SCANORAMA. Metų pilietis

In Order of Disappearance

Skandinaviško kino gerbėjams norvegų režisierius Hansas Petteris Molandas pažįstamas iš filmų „Paskutinis leitenantas“ („Secondløitnanten“, 1993 m.), „Nulis laipsnių“ („Kjærlighetens kjøtere“, 1995 m.), „Aberdynas“ („Aberdeen“, 2000 m.), „Gražioji šalis“ („The Beautiful Country“, 2004 m.) ir „Savaip sąžiningai žmogus“ („En ganske snill mann“, 2010 m.). Visi šie filmai buvo rodyti „Scanoramoje“. Šiemet festivalio žiūrovai turi progą pamatyti naujausią režisieriaus darbą „Metų pilietis“, dalyvavusį Berlyno kino festivalio konkursinėje programoje.

Sniego vartytuvą vairuojantis ir užpustytus Norvegijos kelius valantis Nilsas Dikmanas (akt. Stellan Skarsgård) pelno metų piliečio titulą. Šiaip ramų ir tvarkingą gyvenimą gyvenantis Nilsas laikosi įstatymų ir galėtų būti pavyzdys kitiems. Tačiau kai nužudomas jo vienturtis sūnus Ingvaras, Nilsas neišlaiko. Vedamas keršto, jis seka sūnaus žudikų pėdsakais. O šie atveda jį prie norvegų mafijos, užsiimančios narkotikų prekyba. Savarankiškai nubausti kaltininkus lengva nebus, tačiau Nilsui tai nė motais. Juo labiau, kad gangsterių vadeiva Grafas (akt. Pål Sverre Hagen) mano, kad jo parankinius, nesilaikydami susitarimo, skerdžia serbų mafijozai, taip peržengdami pasidalytų įtakos zonų ribas.

Turbūt reikėtų sutikti su prancūzų kino kritiku Thierry Méranger, šiemetiniame La Rošelės kino festivalyje vedusio paskaitas „CultureLab“ programos dalyviams, kad vesternas, kaip ir animacija, nėra atskiras žanras, o veikiau dekoracijos ir pateikimo forma. Būtent taip atrodo ši juodoji komedija „Metų pilietis“, kurią visai nesunkiai būtų galima transformuoti į vesterną – pagrindinis veikėjas, nekaltai nukentėjęs ir siekiantis savitai suvokiamo teisingumo, dėl kurio pasiryžęs eiti iki galo, kerštas, tampantis varomąja jėga, piktadarys antagonistas, daug lavonų ir dar daugiau šaudymo. Tik, žinoma, veiksmas vyksta ne dulkėtuose laukinių Vakarų prerijose, o apsnigtuose Norvegijos tyruose, ir veikėjai nejodinėja žirgais, bet važinėja sniego vartytuvais, džipais arba paskutinės laidos automobiliais.

Filmas žiūrovų simpatijas iš karto pavergia puikiu humoru ir spalvingais charakteriais. Paprastas, ramus „nė musės negalintis nuskriausti“ Nilsas tampa šaltakrauju žudiku, be sentimentų vieną po kito pribaigdamas jo sūnų nužudžiusius mafijozus. Tuo tarpu gangsteriai vaizduojami gana tipiškai ir šaržuotai – nervingas ir neitin įžvalgus vadeiva Grafas, dėl savo nestabilių emocijų ir kardinalios jų kaitos primenantis tokius nusikaltėlių vadukus kaip Zedas iš „Policijos akademija 2. Pirmoji užduotis“ („Police Academy 2: Their Firts Asseigment“, 1985 m.) ir Čarlį iš „Septynių psichopatų“ („Seven Psychopats“, 2012 m.), apsuptas dundukų parankinių, iki mirties ištikimų savo bosui. Savitų spalvų įneša serbų mafijos grupuotė, vadovaujama patriarcho Tėvelio (akt. Bruno Ganz).

Pagrindinį Nilso Dikmano vaidmenį atlieka ko gero mėgstamiausias H. P. Molando aktorius, vaidinęs daugumoje šio režisieriaus filmų, švedas Stellanas Skarsgårdas, puikiai pažįstamas ir tarptautinei publikai. Nervingąjį Grafą (Olę) charizmatiškai įkūnija vienas populiariausių Norvegijos aktorių Påasl Sverre Hagenas, sukūręs Thoro Heyerdahl vaidmenį Oskarui geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje nominuotame filme „Kon – Tikis“ („Kon-Tiki“, 2012 m.), kuris pernai tapo „Scanoramos“ uždarymo filmu. Kitų aktorių vaidmenys šalutiniai, bet visi jie puikiai atlieka savo darbą.

„Metų pilietis“ – puikiu humoru, šiaurietiška estetika bei originalia režisūra sužavintis ir žiūrovų simpatijas pelnantis filmas, neperžengia ribos ir nepaverčia juostos vien tik banaliu visuotiniu išsišaudymu. O kokybiškas vaizdas ir geras garso takelis bei puikus aktorių darbas, tampa trasi vyšnia ant šio puikaus šiuolaikinio skandinaviško vesterno viršaus.

Patiks, jei patiko: „Septyni psichopatai“ (2012 m.), „Keturi liūtai“ („Four Lions“, 2010 m.), „Reikalai Briugėje“ („In Bruges“, 2008 m.) „Visada svajojau būti gangsteriu“ („J‘ai toujours rêvé d‘être un gangster“, 2007 m. ).

8.5
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
9.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles