CERN parodos atidarymą lydės specialūs „Dalelių karštinės“ seansai

CERN parodos atidarymą lydės specialūs „Dalelių karštinės“ seansai

Prancūzijos ir Šveicarijos pasienyje įsikūręs CERN‘as yra didžiausias pasaulyje mokslinių tyrimų centras, kuriame atliekami reikšmingiausi moksliniai eksperimentai.

Išsamiau su juo susipažinti moskleivius paskatins kovo 16 d. atidaryta nemokama CERN paroda „Accelerating Science“, kuri veikia Nacionaliniame fizinių ir technologijos mokslų centre (Saulėtekio al. 3, Vilnius) iki liepos 13 d.
Parodos organizatoriai žada, kad ji sugriaus įsigalėjusį stereotipą, neva fundamentalusis mokslas yra nesuprantamas ir nuobodus.

Pasak rengėjų, ekspozicija skirta visiems, besidomintiems Visatos ištakomis, dalelių prigimtimi, fundamentaliųjų mokslų galia ir potencialu. Čia, padedant gidui, galima susipažinti su CERN‘e vykdomais eksperimentais, neįžiūrimų dalelių ypatumais.

Parodą „Accelerating Science“ globoja Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Parodos atidarymą lydės specialūs filmo „Dalelių karštinė“ (Particle Fever, 2013) seansai „Skalvijos“ kino centre. Filme pasakojama apie CERN‘e įgyvendintą ambicingiausią projektą, kai jėgas sutelkę daugiau nei 10 tūkst. mokslininkų atrado trūkstamą Visatos modelio dalelę – Higso bozoną.

Vieną įspūdingiausių visų laikų mokslo eksperimentų į kino ekranus perkėlė amerikietis Marcas Levinsonas.

Filmavimus jis pradėjo dar 2008 m., kai pirmą kartą buvo paleistas net 27 kilometrų ilgio Didysis dalelių greitintuvas. Režisieriui pavyko užfiksuoti ne tik milžinišką mokslininkų entuziazmą, pakilimus, bet ir lūžinius momentus, tarp jų ir avariją, nutraukusią eksperimentą metams. Filmavimai truko iki pat 2012 m., kai Ženevoje buvo pristatyti sėkmingi tyrimo rezultatai.

„Tai labai įkvepiantis filmas, skatinanti jauną žmogų domėtis mokslu ir nepaisant nieko eiti savo keliu. Jame pasakojama apie drąsą eksperimentuoti, apie žmones, nesustojančius prieš jokius apribojimus“, – sako „Skalvijos“ edukacinių programų koordinatorė Goda Sosnovskienė.

Specialūs „Dalelių karštinės“ seansai vyks „Skalvijos“ kino centre balandžio 14 ir 19 d. 12 val. Užsisakyti šiuos seansus 9–12 kl. moksleiviams kviečiame „Skalvijoje“ el. paštu edukacija@skalvija.lt arba tel. 8 5 2610505. Bilieto kaina moksleiviui – 1,74 Eur.

Pasiteiravimui:
Goda Sosnovskienė, „Skalvijos“ kino centro edukacinių programų koordinatorė,
Tel: 5 2610505, goda@skalvija.lt

 

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles