Operacija: Zodiakas

Chinese Zodiac

„Relikvijų medžiotojas“

Kinijos kino rinka vos per kelis metus išaugo iki antros pagal dydį pasaulyje diktuojančių savo sąlygas rinkų, todėl dabar yra bandoma gaivinti visus senus ir kultinius šalies kine įtvirtintus personažus. 1986 metais kinai sukūrė išties linksmą ir niekuo nenusileidžiantį amerikiečių lobių ieškotojui Indianai Džonsui filmą bei kartu davė rimtą atsaką JAV produktui. Režisieriaus, scenaristo ir pagrindinio vaidmens ėmėsi dar labai mažai žinomas tada vakaruose Jackie‘is Chanas. Po penkerių metų pasirodo dar sėkmingesnis „Dievo šarvų“ filmas su ta pačia filmavimo komanda, kuris akimirksniu įtvirtino aktorių tarp pačių perspektyviausių tarptautinio masto žvaigždžių.

Jackie‘is Chanas po dvidešimt vienerių metų pertraukos nuo antros filmo dalies ryžosi finaliniam istorijos akordui apie „Azijos vanago“ nuotykius beieškant prarastų lobių. Režisierius ir scenaristas pristato žiūrovams labai unikalų filmą, kurio dėka jis pats pateko į „Gineso rekordų knygą“ už daugiausią atliktų vaidmenų filmo kūrime.

Kino kūrėjas kviečia į neužmirštamą nuotykį po gražiausius pasaulio kampelius ieškant vertingų artefaktų, o kartu ir pasimėgauti  jo asmeniniu šou, kurio pasaulio gerbėjai yra pasigedę nuo 2007 metų, kai pasaulį išvydo trečioji „Piko valanda“.

Apie ką mes čia…

Žinomas profesionalus vagis ir nuotykių ieškotojas, „Azijos vanagas“ gauna naują ir pačią pavojingiausią savo karjeroje misiją – jis turi surasti ir pristatyti užsakovui dvylika prarastų senovės kinų zodiako ženklų galvų. Iš pirmo žvilgsnio nusimato eilinis darbas, tačiau dėl tų prarastų artefaktų prasideda ilga ir nuožmi kova. Kuo giliau prisikasa „Azijos vanagas“ prie lobio paslapties, tuo daugiau suinteresuotų asmenų atsiranda, kurie visais įmanomais būdais bando jam pastoti kelią.

Kūrinio vidus

Filmas, atsižvelgiant į ankstesnes dalis, yra gana prastas. Visgi, didelis nusivylimas laukia šios franšizės gerbėjų, nes jie gauna tik komercija kvepiantį produktą , tačiau yra ir šviesi medalio pusė – tai puikus pramoginis nuotykis turintis savyje daugelį Holivudinių blokbasterių bruožų. Linksmas, dinamiškas ir tikrai nenuilstančio Jackie Chano stiliaus darbas, kuris nors ir po peržiūros tampa greitai užmirštamas, jį bežiūrint išlaikoma puiki atmosfera.

Kaip jau anksčiau minėta, filmas neapsiejo be Holivudinių triukų, ypač scenarijaus prasme. Plika akimi yra matomos daugelio šio kino žanro juostų detalės. Pradedant kultiniu tapusiu 1991 metų „Hadsono vanagas“ su Briusu Willisu priešaky, iš kurio paskolinti momentai taip ir veržiasi pro ekraną, matomas yra šio filmo scenarijaus prastumas dėl pavogtų idėjų. Naujų idėjų neturintis Jackie‘is Chanas savo naujausiame filme desperatiškai išsisuka dar ir tokiais pelningos filmų serijos darbais kaip „Karibų piratai“, „Kapų plėšikė Lara Kroft“ ar „Kodas: L.O.B.I.A.I.“, kurie išties pridavė nuotykių žanrui epiškumo, bet, visgi, didžiausias kaltininkas čia yra būtent legendinis „Indiana Džounsas“, pagal kurio prototipą ir yra sukurtas šios serijos filmų pagrindinis veikėjas. Kaip bebūtų, tačiau bendras vaizdas nėra toks prastas. Visgi nuotykio pateikimas yra dinamiškas, nenuobodus, tačiau, deja, novatoriškumo pasigendama jau nuo pirmų juostos minučių.

 Filmo siužetinė linija suskaldoma į dvi dalis. Nesmagų sakyti, bet jos tarpusavyje neturi nieko bendro. Pasikeičia pasakojimo stilius. Pirmoji realistiška dalis, kurios istorija rutuliavosi gana smagiai, praėjus pusei laiko virsta nesusipratimu. Sugadinamas neblogas filmo pamatas, kuris, jeigu veiksmas vyktų tokiu pačiu principu kaip ir pirmoji filmo dalis, galėtu pretenduoti į žymiai geresnį rezultatą, bet režisierius pritaikė komercinį metodą privilioti savo šalies žiūrovus į kuriuos labiausiai ir yra orientuota antroji filmo dalis.

Kaip ir priklauso pačiam režisieriui, neatsisakyta šmaikščių replikų ir gana komiškų situacijų. Nors jau daugelį kartų matytos akimirkos kituose Jackie Chano filmuose, tačiau šio žmogaus humoro jausmo išreiškimą kine galima nuolat stebėti su malonumu. Smagu, nes paskutiniai jo režisūriniai darbai buvo labai rimti ir kartu propaganda kvepiančios juostos, kurioje rasti vietos juokeliams nebuvo lemta.

Filmas nenuobodus, o greitai atpasakota istorija irgi prideda keletą pliusų bendram vaizdui, juk kartais taip ir norisi atsipalaiduoti žiūrint į kultinio personažo veiksmus naujame ir patobulintame pavidale. Na, o pabaigoje, žinoma, laukia kaip visada smagus desertas nepavykusių kadrų pavidale, kurie tapo firminiu režisieriaus filmų bruožu. Linksmiausia juostos dalis, visgi.

Techninės pusės ypatumai

Iš visų matytų Jackie Chano filmų, šios juostos specialiųjų efektų pusė lenkia visus ankstesnius jo darbus. Nors yra nemažai scenų, kur aiškiai matomas kompiuterinių efektų fonas. Žinoma, iki Holivudinių technologijų, priduodančių realistiškumo dar toli, tačiau progresas tikrai didžiulis. Neblogas ir konvertuotas 3D. Nors keliose scenose tik ir matomas, bet visumoje trimatė erdvė visam filmui priduoda žavesio, o ir spalvos nėra tokios akinamai ryškios.

Garso takelis, reikia pripažinti, aukšto lygio, bet kartu ir primena Holivudą. Ypač kelios kompozicijos artimos „Karibų piratų“ skambesiui. Operatorius pasidarbavo puikiai, bet garso montažas šiek tiek šlubuoja bežiūrint atviresnes kovų scenas. Filmo montažas neblogas, nors kai kurios scenos iki galo neišdirbtos, kartais pritrūksta vientisumo, ypač pastebimos mažesnės foninės veikėjų dėka padarytos klaidos.

Aktorių kolektyvinis darbas

Kaip ir ankstesniuose „Dievo šarvų“ filmuose, pagrindinį vaidmenį atlieka pats Jackie‘is Chanas. Visgi, tarp antro ir trečio filmo yra labai didelis tarpas, sunku priprasti prie taip senstelėjusio „Azijos vanago“. Kaip ir visuomet, kaskadinių triukų specialistas pats atliko visus manevrus, už tai didžiausia pagarba šiam nuostabiam aktoriui. Smagus ir energingas aktoriaus pasirodymas yra vienas didžiausių šio filmo kozirių.

Kiti aktoriai pasirodantys filme yra tik menkas šešėlis palyginus su Jackie‘o charizma, bet, visgi, yra ir čia savo perlų. Ypač imponuoja tiesiog nepriekaištingų kūno linijų ir stulbinančių kojų savininkė Zhang Lanxim. Kaitinantis vyriškus hormonus pasirodymas. Dar derėtų paminėti ir žinomą aktorių amerikietį Oliverį Plattą. Epizodiškas vaidmuo, bet pranašesnis už visus kitus antraplanius veikėjus.

Verdiktas

„Operacija: Zodiakas“ – tai vietoje nenustygstantis nuotykis, su puikiomis kovų scenomis, neblogais vizualiniais efektais ir, žinoma, didžiuosiuose ekranuose pasiilgtu  Jackie Chanu. Visgi  banalaus scenarijaus, prastų siužetinių vingių, aršaus Holivudinių blokbasterių kopijavimo dėka jis  tampa tik menku šešėliu pirmiems franšizės apie „Azijos vanago“ nuotykius filmams, iš Jackie‘o Chano padariusiems tarptautinę žvaigždę.

5.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
6.0
Kinematografija
6.0
Garso takelis
6.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
5.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Dellux / 2013 gegužės 9

    Iš šito filmo tai tikrai tiek nesitikėjau. Dar nemačiau, bet atrodo, kad vis dėlto kažko jis yra vertas 🙂 kažkaip pamaniau, kad bus paprastas „Holivudas“. Na jei šitas filmas bus tokio lygio, kaipo įsivaizduoju, tai tikrai nebus blogai. 6 šiam filmui yra pakankamai gerai 🙂