„Mes valdžia!” – tokiu šūkiu padabinti plakatai kviečia jau į trečiąją Emilio Vėlyvio komedijos „Zero“ dalį. Nesvarbu, kad be režisieriaus kūrybinės stilistikos ir kiekviename filme mirštančio Vovkos, „Zero III“ nėra susijusi su kitomis dalimis. Bet tai yra filmas, kuris buvo būtinas Lietuvai. Kai mūsų šalyje vyrauja nepotizmo, „zadanijų“ ir „vsio zakonno“ politika, o skaidresnės ateities viltį užtemdo 106 tūkst. eurų degtinės dežutėje ar mezgėja prabangiame visureigyje, visuomenei reikia pasišaipymo ir šių realijų interpretacijos. O kai visa tai padaroma labai kokybiškai, širdis negali nedainuoti!

Opozicinės partijos vadovai Gintas (akt. Ramūnas Rudokas) ir Eimantas (akt. Andrius Bialobžeskis) likus keturioms dienoms iki rinkimų sužino, kad jų reitingai smunka milžinišku greičiu, tačiau politikams pasitaiko puiki galimybė sukompromituoti dabartinę valdžią, kuria jie tiesiog negali nepasinaudoti. Iš prezidentės garbingą apdovanojimą gavusi prokurorė (akt. Inga Jankauskaitė) neilgai džiaugiasi šlovės akimirkomis, nes jos reputaciją tuoj gali sugriauti intriguojanti medžiaga iš pašėlusio vakarėlio. Redaktorei (akt. Rimantė Valiukaitė) svarbiausi yra reitingai, nesvarbu, ar teks „pakišti“ svarbiausius valstybės pareigūnus, ar reikės paminti veganiškus principus ir paimti mėsos į burną. O kur dar, atrodytų, niekada nesibaigiančios „Eurovizijos“ aistros su tikrų tikriausia lietuviška drag queen Lolita Zero (akt. Gytis Ivanauskas)…

Režisierius Emilis Vėlyvis mums pristatė brandžiausią ir, nepabijosiu pasakyt, originaliausią savo darbą. Aštrus, drąsus, provokuojantis ir kartais šokiruojantis režisieriaus stilius lydi visus jo Lietuvoje kurtus filmus, tačiau jie nėra visi vienodi. Pirmoji „Zero“ dalis nors ir yra originali, tačiau ši juosta labai kenčia dėl prastos techninės pusės ir nekokios aktorių vaidybos. Su antrąja „Zero“ dalimi E. Vėlyvis jau plaukė į platesnius vandenis ir bandė sužavėti didesnę auditoriją. „Zero II“ buvo tikrai gero pramoginio kino pavyzdys, ypač Lietuvos kontekste, tačiau juosta per daug priminė ankstyvąją kultinio amerikiečių režisieriaus Quentino Tarantino kūrybą. Nuo to paties kentėjo ir „Redirected/ Už Lietuvą“, kuri alsavo Guy‘aus Ritchie‘io stiliumi, o pabaigoje priminė Emiro Kusturicos mėgstamą balaganą, kuriam trūko tik iš niekur nieko pasirodančio tanko ir balkanų čigoniškų melodijų. Taigi, visame E. Vėlyvio kūrybos kontekste „Zero III“ atrodo geriausiai, nes apjungia gerą scenarijų, kokybišką režisūrą ir techninę pusę bei neteatrališką lietuvių aktorių vaidybą. Tik pradžios titrai primena Q. Tarantino filmų intro. Bet tik tiek. O tai rodo, kad E. Vėlyvis tapo brandžiu kino kūrėju, kuris eina savo keliu.

Filme susipina kelios skirtingos istorijos, tačiau visos jos gauna pakankamai laiko išsivystyti, mes spėjame susipažinti ir įsigilinti į veikėjus. Praėjusių metų pabaigoje man teko aprašyti rusų komediją „Eglutės 5“, kurioje taip pat buvo pasakojamos keletas siužetinių linijų, tačiau, kaip ir rašiau toje recenzijoje, tų istorijų buvo per daug, jos buvo prastai vystomos. Emilis Vėlyvis galės pamokyti kolegas Rusijoje, kurioje jau kūrė filmą, kaip reikia kurti juostą su keletu istorijų. Filme yra primėtyta įvairių „kabliukų“, siužetinių mįslių, kurios veja viena kitą, tačiu viskas galiausiai išnarpliojama ir paaiškinama. Kadangi filmas buvo kuriamas kaip politikos, verslo ir žiniasklaidos atspindys, „Zero III“ pilnas įvairių užuominų: nuo koldūnų skandalo iki jau senokai įvykusio visuomeninio transliuotojo generalinio direktoriaus pabuvojimo elektros skydinėje. Kai kurie iš jų vaidina svarbų vaidmenį filmo siužete, kai kurie tik trumpai šmėkšteli. Žinoma, jeigu niekada nesidomėjote, kas vyksta Lietuvoje, tačiau mėgstate E. Vėlyvio filmus, „Zero III“ jums patiks. Bet tikrai smagu rasti ir suprasti daugybę kūrinyje paslėptų užuominų. Žiūrint juostą, matosi, kad ir kūrėjams buvo vienas malonumas jas mėtyti ir slapstyti istorijoje.

