Būna filmų apie muzikantus, kurie turėtų sutraukti žiūrovus į kino sales. Buvo apie Džeimsą Browną ir Jimmy Hendrixą, greitai bus filmas apie Whitney Houston ir Amy Winehouse. Taip pat būna filmų apie atlikėjus ir jų koncertus, kurie orientuojasi į dar gyvas super populiarias grupes ar dainininkus, kurie dažniausiai jokios vertės neturi, yra neįdomūs ir tik standartiškai kala pinigus iš nepilnamečių mergaičių. Bet kartais kine pasirodo filmai, kurie pasakoja labai miglotas istorijas apie įdomius, bet menkai žinomus veikėjus. Ir dažniausiai tokie filmai yra labai netradiciniai, biografinės dokumentikos. Būtent toks filmas yra „Sugar man“, kurio istorija yra labai jautri ir net šiek tiek gluminanti.

Apie filmą

Vienas niekam nežinomas ir statybose dirbantis vaikinas per įvairiausius gandus atrandamas dėl savo įspūdingo talento kurti dainas ir jas atlikti. Bėda ta, kad meksikietišku vardu Rodriguezas besivadinantis dainininkas, išleidęs du albumus, niekaip nesusilaukė finansinės sėkmės, nepelnė šlovės ir teliko jo prodiuserių ir kino gurmanų atmintyje. Mįslingai pradingęs atlikėjas apie save sukūrė daug mitų ir nė nesuvokė, kad gimtinėje visiškai nepripažinta jo muzika kitame pasaulio krašte sukels tokią revoliucija, o jis taps laisvės šaukliu.

Kadangi tai yra biografinis ir dokumentinis filmas apie asmenybę, laikytis tradicinių apžvalgos normų kaip ir nelabai gaunas. Galima tik pasidžiaugti, jog filmo režisierius Malikas Bendjelloulas už šį, debiutinį savo darbą, buvo įvertintas pačiu aukščiausiu kino apdovanojimu – auksine JAV kino meno ir mokslo akademijos skiriama statulėle, arba kitaip – Oskaru. „Sugar man“ buvo įvertintas kaip geriausias dokumentinis 2012 metų filmas. Taip, kiek keista, kad prieš tris metus pasirodęs filmas platų leidimą gauna tik dabar, bet šį filmą Lietuvoje buvo galima įvertinti dar prieš porą metų vykusiame kasmetiniame kino festivalyje „Kino pavasaris“.

Kino kūrėjas, kuris ne tik režisavo, bet kartu ir rašė scenarijų, sugebėjo labai įdomiai papasakoti labai neįprasto žmogaus istoriją. Ji nėra labai intriguojanti, tačiau sugeba iškelti daug klausimų, kurie viso filmo eigoje ir yra atsakomi. Įdomus kūrėjo sprendimas buvo dar ir tas, kad iš pat karto Rodriguezas nėra parodomas. Po truputį artėjant prie istorijos išsirutuliojimo, matomi tik šešėliai, girdimos kalbos, siluetai ir tik vėliau parodomos pirmos nuotraukos. Labai ilgai neaišku, ar jis vis dar yra gyvas, ar ne.

Kadangi tai biografinis – dokumentinis filmas, kažko ypatingo išskirti, kaip veikėjus ar kažkokias stebuklingas technines puses, nelabai galima. Vienas svarbus dalykas – visas filmo garso takelis yra pagrįstas Rodriguezo muzika, kuri tiesiog tobulai įsipaišo į visą istoriją ir ji išties yra tokia puiki, kokią apibūdina filme matomi žmonės – agentai, įrašų studijų atstovai ir tiesiog gerbėjai.

Kino kūrėjai labai gerai sužaidė su montažu. Nei garso, nei vaizdo montaže nelabai pavyko įžiūrėti kokių klaidų. Operatoriaus darbas taip pat įdomus, ypatingai kalbant apie „ėjimo“ scenas. Skambant puikiai muzikai, ėjimas gatve atrodo labai nostalgiškai ir nukelia į visai kitą pasaulį.

Visi filmo metu pasirodantys žmonės taip pasakoja istoriją, kad žiūrovas tiesiog negali neįsijausti į visas jų perteikiamas emocijas. Paprasti žmonės, prodiuseriai, net buvęs „Sassex Records“ vadovas (kuris iš esmės pasirodė bjaurus padaras), pasakoja savo istoriją ir pažintį su Redriguezu taip, lyg jis būtų pakeitęs jų gyvenimus ir šis natūralumas filmui suteikia labai daug dvasios.

Verdiktas

„Sugar Man“ yra neeilinis pasakojimas apie legenda tapusį žmogų, kurio kūryba buvo visiškai nepripažinta savo gimtinėje, o kitoje valstybėje jo kūriniai tapo revoliucijos kibirkštimi. Filmas įrodo senai galiojančią taisyklę, kad „Savame kaime pranašu nebūsi“. Puikiai techniškai apdirbtas biografinis – dokumentinis filmas visiškai neprailgsta ir sukelia daug įvairiausių emocijų dėl to, kaip veikia pasaulis.

9.1
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
10
Techninė pusė
8.5
Aktoriai
10
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles