Pastaruoju metu kino pasaulyje vyrauja nauja tendencija. Tai – biografinės dramos. Panašu, kad Holivudas atrado naują pelningą gyslą ir šiek tiek atsiriboja nuo to, kas visiems varė vėžį – perdirbinių. Biografinės dramos yra kuriamas apie viską – muzikos atlikėjus, aktorius, grupes ar net serijinius žudikus. Būtent vienas toks filmas atkeliauja ir į mūsų kino teatrus. Paremtas tikra vieno žiauriausių JAV serijinių žudikų gyvenimo istorija, kinuose pradedamas rodyti „Žavusis žudikas Tedas Bandis“.
Filmas pasakoja apie Tedą Bandį – niekuo neišsiskiriantį, žavų, merginų dėmesio nestokojantį vaikiną. Tačiau niekuo neišsiskiria jis tik išoriškai. Netikėtai paaiškėja, kad vyras turi gerai paslėptą ir nekontroliuojamą norą žudyti. Nepaisant sulaikymo, Tedas dar labai ilgą laiką bando įtikinti, jog jis nėra kaltas dėl jam primetamų nusikaltimų. Kurį laiką juo tiki net ir artimiausi jo aplinkos žmonės.
Prieš absoliučiai viską, norisi pasidžiaugti, kad šis filmas galiausiai pasiekė ir Lietuvą. Tai retos kokybės filmas, kuriame labai netipiškai parodoma itin kontraversiška asmenybė. Turbūt galima suvokti, kad Lietuvoje šis žmogus mažai ką reiškia ir nėra toks jau įdomus, tačiau pati jo gyvenimo istorija yra išties nepaprasta. Galiausiai, šis filmas yra lyg dokumentikos ir Tedo Bandžio mylimosios atsiminimų mišinys. Įdomu tai, jog filmą režisavo tas pats režisierius Joe berlingeris, kuris kūrė ir dokumentinį filmą apie šį žudiką.
Ir ką galima pastebėti – filmas tikrai išskirtinis. Retai taip nutinka, kad ekrane matydamas dvejopus jausmus keliančius aktorius, patiki viskuo, ką jie daro. Neabejotinai, prie viso to prisidėjo pats režisierius, sukūręs labai jau netikėtą šio žudiko viziją. Filmas pirmą kartą buvo parodytas dar vasario mėnesį, Sandanso kino festivalyje ir nuo to laiko jis buvo linčiuojamas už per daug patrauklų žudiko portretą, vienok, taip sukuriama simpatija žiauriam psichopatui. Tačiau kūrėjų nereiktų kalti prie lentos – būtent toks Tedas Bandis ir buvo – žavus, suktas, be galo protingas ir viską iki paskutinių smulkmenų apgalvojantis asmuo, šaltu veidu įrodinėjantis savo nekaltumą. Prie visko prisidėjo ir jo neapsakomas žavesys, tirpdęs tūkstančių moterų širdis.
Istorija pasakojama labai nuosekliai ir labai įdomiai. Šiek tiek žinodamas bendrą kontekstą net sunkiai gali suvokti, kaip toks geras, šeima ir mylimąja besirūpinantis žmogus gali būti toks žiaurus. Ir nė kiek nesistebi, kad artimieji ilgai negalėjo patikėti tuo, kuo jis buvo kaltinamas. Dar vienas tikrai geras filmo bruožas – jame nėra parodomas nė vienas nužudymas. Būtent dėl to žiūrovas turi galimybę dvejoti kaltinimais ir iki pat pačios pabaigos galimai tikėti Tedo nekaltumu.
Vizualiai filmas tikrai yra aukščiausios kokybės. Tiek nufilmavimas, tiek sumontavimas, tiek garderobas ir šukuosenos. Viskas iki smulkmenų išdirbta ir kartais nejučiomis pasijauti įsitraukęs į filmą, atsidūręs šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje.
Galiausiai prieiname prie bene svarbiausio filmo aspekto. Tai – aktoriai. Niekada negalvojau, kad ištarsiu šiuos žodžius – Zacas Efronas suvaidino tobulai. Tai neabejotinai yra jo karjeros vaidmuo. Aukščiausio lygio pasirodymas, verčiantis žavėtis, pasibaisėti, jausti simpatiją ir tuo pačiu – panieką. Labai norisi tikėti, kad aktorius galiausiai atsiskleidė taip, kad ims gauti ne tik kvailus raumeningo vaikinuko vaidmenis, o galės puikiai įkūnyti ir gerokai gilesnius personažus. Dar vienas dalykas ko nesitikėjau kada nors pasakyti – Zaco partnerė ekrane Lily Collins suvaidino tobulai. Tai dar vienas netikėtumas, užgniaužęs kvapą. Vėlgi, gana vidutiniškuose filmuose iki šiol pasirodžiusi aktorė parodė, jog teisingame projekte gali padaryti labai labai daug. Ir būtent šie du aktoriai visiškai išnešė filmą ant savo pečių. Tiesa, reiktų paminėti ir Kaya Scodelario, kuri taip pat puikiai pasirodė. Gana maloniai nustebino ekrane pasirodę Jimas Parsonsas ir Johnas Malkovichus, o didžiausia filmo staigmena – tai grupės „Metallica“ vokalistas Jamesas Hetfieldas. Leisiu jums patiems surasti, kur jis buvo.
„Žavusis žudikas Tedas Bandis“ yra vienas geresnių šių metų filmų, gebantis be jokio tiesioginio parodymo perteikti vieną sukčiausių ir žiauriausių JAV žudiką, priversti kvestionuoti kiekvieną teisėsaugos žingsnį. Filmas perkelia į tą laikmetį savo puikiai sukurta atmosfera, o aktorių pasirodymas sukuria tiesiog šventę kino salėje.
Komentarai
„šeštajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje“ – Bandis mokykla baigė 1966 m. o tai jau yra septintas dešimtmetis. Tuo tarpu filmo veiksmas vyksta daugiausia 1970-1980 t.y. aštuntajame dešimtmetyje.