Filme gerai atrodo ir aktorių kolektyvas, o tokius žodžius sakyti apie lietuvišką kino vaidybą yra retenybė. Žinoma, aš pabūsiu kiek priekabus ir pasakysiu, kad Ramūnas Rudokas vis dažniau imasi vaidinti „Ramūną Rudoką“, kas jaučiasi ir šiame filme, o Gyčiui Ivanauskui geriau sekasi šokti ir staipytis su raudonais ragais. Ir čia vienintelės mano priekabės! Visa kita buvo puiku, ir man buvo malonu bei smagu žiūrėti ir į kiek mano sukritikuotus aktorius. Gyčio Ivanausko scena, kurioje jis naktiniame Vilniuje su blizgančia auksine palaidinuke vejasi pabėgėlį, išvis, yra viena juokingiausių filme. Bet cit! Daugiau nesakysiu nieko, nes filme yra daugybė nuostabių ir visiškai „nurautų“ scenų, kuriose aktoriai puikiai atlieka savo darbą. Tik paminėsiu Remigijaus Sabulio pasirodymą. Jis ekrane pasirodė labai trumpam, tačiau man įsirėš į atmintį labai ilgam, nes R. Sabulis buvo, tiesiog, puikus! Šiek tiek kraupokas, gąsdinantis, tačiau puikus.

Jei pirmosios „Zero“ dalies potencialui atsiskleisti sutrukdė techninė juostos pusė, tai „Zero III“ šis filmo elementas nusipelno tik pagyrų. Geras kameros darbas, nuoseklus pasakojimas montažu, įtikinantis kaskadininkų darbas – visais šiais ingredientais pasižymi „Zero III“.

Muzika visuose E. Vėlyvio filmuose buvo stiprusis arkliukas. Nors pirmojoje „Zero“ dalyje ir nebuvo originalių ir specialiai filmui kurtų muzikinių viražų, tačiau parinktos dainos, tarp kurių man labiausiai atmintyje įsirėžė jau išsiskirsčiusios grupės „Gravel“ kūriniai, puikiai tiko filmo atmosferai. Trečioji „Zero“ dalis tęsia antrojoje užsimezgusį bendradarbiavimą su „Happyendless“. Ir nors grupėje nebeliko Sauliaus Prūsaičio, sakyčiau, kad sukurtos muzikinės variacijos yra geresnės nei skambėjusios „Zero II“. Ir galit man kuolą ant galvos tašyt, bet Lolitos Zero naujasis hitas „Get Frighten“ yra, nors kiek ir monotoniška, bet kabinanti daina.

O pabaigai, kreipimasis į visus keiksmažodžių mylėtojus ir nemylėtojus… Mielieji žmonės, kurie teigiate, kad visi „Zero“ yra mėšlas ir tas Vėlyvis nenormalus, nes jo filmuose visi vieni kitus pjudo, šaudo ir dar labai negražiai kalba. Taip, visa, ką sakote yra grynų gryniausia teisybė. Tačiau išlipkite iš savo komforto zonos ir supraskite, kad tai tik forma. Už visų b**t, n****i, k***a slepiasi siunčiama stipri žinutė. Ir čia galime kalbėti ne tik apie „Zero III“, kuriame žiūrovams pateikiamas pranešimas yra ganėtinai akivaizdus, bet ir apie kitus E. Vėlyvio filmus. Taip pat kreipiuosi ir į tuos, kuriems šis filmas bus juokingas tik dėl keiksmų ir nuogų krūtų. Paskaitykit kokią knygą, gal suprasite kiek daugiau nei tik necenzūrinis leksikonas. Nors… Jei jums tik tiek tereikia ir vis tiek nešite pelną tokiems kūrėjams, kaip E. Vėlyvis, tebūnie… Nuo to džiaugsis visa lietuviško kino bendruomenė, nes E. Vėlyvis kūrė, kuria ir, manau, toliau kurs velniškai gerą pramoginį kiną!

8.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
9.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
9.0
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Arnoldas / 2017 sausio 26

    Nežinau, bet man asmeniškai nepaliko didelio įspūdžio, kažko trūko 🙂 gal pati is istorija nebloga, bet kažko trūko, pirma ir antra dalys daug geresnės 🙂 nėra, kad filmas visiškai neįdomus, bet toks 50/50. Duočiau 6-7 balus.

  2. Bato aulas / 2017 sausio 26

    Tai kokia ten stipri žinutė slepiasi po keiksmažodžiais ?

  3. Jurgis / 2017 sausio 27

    buvaukine recenzijų autorių vertinimais šis filmas geresnis už La La Land. Na pagaliau, lietuviai netik gaus nominaciją, bet neabejoju, kad tiumpfuos kitų metų oskarų ceramonijoje.

