Indų kilmės amerikiečių režisierius M. Night Shyamalanas dar prieš keletą metų buvo vadinamas pačiu blogiausiu kino kūrėju Holivude. Jo karjeros pradžia buvo intriguojanti gerąja prasme – filmai „Šeštasis pojūtis“ (angl. „The Sixth Sense“), „Nepalaužiamasis“ (angl. „Unbreakable“) ar „Ženklai“ (angl. „Signs“) sulaukė teigiamų reakcijų iš žiūrovų ir kritikų. Tačiau vėliau sekę visiški nesusipratimai rezervavo M. Night Shyamalanui vietą pragare, skirtą blogiems režisieriams. Vis tik, atrodo, kad šis kino kūrėjas padarė tinkamas išvadas ir savo nuodėmių išpirkimą pradėjo 2015 metais filmu „Viešnagė“ (angl. „The Visit“), kuris buvo netikėta, gerąja prasme, staigmena daugeliui. Savo grįžimą į žiūrovų širdis režisierius tęsia siaubo trileriu „Skilimas“ (angl. „Split“).

Po gimtadienio vakarėlio yra pagrobiamos trys merginos: Kler (akt. Haley Lu Richardson), Marša (akt. Jessica Sula) ir Keisi (akt. Anya Taylor-Joy). Jų pagrobėjas Kevinas (akt. Jamesas McAvoy‘us) uždaro merginas nedidelėje belangėje patalpoje. Merginos netrunka pastebėti, kad jas pagrobęs vyras yra ypatingas – vieną akimirką jis tampa rūsčiu akiniuotu pedantu, kitą pradeda elgtis kaip devynmetis berniukas, dar vėliau kaip pagyvenusi ponia. Kevinas turi psichinį sutrikimą, dėl kurio jo viduje slepiasi 23 skirtingos asmenybės, esančios skirtingo amžiaus, lyties ir pasižyminčios visiškai skirtingomis savybėmis. Visos 23 asmenybės neturėtų per daug gąsdinti pagrobtų merginų, tačiau Kevino viduje slepiasi ir 24-oji, dar nematyta bauginanti asmenybė – „Žvėris“ – kuri tik ir laukia progos išsiveržti į pasaulį.

Galime paploti M. Night Shyamalanui, nes jis sukūrė tikrai gerą siaubo trilerį. Viso filmo metu yra išlaikoma ir po truputį keliama įtampa bei siaubas, kurie išsiveržia juostos kulminacijoje. Kino kūrėjas, kuris atsakingas ir už režisūrą, ir už scenarijų, vertas pagyrimo, kad nepristatė mums nuobodžios pagrobimo istorijos, kurioje pagrindinis filmo antagonistas nėra gerai išvystomas, o jo noras grobti žmones paaiškinamas tik banaliu išprotėjimu. „Skilime“ mes matome sudėtingo likimo žmogų, kuris savyje slepia daugybę skirtingų asmenybių, su savais siekiais ir skirtingomis moralės normomis.

Jei režisūrai didelių priekaištų nerandu, nes filmas puikiai atspindi žanro subtilybes, tai scenarijus turi keletą „kliurkų“. Pirmiausia, pritrūko atsvaros pagrindiniam filmo antagonistui Kevinui. Tokia atsvara turėjo tapti viena iš pagrobtųjų Keisi, kurios istorija yra nagrinėjama plačiau ir matome epizodus iš jos vaikystės, bei Kevino daktarė Karen, kurią suvaidino aktorė Betty Buckley. Iš Keisi istorijos buvo išspausta viskas, kas galima. Nors iki pat pabaigos nebuvo aišku, kam rodomi tie epizodai iš merginos vaikystės, vėliau viskas buvo išnarpliota ir priekaištų čia nėra. Tačiau daktarė Karen buvo per silpnas veikėjas. Ji buvo panašesnė į globėjišką močiutę, kuri, jei stovėsi kur nusiminęs, paklaus „kas atsitiko, vaikeli?“. Betty Buckley personažas nebuvo panašus į rimtą, pripažinimo sulaukusią psichologę.

Taip pat nepatiko ir ganėtinai nerealūs dalykai, kurie vyksta filmo pabaigoje. Galbūt realiame mūsų pasaulyje ir nėra tokių žmonių, kurie slepia savyje 23 asmenybes, tačiau tai skamba kaip visai įsivaizduojamas psichinis sutrikimas. Filmas beveik visą savo laiką ėjo tuo racionaliu ir paaiškinamu keliu, tačiau pabaigoje M. Night Shyamalanas nusprendžia įvesti sunkiai logiškai suvokiamus veiksmus. Ši recenzija yra subjektyvi vieno žmogaus nuomonė, tad jei jums patiks tai, kas vyksta pabaigoje, labai smagu. Man patiko, kai atrodė, jog kūrinys yra vystomas nuosekliai, tad tie, pavadinkime, „fantastiniai elementai“, mane kiek nuvylė. Tačiau peržiūrėjus filmą yra visiškai aišku, kodėl M. Night Shyamalanas padarė būtent taip, o ne kitaip. Peržiūrėję filmą ir jūs suprasite, o vienas epizodas jus gali maloniai nustebinti.

Kalbant apie aktorių pasirodymus, verta kalbėti tik apie vieną – Jameso McAvoy‘aus, kuris buvo sprogstamai pribloškiantis! Aktoriui teko velniškai sunki užduotis suvaidinti daugybę visiškai skirtingų personažų ir su tuo jis susitvarko puikiai. Vien ko verta scena, kurioje šis škotas pademonstruoja praktiškai visas Kevino viduje slypinčias asmenybes. Jokių efektų ar montažo, tik aukščiausios prabos vaidyba. Kitų aktorių vaidyba visiškai nublanksta prieš šį pasirodymą. Nors kiti aktoriai, tikslingiau sakyti aktorės, sulaukia pakankamai laiko, tačiau vaidyba buvo arba vidutinė, arba dar prastesnė… Prie to galimai prisidėjo ir neypatingai gerai parašyti personažai, apie ką kalbėjome daktarės Karen atveju.

Summa summarum, „Skilimas“ – solidus siaubo trileris. Šis filmas mums padovanoja vieną įdomiausių aktorinių pasirodymų per pastaruosius metus ir įrodo, kad M. Night Shyamalanas nėra pats blogiausias režisierius Holivude.

7.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Me / 2017 sausio 21

    Man viskas irgi patiko iki fantastinių elementų, visiškai neįtikino, tai privertė susiimti už galvos kam taip reikėjo sugadinti filmą.. apie aktores neturiu ką pasakyti, o štai James MaAvoy tiesiog pribloškiantis. 🙂

  2. lina / 2017 birželio 26

    sis filmas man pritrenkianciai patiko . net vaikai ziurejo isizioje manau kad sis filmas daugeli zmoniu nustebins
    .