Vieša paslaptis

Official Secrets

Įtempto siužeto politinių trilerių „Pagrobti ir perduoti“ (angl. „Rendition“) ir „Padangių akis“ (angl. „Eye in the Sky“) bei prestižinį JAV kino apdovanojimą pelniusio filmo „Cocis“(angl. „Tsotsi“) režisierius Gavinas Hoodas grįžta į didžiuosius ekranus su nauju, tikrais įvykiais paremtu, kino projektu „Vieša paslaptis“(angl. „Official Secrets“).

Siužetas

Istorija pasakoja apie Jungtinės Karalystės žvalgyboje dirbančią vertėją Kateriną Gun. 2003 sausio 31 dieną jos darbinę kasdienybę sudrumsčia netikėtas JAV saugumiečio Franko Kozos laiškas, prašantis britų kolegų įtaisyti pasiklausymo įrangą šešių valstybių atstovų darbo kabinetuose Jungtinėse Tautose. Surinkta slapta medžiaga  būtų panaudota tam, kad pastarųjų valstybių atstovai lengviau ir „teisingiau“ apsispręstų dėl rezoliucijos, leidžiančios pradėti karinę invaziją į Iraką.

Vedama savo įsitikinimų ir moralinių normų, Katerina slapta perduoda kopiją  bičiulei, o ši – žiniasklaidai. Tų pačių metų kovo 3 dieną Katerinos Gun nutekinta laiško kopija atsiduria pirmajame savaitraščio „The Observer“ puslapyje.

Filmo vidus

Filmai apie politiką ir istorinius įvykius visada sukelia nemenką susidomėjimą tarp žiūrovų. Ypatingai, jei tai tikrais faktais paremta istorija, kurios atomazgos realiame gyvenime teko laukti net iki 2016-ųjų. Tačiau šis pasakojimas sukasi ne apie aukštus politikos pareigūnus, atvirkščiai – čia heroje tapo jauna mergina Katerina Gun. Negalėdama patikėti šalia kokios žmogiškumo prarajos atsidūrė jos gimtinė, ji rizikuoja savo bei artimųjų laisve ir saugumu, siekdama užkirsti kelią beprasmiškoms mirtims.

Juostos pradžia dėliojasi pagal paprastą ir jau ne kartą matytą siužetinę dėlionę – viskas prasideda teismo salėje, kuomet Katerinai tenka pripažinti kaltę arba įrodyti nekaltumą. Tolimesni siužeto vingiai liejasi pasakodami kaip Katerina pateko ant kaltinamųjų suolo.

Didžiausi aplodismentai skamba juostos režisieriui, jam puikiai pavyko iš sudėtingos politinės situacijos atrinkti tai, kas svarbiausia, kad žiūrovas gautų labai aiškų, nuoseklų ir įtampos kupiną pasakojimą. Visur jaučiamas Gavino Hoodo stilius – gana sudėtinga ir klampi istorija pateikiama gerokai „apkramtyta“, išnarpliojant sudėtingus niuansus ir nekišant į virtinę istorinių įvykių prasidėjusių po tragiškosios 2001 -ųjų rugsėjo 11 dienos. Nuoseklaus pasakojimo dėka gauname tvirtą, tikrais įvykiais paremtą dramą, atskleidžiančią juodžiausias to laikmečio valdančiųjų peripetijas ir stambius korupcijos mastus.

Esminis visos istorijos variklis – pagrindinio personažo moralinė stiprybė ir bejėgiškumas prieš susiklosčiusias aplinkybes, o visą tai pagardinus įtraukiančiu žurnalistiniu tyrimu išėjo labai įdomus kino projektas.  Tačiau būtent šiuo aspektu galima pažerti ir kritikos strėlių. Žurnalistas Martinas Braitas savo įžulia charizma pavogė visą prožektorių šviesą, jo vykdomas žurnalistinis tyrimas, dvejonės, pasimetimas dėl laiško kopijos originalumo tiesiog prikaustė prie ekrano. Prieš jį šiek tiek nublanko pati Katerinos Gun istorija, kuri vienu metu atrodė iki galo neišjausta ir nukelta nuo pjedestalo.

Pasiruošimas Katerinos teismo procesui pakylėjo į aukštesnę siužetinę plotmę ir leido mėgautis dar labiau intriguojančiu reginiu. Visas piešiamas nuotaikas sustiprina autentiški to meto reportažai ir vaizdinė medžiaga su politikų interviu, kuriuose parodoma kokia migla pučiama žmonėms į akis. Tačiau nuo 2003 metų nelabai kas ir pasikeitė, tiesa?

Šis filmas išties yra labai geras, įtraukiantis ir nenuobodus, bet vargu ar jis nesulauks tokio milžiniško pasisekimo kaip Oskaro statulėlę pelniusios dramos „Sensacija“ (angl. „Spotlight“) ir „Valdžia“ (angl. „Vice“). Ir viso to priežastis labai paprasta – tokie intelektualūs ir popkornais nepagardinti filmai paskęsta masinio populiarumo projektų gausoje. Per premjerinį „Vieša paslaptis“  savaitgalį uždirbti vos 2 mln. JAV dolerių tik įrodo kokio kino reikia publikai.

Aktorių pasirodymas

Vienareikšmiškai tai geriausias aktorės Keiros Knightley pasirodymas per visą jos karjerą. Dviejų Oskaro statulėlių nominantė tikrai nusipelnė ir trečiosios už darbą projekte „Vieša paslaptis“. Ji nei sekundei neleido suabejo jos personažo emocijomis. Susprogdinusi savo talento bombas ir sušvelninusi praeities aktorinius klystkelius, ji dar kartą įrodė, kad tai toli gražu ne pabaiga.  Adamas Bakris įkūnijo Katrinos  Gun vyrą Yaširą, judviejų tarpusavio santykiai ir atsidavimas vienas kitam leidžia žiūrovui susitapatinti su veikėjais. Matant jų vaidybą sunku patikėti, kad jie nėra pora realiame gyvenime.

Antraplaniuose vaidmenyse įsitaisę Mattas Smithas ir Ralphas Fiennas pasirodė nuostabiai, abu aktoriai juostai pridėjo papildomos charizmos ir žavesio. Kiekvienas iš jų sukūrė labai individualius ir svarbius istorijai personažus.

Techninė filmo pusė

Daugžodžiauti apie techninę juostos pusę neprireiks, viskas sukurta labai kokybiškai ir ganėtinai standartiškai. Operatoriaus darbas be priekaištų – visos emocijos, mimikos bei svarbūs momentai pateikti laiku ir vietoje, taip papildydami filme vyraujančią įtampą ir intrigą. Muzikinis fonas tarnauja filme tvyrančiai niūriai nuotaikai ir atmosferai.

Pabaigai

Tai išties atviras ir šokiruojantis filmas, leidžiantis iš arčiau susipažinti su ne taip ir seniai vykusiais įvykiais, sudrebinusiais pasaulio istoriją. Supažindinusi su drąsia asmenybe, norėjusia užkirsti kelia karui Irake, ši juosta priverčia pamatyti ir tai kas nebuvo parodyta ekrane  – kokie siaubingi dalykai dedasi mus supančiame pasaulyje bei kiek žalos gali padaryti neteisingi sprendimai. Rekomenduoju visiems išsiilgusiems tikros istorinės patirties kino salės kėdėje.

7.4
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.2
Režisūra
8.0
Kinematografija
7.7
Garso takelis
6.9
Techninė pusė
6.5
Aktoriai
8.1
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles