Pradėkime nuo to, kad ne „Naujokas“, o „Praktikantas“! Tačiau filmo su tokiu lietuvišku pavadinimu neprastumsi. Tad šį kartą vertėjai lieka išteisinti. O šiaip čia dar viena komedija apie valdingus, darbu užsivertusius bosus ir jų pasaulį pakeičiančius naujokus.
Ben (Robert De Niro) yra senas našlys, kuris prakeliavo visas savo sukauptas nemokamas mylias, užsiėmė krūva hobių, rūpinosi savo vaikais ir anūkais, tačiau vis tiek nerado ką veikti. Tokia jau ta pensija! Laimei, vieną dieną pastebėjo skelbimą, kad naujas karštas internetinės drabužių parduotuvės startupas ieško senjorų-praktikantų. Ir štai jis priskiriamas tos kompanijos įkūrėjai ir moteriškam Zuchenberg‘ui Jules (Anna Hathaway) kuri bando jau du šimtus žmonių turinčią firmą tvarkyti beveik viena.
„Naujokas“ iš naujo taško pažiūri į įprastą darbovietės komedijos siužetą. Paprastai, didelė ir baisi korporacija įdarbiną naują, nepatyrusią, bet laisvą sielą, kuri viską apverčia ir visi nuo to jaučias geriau. O štai čia – atvirkščiai. Keturiadešimt metų telefonų knygų spausdinimui (o prieš tai rinkodarai ir reklamai) vadovavęs Ben padeda naujai sėkmingai kompanijai. Tiksliau, asmeniniam gyvenimui laiko stokojančiai Jules.
Ben šiame yra nepasiekiamai idealus vyras. Aktyvus, nesiskundžiantis, turintis humoro jausmą, imlus naujovėms, iš tikrųjų jautrus širdyje, bet kietas išorėje, visada pasitempęs ir gražiai apsirengęs. Jis ne tik tampa geriausiu Jules draugu, bet ir tikrais vyrais paverčia savo jaunus kolegas. Vadinasi, džinsai, marškinėliai ir džemperiai metami per langą, visi pradeda dėvėti kaklaraiščius ir marškinius. Žodžiu, tobulybė.
Labai akivaizdžiai konstruota tobulybė. Nancy Meyers, filmo scenaristė, režisierė ir prodiuserė, yra pasiryžus ne tik pastatyti filmą moterims, bet filmą moterims su žinute. Todėl kartais tiek Jules, tiek Benas yra kaip feministinių lozungų mašinos. „Kodėl dabar vyrai dėvi marškinėlius ir žaidžia kompiuterinius žaidimus, kitaip nei seniau?“ jau minėtų mėmgalių klausia Jules. „Turėtumėte džiaugtis, kad viena iš jūsų skaldo stiklines lubas vyrų dominuojamame IT sektoriuje,“ Ben moko mamytes darželyje.
Filmas, apskritai, sukasi apie Jules ir jos atsidavimo darbui pateisinimą. Kažkada buvo filmas po filmo kuriama apie darboholiką vyrą, kuris nemato vaikų, namų ar žmonos ir vis dirba dirba dirba, kol filmas išmoko vertinti tikrąsias gyvenimo vertybes. Jules filmo metu išmoksta tik tai, kad jos aistra darbui yra visiškai pateisinama. Jei tai būtų filmas apie startuperį, kurio žmona paaukojo savo karjerą, kad prižiūrėtų jų vaiką, kol vyras verčia kalnus, ir kuri filmo metu turi suprasti, kad jos ambicijos ar fizinio intymumo stygius gali palaukti, tai būtų badoma pirštais ir mėtomi kaltinimai patriarchijos bandymais labiau prispaust moteris. Bet apkeitėm genitalijas pozicijomis scenarijuje, ir viskas tvarkoje.
Tačiau nežiūrint į filmo socialinę įdėją, „Naujokas” yra visai neblogas lengvas filmas. Dauguma juokelių yra tinkami ir vietoje (o pora yra perspausti ir ne vietoje). Robert De Niro, kad jau ir per senas būti kietuoliu mafijozu, yra visgi neblogas seniokas, ypač kai pasipuošia kostiumu. Anna Hathaway vaidina ir natūraliai, ir emocingai. Didžiausias trūkumas tame, kad De Niro apmokomi kompanijos vyrai visi atrodo kaip YouTube kanalų kūrėjai, vadinas, baisūs mėmės.
„Naujokas” yra filmas įdomiu kampu pakreipiantis neypatingai svarbų žarną ir apsunkintas nesubtiliai įkišta, prastai sugalvota socialine žinute. Filmo konfliktas laukia gal kiek per ilgai, kad subręstų, ir išsprendžiamas kiek per greitai ir neskausmingai. Tačiau bendrai kelionė nėra nemaloni ir yra tikrai daug blogesnių būdų skambesniais pavadinimais ir didesniais biudžetais praleisti dvi valandas kine.
Komentarai
10/10 puiki aktoriu vaidyba,labai gyvenimiskas filmas
Filmas šiaip geras, susižiūrėjo maloniai, bet yra ir trūkumų, tiksliai aprašytų šioje recenzijoje.