SCANORAMA. Išganymas

The Salvation

SCANORAMA. Išganymas

The Salvation

Vesterno žanras asocijuojasi visų pirma su amerikiečiais. Dar – su italais. Bet turbūt ne su skandinavais, kurių klišė (neskaitant išsišokėlio ir skandalisto Larso von Triero) – filmai apie šeimą. Režisierius Kristianas Levringas taip pat laužo standartus ir pristato pirmąjį Danijos vesterną. Ketvirtasis ilgametražis K. Levringo filmas „Išganymas“ dalyvavo šiemetinėje Kanų kino festivalio konkursinėje programoje.

Danai broliai Jonas (akt. Mads Mikkelsen) ir Peteris (akt. Mikael Persbrant) prieš septynerius metus išvyko į Naująjį pasaulį, kur sunkiu darbu susikūrė šiokią tokią gerovę. Todėl dabar į Jungtines valstijas gali atvykti Jono žmona (akt Nanna Øland Fabricius) ir sūnus. Jonas juos pasitinka geležinkelio stotyje, tačiau iki naujųjų namų dar laukia ilga kelionė samdytu vežimu. Deja, kelionės tikslo jiems pasiekti nelemta. Jono akyse brutaliai nužudomi jo sūnus ir žmona. Jonas, išlikęs gyvas, savavališkai atkeršija žudikams, taip sukeldamas savotišką grandininę reakciją – nelaimei, jo šeimos žudikai priklausė vietiniam nusikaltėlių klanui, kurio vadeiva Delaru (akt. Jeffrey Dean Morgan) savo ruožtu ne tik prisiekia atkeršyti už brolį, bet ir paverčia tai viso miestelio reikalu. O kad padidintų miestelio gyventojų motyvaciją ieškoti nepažįstamojo, iškilmingai pažada nušauti du miestelėnus, tol, kol kaltininkas nebus surastas, ir šio pažadą išpildo netgi su kaupu. Kaip ir reikia tikėtis, neilgai trukus Jono ir Delaru keliai susikerta tiesiogiai.

Pastatydamas vesterną režisierius Kristianas Levringas ne tik laikosi savo plano išbandyti visus įmanomus kino žanrus, bet ir realizavo savo vaikystės svajonę, nes pirmieji jį sužavėję filmai buvo būtent vesternai. Režisierius sutinka su tuo, kad vesterno žanras pilnas klišių ir stereotipų. Be to, jo nuomone, vesternuose peizažas taip pat atlieka savotišką vaidmenį. Tačiau vesterno nepriskiria išimtinai amerikiečiams – Levringo manymu, nuo istorijų, nutikusių Laukiniuose Vakaruose europiečiai negali atsiriboti – tai įvykiai, kuriuose dalyvavo europiečiai emigrantai, kaip kad ir Levringo filme, pasakojančiame apie du brolius iš Danijos.

Jei faktas, kad tai pirmasis daniškas vesternas, kartais dar nepakankamai suintriguotų pažiūrėti šį filmą, tą turėtų padaryti įspūdingas įvairiataučių aktorių sąrašas. Taigi vesternas konstruojamas pagal tam tikrą formulę. „Išganymo“ protagonistas, ant kurio pečių ir gula visos negandos, yra Jonas, kurį vaidina šiuo metu ko gero žymiausias ir populiariausias danų aktorius Madsas Mikkelsenas, kaip visada savo vaidmenį atliekantis idealiai. Jonui kovoti su niekšais padeda jo brolis Peteris, kurį vaidina labai produktyvus švedų aktorius Mikaelis Persbrantas, savo ryškiu mėlynų akių žvilgsniu tarptautinei publikai geriausiai įsiminęs, ko gero, Oskarą geriausio filmo užsienio kalba kategorijoje pelniusiame danų filme „Geresniame pasaulyje“ („Hævnen“, 2010 m.). Pagrindinio antagonisto ir didžiausio piktadario vaidmuo teko amerikiečiui Jeffrey‘iui Deanui Morganui., dažnai besifilmuojančiam serialuose. Iš jo parankinių atpažįstamas buvusio skandalingo prancūzų futbolininko Erico Cantona, nuo 1995 m. pradėjusio aktoriaus karjerą, veidas. Įspūdingas prancūzės Evos Green vaidmuo – Delaru brolio našlė Madeleina yra nebylė, tad aktorė vaidina tik akimis. Šalutiniai personažai papildo darnią pagrindinių vaidmenų atlikėjų ekipą.

Visi aktoriai parinkti puikiai ir savo darbą atlieka be priekaištų. Bėda ta, kad „Išganymas“ yra vesternas – čia protagonistas visada yra geras, kad ir ką bedarytų – nieko tokio, kad vykdydamas savo teisingumą iššaudys pusę miesto, o antagonistas toks blogas, lyg būtų nužengęs iš pragaro, ir žinoma, jokių teisių į sentimentus neturi. Lemtinga gražuolė, turinti savų užmačių, gal dar sumaišys kortas vienam ar kitam iš jų. Kitaip tariant, personažai yra tipiniai, klišiniai ir būdingi vesterno žanrui. Būtent dėl to nesigilinama į jų psichologiją, principus ar moralę – Jonas a priori yra geras, Delaru – blogas ir tiek žinių.

Atskirai paminėtinas įspūdingas rusvai raudonų tonų peizažas, kuriame ir plėtojasi šio vesterno veiksmas. K. Levringas prisipažįsta, kad vykti filmuoti į JAV nebuvo galimybių, tad Amerikos prerijas „Išganyme“ vaidina Pietų Afrikos Respublikos kraštovaizdis.

Kaip savo žanro atstovas „Išganymas“ atitinka visus vesternui keliamus reikalavimus, be to gali pasigirti stipria aktorių komanda ir kinematografiškai perteiktu kraštovaizdžiu. Deja, nei kokios nors gilesnės pagrindinės personažų studijos, nei moralinių akcentų filme nėra. Tačiau nepaisant to, galima teigti, kad K. Levringas, priėmęs iššūkį sukurti vesterną, neprašovė pro šalį ir savo darbu paneigė išankstinį stereotipą apie tai, kad Skandinavija ir vesternai neturi nieko bendro.

7.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
8.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
10
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. cmokis / 2015 sausio 15

    ce apzvalgynykas sasiot biski mazeu