Stenas ir Olis. Juoko broliai

Stan and Ollie

Tris prestižines BAFTA kino apdovanojimų nominacijas pelniusi komiška drama „Stenas ir Olis. Juoko broliai“ (angl. „Stan & Ollie“) atkeliavo ir į Lietuvos kino teatrų ekranus. Režisierius Jonas S. Bairdas dovanoja jausmingų išgyvenimų kupiną biografinę juostą apie visą gyvenimą trunkančią draugystę bei galiojimo laiką turintį pramogų pasaulį. Filme pagrindinius vaidmenis atliko tikri kino veteranai, Oskaro statulėlių nominantai – Johnas C. Reilly‘is ir Steve‘as Cooganas.

Siužetas

Stenas Lorelis ir Oliveris Hardis buvo vienas garsiausių ir mylimiausių komikų duetų žmonijos istorijoje. Per beveik trisdešimt metų trukusią karjerą Lorelis ir Hardis suvaidino daugiau nei šimte filmų, iš kurių 23 buvo pilnametražiai. Tačiau nėra tokio šlovės nešamo laivo, kuris vienu ar kitu gyvenimo metu nebūtų užplaukęs ant seklumos. Ne išimtis ir garsusis duetas – šeštojo dešimtmečio pradžioje sėkmė nuo jų nusigręžė ir norėdami atgaivinti savo karjeras bičiuliai nusprendė leistis į turą Didžiojoje Britanijoje.

Filmo vidus

Filmas pasakoja paprastą, bet labai pažįstamą ir jautrią istoriją apie tikrą vyrišką draugystę, išbandymus bei laikui nepavaldų tikslo siekį. Filmas rutuliojasi lengvai leisdamas suprasti istorijoje gvildenamas temas. Juostoje galima rasti įvairiausių nuotaikų – liūdesio dėl nuokalnėn riedančios jaunystės ar gyvenimo smulkmenose pasislėpusio džiugesio. Režisierius pristato ir leidžia suprasti labai svarbius vidinius išgyvenimus per Steno ir Olio prizmę. Iš esmės tai komiška drama, kuri giliai neneria į patį dramos žanrą ir neužkrauna žiūrovui nereikalingo depresijos šešėlio. Tačiau visgi režisieriui meistriškai pavyko perteikti daug liūdesio tiesiogiai nerodant nieko niūraus. Filme, kaip dažniausiai nebūdinga biografinėms dramoms, pasiekiama tobula harmonija tarp asmeninių ir profesinių veikėjų gyvenimų. Judviejų paveikslai dėliojami iš daugybės dėlionės dalių – per gyvenimą sukauptos patirties, brandos ir vis dar jaunatviško maksimalizmo.

Visgi, vienareikšmiškai vertinti šį filmą sudėtinga – siužetinės linijos tarpusavyje šoka tikrą kinematografinę pasiutpolkę. Daug Steno ir Olio išgyvenimų atsiskleidžia teatro scenoje ir filmavimo aikštelėje, parodoma kokias kaukes turi užsidėti artistai, kad patenkintų žiūrovo, kūrėjų ar suktų vadybininkų poreikius. Visai kiti jų veidai išnyra, kai jie lieka dviese ar kartu su savo šeimomis. Atrodytų, visos jų patirtys ir išgyvenimai turėtų vesti į vieną ir svarbiausią tašką – gyvenimus keičiančius įvykius, tačiau tai neįvyksta. Juosta lengvai plaukia komikų gyvenimo upe ir parodo, koks nespalvotas gyvenimas gali slypėti išjungus filmavimo kameras.

Aktorių pasirodymas

Pagrindinius vaidmenis atliko Johnas C. Reilly‘is ir Steve‘as Cooganas ir negalėčiau įsivaizduoti kito aktorių dueto, kuris būtų labiau tikęs šiai istorijai. Kiekvieno iš judviejų pasirodymas stiprus ir organiškai kintantis viso filmo metu. Negalėčiau išskirti kažkurio iš jų kaip geresnio ar profesionaliau atlikusio vaidmenį, abu pasirodė tiesiog puikiai. Johnas C. Reilly‘is jautresnis, prie aplinkybių prisitaikantis, atlapaširdis komikas Olis, o Steve‘o Coogano įkūnijamas Stenas griežtesnis, linkęs plaukti prieš srovę ir kovoti už savo teisybę. Tačiau kartu jie sukūrė įstabia harmonija spinduliuojantį duetą. Antraplaniuose vaidmenyse galima sutikti Shirley Henderson ir Nina Ariandą, kurios įkūnijo garsiųjų komikų žmonas.

Techninė filmo pusė

Galima pagirti visus techninės pusės aspektus, tai labai tvarkingai susukta juosta – kostiumai, grimas ir šukuosenos puikiai bei įtikinamai atvaizduoja šeštojo dešimtmečio madas. Kameros darbas be priekaištų, į filmo paveikslą įliejamos spalvos puikiai perteikia pačios juostos nuotaikas. Muzikiniai sprendimai visiškai standartiniai, tačiau jie stebėtinai gerai dera prie vaizduojamo laikmečio.

Pabaigai

Nuotaikinga drama „Stenas ir Olis. Juoko broliai“ yra tokia juosta, kurią labai įdomu stebėti. Tai daug apmąstymų sukeliantis filmas apie gyvenimo pergales ir nuosmukius, apie nepailstantį tikslo siekimą ir (ne)jaunatvišką maksimalizmą. Ryškūs ir emocionalūs aktoriniai pasirodymai, motyvuoti sugebanti istorija, tikros draugystės paveikslas – būtent tos sudedamosios dalys, paverčiančios šią biografinę dramą dėmesio vertu kino projektu.

7.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.2
Režisūra
7.2
Kinematografija
7.3
Garso takelis
7.3
Techninė pusė
7.3
Aktoriai
7.2
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles