages“. Premjera planuojama 2018 m.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles