Račetas ir Klankas

Ratchet & Clank

Šiemet, o jei tiksliau – tai vien per paskutinį mėnesį – kino sales pasiekė net keli pagal kompiuterinius žaidimus kurti filmai. Iš pradžių turėjome progos kartu su „Piktais paukščiais“ (angl. „Angry Birds“) šaudyti žalias kiaules, po kelių savaičių kino teatruose pradėjo suktis „Warcraft: pradžia“ (angl. „Warcraft“). Dabar, maždaug tokiu pačiu intervalu pasirodo dar vienas į didžiuosius ekranus perkeltas žaidimas „Račetas ir Klankas“ (angl. „Ratchet &Clank“). Filmas sukurtas pagal originalų to paties pavadinimo 2002 m. žaidimą, o pagal šį filmą bus kuriama ketvirtoji žaidimo versija… Žodžiu, „Playstation“ neatsilieka nuo kitų ir įsuka ratą, kuriame pinigai gamina pinigus. Kaip jiems seksis ir koks bus naujasis žaidimas – kol kas dar neaišku, tačiau dabar galima žvilgtelti, kokį filmą „Playstation“ pavyko iškepti.

Didysis visatos niekdarys Drekas, pasinaudodamas išprotėjusio genijaus Nefarijaus išradimais vieną po kitos naikina Solanos sistemos planetas. Tokio elgesio negalintis toleruoti visatos prezidentas kovai su blogiu siunčia šauniųjų visatos reindžerių komandą. Maža to, skelbiama atranka, kadangi nuspręsta reindžerių skaičių padidinti nuo keturių iki penkių. Į didžiausią katiną panašus lombaksas mechanikas Račetas dievina reindžerius ir ypač jų vadą šaunųjį kapitoną Kvarką, tačiau jam tenka nusivilti – reindžerių sprendimu, Račetas nėra tinkamas jų komandai. Tačiau piktasis Drekas turi užmačių sunaikinti visą reindžerių komandą iš karto – tam jis siunčia gausią robotų kariuomenę, kuriai vadovauja negailestingas ir grėsmingas robotas Viktoras. Taip jau susiklosto aplinkybės, kad Račetas kartu su brokuotu robotuku Klanku išgelbsti planetą nuo Dreko robotų atakos, tad tapę naujaisiais didvyriais prisijungia prie reindžerių komandos, kurios užduotis lieka ta pati – nukenksminti Dreką. Tačiau blogiukas Drekas rezga nedorus planus ne tik kaip susprogdinti dar kelias planetas, bet ir kaip sunaikinti šiems jo kėslams trukdančius reindžerius…

Tiesą sakant, iš filmo, kurto pagal kompiuterinį žaidimą, buvo galima tikėti ir daug blogesnio rezultato. Tiesa, „Račetas ir Klankas“ kinematografijos aukštumų nepasiekia, bei neišvengia klišių ir kartojimosi, bet tikrai būna ir blogiau. Scenarijus – ganėtinai banalus ir nuvalkiotas, todėl gana lengvai nuspėjamas. Žinoma, čia daug nereikalingo trankymosi, ir daužymosi ai – oi – ajajai, personažams nuo sienų ar kitų paviršių atšokant rikošetu nelyg skvošo kamuoliukams (gal ir kartojuosi, bet dievaž, neįsivaizduoju, kas sugalvojo, kad tai yra juokinga, ir kad tai būtinai reikia įterpti vos ne į kas antrą animacinį filmą – net ir trimečių vaikų tai neprajuokina). Be to, filme jaučiama stipri „Žvaigždžių karų. Epizodas I: pavojaus šešėlis“ (angl. „Star Wars: Episode I – The Phantom of Menace“, 1999 m.) įtaka – filmo pradžioje į dykumą nuskriejusi transporto priemonė ir bandymas ją suvaldyti įtartinai primena „Žvaigždžių karų. I epizodo“ lenktynių sceną, mažasis lombaksas Račetas yra mechanikas, kaip ir Anakinas, o jo viršininkas gal ir nėra toks bjaurybė, kaip Vato, bet bendrų išvaizdos panašumų turi. O kur dar planetos, kurioje gyvena Račetas, grafika – ant aukštų polių virš debesų iškilusių pastatų vaizdas toks pažįstamas, jog, rodos, grįžai namo… Kita vertus, ko gero, reikėtų labai pasistengti, kad tarpgalaktinėje sferoje sukurtum kažką naujo ir originalaus – akivaizdu, tai tikrai nebuvo šio filmo siekis. Juolab, kad reikėjo išlaikyti panašumą ir su žaidimu, kurio pagrindu ir atsirado šis filmas.