  4. Vilmantas Venckūnas / 2017 sausio 27

    Sveiki, recenzijos ir balų davimas yra visiškai subjektyvus dalykas. Net neabejoju, kad kai kurie kiti kolegos iš BuvauKine „Zero 3“ būtų įvertinę žemesniais balais, taip kaip aš „La La Land“ būčiau įvertinęs aukštesniu pažymiu nei kolegė.

  5. Vytautas / 2017 sausio 27

    Filmas arti tragedijos. Negi net ir kriminalinei komedijai reikia šitiek daug rusiškų keiksmažodžių? Ir be jų nesugebama pasiekti, sukurti komedijos lygmens? Tarsi lietuviai vien taip ir tebendrauja, kas antras žodis rusiškas keiksmažodis? Aišku būna jų, reikia bendram fonui, kad kad šitiek…
    Plius tie patys šablonai – būtinai mašinos sankryžoje susidurs, ar filmo herojų mašina nuskins, filmo siužetas susideda iš atskirų fragmentų (dalių) ir tt.
    Na, gal ir pasijuoksite per visą filmą, ir ne vieną kartą, bet realiai – liekamosios vertės visiškai neturi. Pirmos dalys nors ir nedaug, bet buvo geresnės.
    O kad čia surinko virš 8 balų – tai parodo recenzentų atitinkamą supratimą apie filmus.

  6. PYZDA TEVO GRAUZTA / 2017 sausio 28

    AFIGENAS MOVBIE AS PAPICIA LALALALALL GERAS HEKTORAS PISA SUNI BEBJO AUDINES GAILA SAS

  7. Kolia / 2017 sausio 28

    Tai kokia ten stipri žinutė slepiasi po keiksmažodžiais ? – esu tik viena dalį iš šitų visų filmų matęs. Tai irgi įdomu pasidarė. Gal kažkas apie politikus kas mus galėtų nustebint? Žodžiu paantrinu šį klausimą.

    Plius tie patys šablonai – aj tipo kai viskas jau buna kažkuriam kitam filme matyta (: jo buvo tam kitam filme tas pats efektas.

    Negi net ir kriminalinei komedijai reikia šitiek daug rusiškų keiksmažodžių? – BAIKIT NEMANAU.. beje buvo vienas toks kaime kaimynas tėvo draugelis, tai tikrai kas antras, trečias žodis ruskas keiksmas buvo. Tai tikrai išskirtinis čiuvas pasirodė. O šiaip jo niekas taip nešneka. Čia suprask meninis sustiprinimas matyt 😀 Galbūt režisierius stengiasi mūsų pagailėt, kad jei perdaug tikroviška bus tai mes neatlaikysim tokio šoko subtilaus humoro.

    ee susidaro toks ispoodis net ir nemačius filmo, kad režisierius tiesiog daro ką gali.. aš suprantu, kad tikrai geri filmai darosis labai nelengvai. Tai jisai taip makaluojasi bbd’ėjęs šitam katile su savo chebrite daro varkes. Surenka koldūnų babkes.. prijama į filmą kiekvieną pasipijarint norintį lietuvos pizduką. Aj tūrbut vistiek nepavyks papostint.. o įvertinimas koks 😀 vien 9. Tai jau beveik viršūnė lietuvos kino pasiekta. OPAA.

    O sakykit reklamos vėl prikišta taip belenkaip be jokiu skrupulų subtiliai? O byby nupiešė kam nors ant nugaros per šitą? (:

  8. Dalius / 2017 sausio 29

    Pasakysiu labai atvirai – daugiau į Vėlyvio filmus neisiu. Šūdas kaip reta. Žanro krizė. Nuobodu ir banalu. Vulgaru ir šlykščiai lietuviškai nuspėjama.

  9. Vytautas / 2017 sausio 29

    Dalius faktiškai viską trumpai reziumavo 🙂

  10. NeVėlyvis / 2017 sausio 30

    Kažkaip pastebiu, kad Vėlyvio filmai daro Jums įtaką, ponas rašliavos autoriau. Matyt buteliuką kartu tvarkėte. Visiškas šlamštas, šis filmas, kaip ir visi kiti sukurti to „kultinio“ režisieriaus.

  11. Simona / 2017 vasario 3

    Labai labai prastas filmas..

  12. grazulis / 2017 vasario 7

    Uz Veeeeeeeeelyvi vyyyyyyyyyyyyrai, bliaaad, naaaaaaaachuj!!!!!!!!!!!!!

  13. Ziurovas / 2017 vasario 20

    Tikėjausi kažko įdomesnio. Pusę filmo rutulioti apie nukastą b**į … lėkštoka. I-II dalys buvo geresnės. 4/10.

  14. Mangirdas / 2017 gegužės 22

    3/10

  15. pritariu recenzijos autoriui / 2018 lapkričio 18

    Visur kame su juo (Venckūnu) sutinku, bet kam čia recenzijos pabaigoje stumti ant tų, kuriems Vėlyvis nepatinka? Take easy! Kvailai atrodo. Kaip nesubrendėlio pavapėjimai.