Vagys melagiai

Lying and Stealing

Vagys melagiai

Lying and Stealing

Dėl ko mes žiūrime filmus? Šis klausimas natūraliai iškilo po kriminalinio filmo „Vagys melagiai“ (angl. „Lying and Stealing“) peržiūros. Dažnai į kino salę žiūrovus sukviečia garsūs vardai aktorių, scenaristų ar režisierių sąraše. Tačiau „Vagių melagių“ atveju mes turime menkai žinomą režisierių Mattą Aseltoną ir taip pat blankia žvaigžde Holivudo padangėje esantį scenaristą Adamą Nagata, kurių iki šiol žinomiausias darbas yra 2008 metais pasirodęs filmas „Milžiniškos staigmenos“ (angl. „Gigantic“). Pripažinkime, ne pats gardžiausias obuolys kino kūrinių pintinėje, ar ne?

Pagrindiniuose vaidmenyse – Theo Jamesas ir Emily Ratajkowski. Irgi ne pirmo ešelono kariai Holivudo aktorių armijoje. Tad neturėdamas garsių vardų masalo, filmas, šiame vardų, gražių veidų ir reklamos amžiuje, turi žiūrovus dominti pačiu paprasčiausiu, o kartu ir pačiu esminiu komponentu – savo paties kokybe. Tad ar „Vagys melagiai“ verti praleisto laiko kino salėje?

Filmas pasakoja apie talentingą vagišių Ivaną (akt. Theo Jamesas), kuris priverstas dirbti mafijos bosui Dimitrijui (akt. Fredas Melamedas), kad atidirbtų savo tėvo įsiskolinimus. Ivanas – pats geriausias meno kūrinių vagis mieste, kuris apšvarina turtingųjų namus. Tačiau, kai jau tėvo skola beveik grąžinta, į Ivano gyvenimą įsiveržia ne tik teisėsauga, bet ir žavi aktorė Eliza.

„Vagys melagiai“ iš esmės savyje netalpina absoliučiai nieko naujo. Žavus charizmatiškas vagis – pagrindinis veikėjas. Jauna, žavi, šiek tiek fatališka moteris, įnešanti papildomos intrigos į pagrindinio veikėjo gyvenimą. Pagrindinio veikėjo šeimos narys, turintis problemų. Ir pabaigai – užsienio kilmės mafijos bosas, kuriam privalo dirbti mūsų pagrindinis veikėjas. Šis gangsteris, nors ir yra negailestingas, į pagrindinį veikėją žiūri su savotiška tėviška šiluma.

Tad pagrindinė „Vagių melagių“ trūkumas yra originalumo stoka tiek veikėjų kūrime, tiek siužeto vingiuose. Filmo kūrėjai susigraibo siužeto ar veikėjų nuotrupas iš įvairių filmų, ir geresnių, ir blogesnių, bei bando sulipdyti į vieną darinį. Dėl šios priežastis, „Vagys melagiai“ yra didesnių ir mažesnių kopijų rinkinys.

Galima sakyti, kad juostos kūrėjai bandė atgaivinti kiek primirštą arba truputį išsigimusį stilingų vagių filmų žanrą. Tačiau pagrindinė bėda, kad nėra pasiūloma nieko naujo. Tai įvairių režisierių ir jų kūrinių įkvėpimų atspindys ir bandymas prijaukinti šiems laikams. Nors smagu, kad bandoma atgaivinti vieną puikiausių pramoginio kino žanrų, tačiau, vėlgi, turime bėdą – tai daroma per daug paprastai, tiesiog nusižiūrint įvairių atplaišų iš kažkada jau pasirodžiusių filmų. Todėl „Vagys melagiai“ šiek tiek primena kitų režisierių ir legendinių filmų įkvėptą kino mokyklos studentą, norintį atgaivinti ir dabarčiai pritaikyti mylimą kino žanrą. Tik bėda ta, kad klišių ir kino stereotipų išvengti, bent jau šį kartą, nepavyko.

Griežčiau bausti „Vagių melagių“ nekyla ranka ir plunksna. Nes žiūrint iš egzaminuojančio profesoriaus perspektyvos – matosi akivaizdžios studento pastangos. Žinoma, taip kalbėti šiek tiek ironiška, žinant tai, kad egzaminuojančio ir egzaminuojamojo amžiaus skirtumas tikrai nėra egzaminuojančio naudai. Tačiau gyvenimas, o šiuo atveju, kino kritika kartais sudėlioja kuriozišką situaciją. „Vagius melagius“ galima girti už nuoširdumą. Nes tai šiek tiek atrodo idėjinis filmas, vien dėl to, kad negali pasigirti skambiais vardais ir stengiasi įnešti šiek tiek (nors kiek ir kopijuoto) naujumo į dabartinių kriminalinių filmų repertuarą.

Filmas neblogai pavaizduoja vizitinėmis apiplėšimų filmų kortelėmis tapusį stilingą vagystės proceso montažą ir profesionalų plėšiko darbą. Šmaikščiai atrodo ir lyriniai nukrypimai su trumpais, staigiais epizodais iš praeities. Vėlgi, kažkur matyta ir girdėta, bet negalima nuneigti fakto, kad tai atrodo smagiai. Siužetine prasme tai yra lengvas filmas, skirtas pramogai. Ir čia jis neša visus šiuo filmo privalumus ir trūkumus: lengvai įsivažiuojanti istorija, charizmatiški, nors nelabai giliau išvystomi veikėjai, ir žiupsnelis veiksmo.

Aktorių kolektyvas, nors ir nėra pirmas Holivudo ešelonas, pasirodo tikrai neblogai. Theo Jamesas pademonstravo, kad yra to kalibro aktorius, kuris gali vežti į priekį holivudinį kino projektą. Kad jau yra užaugusi iki kino aktorės kalibro (bent jau pramoginiame kine), pademonstravo ir Emily Ratajkowski, o jos ir Theo Jameso ekrano chemija buvo vienas žavesnių elementų kūrinyje. O Fredas Melamedas ir Ebonas Mossas-Bachrachas mums primena, kad dažnai yra pamirštami veidai kino industrijoje, kurie nusipelnė daugiau dėmesio.

Į pirminį klausimą, ar „Vagys melagiai“ yra verti jūsų laiko kino salėje, galima atsakyti taip, tačiau su keletu „bet“. Jeigu jūs pasiruošę paprastai ir neįpareigojančiai pramogai, jeigu jūs pasiilgę lengvų filmų ir jei esate pasiruošę nebūti pretenzingais, priekabiai ir snobiškais kino žiūrovais. Verdiktas – „Vagys melagiai“ paprasta, lengva pramoga kino teatre, kuriai vieną peržiūrą galima suteikti, tačiau daugkartinių sugrįžimų šis filmas nėra vertas.

6.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
6.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
6.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
7.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Mačiusi filmą / 2019 rugpjūčio 14

    Filmas lengvas, sakyčiau vidutiniškas. Žinoma, yra daug už jį geresnių, bet siužetas įdomus, o neišrankiam žiūrovui turėtų visai patikti.