Personažų nemažai, tačiau režisieriui visai neblogai pavyksta su jais susitvarkyti bei nepasimesti jų gausoje. Iš esmės galima skirti tris pagrindines grupeles: Račetas ir Klankas, keturi reindžeriai bei Drekas su Nefarijumi ir jų pakalikai bei robotai. Viskas gana aiškiai susidėlioja į vietas, o kadangi personažai ganėtinai saviti, veiksmą ekrane sekti visai nesunku. Vis tik pagrindinis personažas Račetas stokoja ugnelės ir, jei animaciniam veikėjui galima priskirti šią savybę – charizmos. Daug dėmesio skiriama atskleisti tuščiagarbio kapitono Kvarko asmenybei – jis, ko gero, yra sudėtingiausias šio filmo personažas, išgyvenantis daugiausiai pasikeitimų – nuo buko tuščiagarbio iki atgailaujančio ir norinčio pasitaisyti, ir dėl to gal šiek tiek ir užgožiantis Račetą. Drekas parodomas kaip stereotipinis piktadarys. Asmeniškai man įdomiausi personažai – robotukas Klankas bei piktasis genijus Nefarijus – pirmasis kartais dėl savo robotiškos prigimties stokoja supratimo ir empatijos, bet labai greitai mokosi, antrasis, gal kiek ir perspaustas, bet kartais nustebina vienu kitu netikėtu sąmoju ar poelgiu. Džiugu, kad filmas netampa išimtinai maskulinistiniu kūriniu – gana svarbią vietą užima ir moteriški personažai: iš keturių reindžerių dvi yra merginos – kovingoji Kora ir išmintingoji kompiuterių specialistė Elaris, kurios sprendimai, kaip paaiškėja dažniausiai yra geresni, už neapgalvotas ir oportunistines narciziškojo kapitono Klarko komandas.

Techninė pusė dviprasmiška ir daugiausiai dviprasmybių kelia šio animacinio filmo grafika. Jei prie svarbesnių personažų, jų mimikų ir bruožų buvo padirbėta daugiau, tai antraplaniams (sakykim, „statistams“) dėmesio šiek tiek pagailėta – pvz., Račeto planetos gyventojai kažkaip įtartinai primena pernykščio „Dreamworks“ studijos darbo „Namai“ („Home“) violetinius ateivius. Per daug nelepinama ir planetų vaizdais. Kameros darbas kartais pradžiugina kiek įdomesniais rakursais, tačiau tokie atvejai reti. Atskiras akmuo skrenda į šį filmą Lietuvos rinkai ruošusiųjų daržą – palikta tikrai per daug kalbos kultūros klaidų (galbūt – bet tik galbūt – dar būtų galima atleisti ir toleruoti kelis barbarizmus, pvz., kelis kartus pakartojamą „vaibinti“, bet palikti bendratį po „kad“… – na, tam jau nėra jokių pateisinimų). Ir šiaip filme vartojama tiek tarpgalaktinių terminų, kad net ir suaugusiajam nuo jų gausos susisuka galva, ką jau kalbėti apie tą auditorijos dalį, kuriai, a priori, šis filmas iš esmės yra ir skirtas.

„Račetas ir Klankas“ – neoriginalus, bet spalvingas ir visai neblogai susižiūrintis vienkartinis animacinis filmas. Nors scenarijus suręstas pagal jau ne vieną kartą naudotą klišę be kokių nors gudresnių užlankstymų, dėl ko tolesni įvykiai tampa gana lengvai nuspėjami, vis tik šį animacinį filmą neprailgsta žiūrėti. Pagrindinis personažas Račetas stokoja charakterio ryškumo ir savitumo, tačiau galima visai nesunkiai atrasti kurį nors kitą, kuris patiks labiau. Filmo pabaiga duoda aiškią užuominą į galimą tęsinį. Ar jis bus, ko gero, daugiausiai priklausys nuo to, kaip seksis šiam filmui, kuris, jei jau nieko kito nerodo, yra vertas vienos peržiūros, bet sugrįžti prie jo kaži ar reikia.

5.7
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
5.0
Kinematografija
6.0
Garso takelis
6.0
Techninė pusė
6.0
Aktoriai
6.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles