Narsusis riteris Justinas

Justin and the Knights of Valour

„Riteristės ypatumai“

Ispanų animatorius ir režisierius Manuelis Sicilia, 2008 metais sukūręs animacinį filmuką „Dingęs lūšiukas“, tęsia bendradarbiavimą su vienu žinomiausių Holivudo ispanu – Antonio Banderasu ir pristato antrą bendrą projektą.

Duetas kviečia įvairaus amžiaus žiūrovus atsidurti pasakiškoje viduramžių karalystėje, kurioje dominuoja drakonai, riteriai ir kiti to laikotarpio personažai, dovanojantys tikrą nuotykių ir humoro fiestą kiekvienam.

Apie ką mes čia…

Justinas jau nuo darželio svajojo tapti riteriu kaip jo senelis, seras Rolandas. Deja, vaikinui nepasisekė, nes, kol jis užaugo, buvo priimtas įstatymas draudžiantis riterystę. Nusivylęs Justinas palieka karalystę ir iškeliauja į ilgą kelionę įgyvendinti savo labiausiai trokštamą svajonę.

Kūrinio vidus

Pastaraisiais metais atsiranda vis daugiau viduramžių tematikos animacinių filmų, kas iš tiesų labai džiugina akis. Galima teigti, jog po „Pixarų“ 2012 metų raudonplaukės viešpatavimo kino ekranuose, kitos studijos vis labiau susidomėjo šia itin plačia ir turtinga visata. Ne išimtis ir ispanai. Kartu su Banderaso pagalba, projektas pamatė dienos šviesą ir padarė tai gana sėkmingu laikotarpiu.

Klasikinės pasakos apie riterius, princeses ir drakonus visada traukdavo dėmesį, todėl kūrėjams puikiai pavyko perteikti anų laikų atmosferą. Žinoma, tai padarė pernelyg švelniame kontekste, nes visi puikiai žinome, kokie buvo viduramžiai, tačiau būtent legendų ir padavimų motyvais atkurtas riterių pasaulis atrodo išties kokybiškai. Pati istorija primena daugelį kitų tokio pobūdžio pasakojimų, bet ir joje yra atskiro šarmo ir naujovių. Viskas sutapatinta su karaliaus Artūro legenda, todėl Justiną galima lyginti su legendiniu Britanijos valdovu. Tokį pat kelią nukeliavęs Justinas patiria daug skausmo, atranda meilę, suranda naujus draugus ir, svarbiausia, siekia savo tikslo. Pasakojimas būtent apie tai ir yra. Kaip pasiekti to, ko norisi labiausiai ir kai visi aplinkui yra nusiteikę prieš tave.

Siužetinės linijos pateikimas visai patrauklus. Nors daugelis scenų bendrame istorijos fone atrodo per daug banaliai, tačiau pasakojimo maniera nėra nuobodi. Žinoma, scenos papildytos gana geru humoru, be kokių nors tualetinio pobūdžio pokštų, kaip tai būdinga amerikietiškai produkcijai. Tame ir yra skirtumas tarp daugelio europinio kino ir JAV brukamų standartų bei jų neskanaus humoro, kuris kišamas net į animaciją, skirtą vaikams. Taip pat, filmo metu galima pamatyti puikias užuominas apie draugystės svarbą, meilę ir atsidavimą bendražygiams. Filmas moko gėrio ir propaguoja jį. Kartu pamatome, kad siekti riterystės gali kiekvienas, nesvarbu kokiame laikotarpyje jis gyvena. Svarbiausia išlikti žmogumi, kuriuo galima pasitikėti ir sekti jo pavyzdžiu.

Scenarijaus atžvilgiu reikėtu šiek tiek padirbėti, nes filme matome pradžią ir Justino norą tobulėti, tapti riteriu. Po to seka ilgos ir varginančios treniruotės, ir galiausiai finalas, kuriame pasigęstame didingo mūšio. Justino drąsą ir ryžtą apsaugoti karalystę kūrėjams reikėjo parodyti šiek tiek galingiau. Galiausiai pamatome tik mažą pasipriešinimą. Filmas taip ir pasibaigia, tad jei kūrėjai patirs finansinę sėkmę, tai ateityje sulauksime antros dalies. Galbūt režisierius to ir siekė – sukurti franšizę apie Justino nuotykius, kurie tęstųsi ilgus metus. Galima to palinkėti ir mums, nes tokie filmai tikrai puikiai sugeba mokyti vaikus tik geriausio.

Techninė juostos pusė

Animacijos pavyzdys, deja, nėra toks šviesus kaip scenarijus ir siužetiniai istorijos vingiai. Vizualiai spalvos sudėliotos labai gerai, jaučiasi patrauklumas, tačiau bendras fonas iki galo neišdirbtas. Pritrūksta detalumo ir efektingumo. Labiausiai pavykę yra veikėjai, tačiau ir jie sukuria nemalonų plagiavimo efektą. Labai panašių herojų galėjome matyti kituose ispanų animaciniuose filmuose.

Operatoriaus darbas, montažas, garso montažas pakenčiamas, tačiau iš viso to labiausiai išsiskiria garso takelis, kuris, vienas iš nedaugelio techninės pusės komponentų, sugeba sukurti labai smagią nuotykių atmosferą. Šiuo atveju muzikinė palyda tampa geriausia viso filmo dalyvė.

Aktorių kolektyvinis darbas

Originalus filmo variantas labai puikus. Pagrindinius herojus įgarsino tokios žvaigždės kaip Saoirse Ronan, Markas Strongas, Alfredas Molina, Antonio Banderasas ir Julie Walters. Išties puikus aktorių darbas, kuris džiugina visą rodymo laiką.

Deja, to paties negalima pasakyti apie lietuvišką įgarsinimą. Jis tiesiog nykus ir visiškai neatspindintis herojų charakterių. Monotoniškas įgarsinimas pabloginą ir paties filmuko bendrą vaizdą, nesukuria tos smagios ir žaismingos dvasios, kuri jaučiama girdint originalius veikėjų balsus. Gaila, bet tai dar vienas niekam tikęs mūsų šalies dubliažas.

Verdiktas

„Narsusis riteris Justinas“ – tai spalvingas ir vien tik gėrį propaguojantis nuotykis, įvyniotas į viduramžišką tematiką, kuriame dominuoja draugystė, meilė, atsidavimas ir nepaliaujamas norų siekis.

7.2
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.0
Režisūra
7.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
7.0
Aktoriai
7.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles