„Vandenynų invazija“

Šimto metų jubiliejų švenčianti Universal studija kartu su legendine žaislų kompanija Hasbro suvienija jėgas ir pristato įspūdingų specialiųjų efektų juostą, sukurtą pagal kultinį stalo žaidimą „Laivų mušis“. Veiksmo filmų režisierius Peteris Bergas, sukūręs tokias juostas kaip „Karalystė“ bei „Hankokas“, paruošė dinamiškai šviežią žvilgsnį į ateivių invaziją Žemės planetoje.

Filmo centre vaizduojamas didingas JAV karo laivynas, kuriame tarnauja du visiškai skirtingo charakterio broliai. Stounas Hoperis – tai atsidavęs, paklusnus ir atsakingas vyras, o jo jaunesnis brolis Aleksas -visiškas padauža, kuris vadovaujasi vien tik emocijomis. Sutikęs gražuolę Samantą, Aleksas pameta dėl jos galvą, o ji jam atsako tuo pačiu šiltu meilės jausmu. Būtų buvusi gražios ir laimingos sąjungos pradžia, bet merginos tėvas – griežtas laivyno admirolas Šeinas, kuriam visiškai nepriimtini yra santykiai tarp jaunuolių. Prasideda laivyno pratybos gražiame rojaus kampelyje vadinamu Havajais, kurios turėjo būti paskutinės Aleksui kaip laivyno nariui, tačiau vaikinas atsiduria netikėtų įvykių epicentre, kai į žemę nusileidžia paslaptingi objektai iš kosmoso platybių. Priešiškai nusiteikusios ateivių pajėgos pradeda savo nuožmų puolimą ir tik nuo kelių laivų, atsidūrusių kovos lauke, priklauso visos žmonijos likimas.

Pats filmo scenarijus yra banalus, tačiau puikiai pateikta visa siužetinė filmo linija. Ateivių tematika yra sukurta labai daug filmų, ir būtent šiame darbe yra matomi daugumos jų pėdsakai. Visu pirma, pats filmo stilius primena įspūdinguosius „Transformerius“ ir pačių ateivių technika irgi yra beveik tokio pat stiliaus. Priešų nusileidimas į žemę, jų laivų aktyvacija identiškai atrodo kaip ir filmas apie didelius geležinius robotus, kovojančius tarpusavyje. Praeitų metų „Pasaulinė invazija: Los Andželas“ ir ten parodyta pėstininkų kova su ateiviais irgi yra matoma čia, nes pačių personažų sprendimai irgi yra panašiai pateikti. Kova vienas prieš vieną, arba visos komandos gudriai rezgamas planas sunaikinti priešininkų kovų mašinas. Pats ateivių įvaizdis – gryna kopija iš kompiuterinio žaidimo ‚Crysis“ o jų kompiuterizuoti veidai, sukurti su Motion Capture pagalba, priminė tuos zombiškus padarus, kurie yra pristatyti filme „Aš esu legenda“ , tačiau būtent ateiviai ir yra stipriausia filmo dalis. Jų suvokimas apie mūsų planetą ir gyventojus yra puikiai pateikiamas ir iš vienos pusės galima pastebėti kritiką žmonių rasei. Ateiviai, kurie iš viršaus žiūri į žmoniją kaip į skruzdėles, nevertas net žudyti, atspindi pačių žmonių požiūrį į supantį aplink juos pasaulį. Invazijos priežastis ganėtinai įdomi, nes visgi daugumoje filmų tokia tematika ji banaliai pateikiama. Pats filmas – tiesiog patriotinis šūkis visam pasauliui, kad tik amerikiečiai yra stipriausi, pagalbos neprašantys net iš galingos Rusijos, tačiau kaip savo sąjungininkus kviečia Kiniją, kas yra labai keista. Paties mūšio specifika visiškai svyruoja bendrame juostos kontekste, nes visgi filmas statytas pagal to paties pavadinimo žaidimą.  Ateivių laivas, kuris moka skraidyti, taktiškai stovi vienoje vietoje ir šaudo paeiliui, leisdamas pasireikšti JAV laivynui. Tiesiog nesuvokiamas sprendimas – pasirodo, invazijos iniciatoriai yra gerų manierų ir moka žaisti pagal taisykles, todėl matomos detalės bei taisyklės, pateiktos žaidime. Filme netrūksta ir humoristinių momentų, bet vietomis buvo peržengta riba tarp gero pokšto ir banalaus, neskoningo pasisakymo ne vietoje ir ne laiku.

Techninė filmo pusė yra stipri, nes filmas yra labiausiai orientuotas pakerėti žiūrovus savo stulbinančiais specialiaisiais efektais, kurių šiame darbe tikrai netrūko. Kokybiškai pateikta ateivių invazija – didelis smūgis į Transformerių pusę, nes jeigu atsižvelgsime į tai, kad abu filmai sukurti pagal Hasbro žaislų motyvus, išryškėja pačių filmu priešprieša specialiųjų efektų kokybei. Gražiai ir švariai pateikti sprogimai bei visos juostos krištolinis vaizdas suteikia jai stulbinančio efekto, nes pati Havajų gamta labai dera prie kovinių veiksmų. Grėsmingai ir ramiai pateikta atmosfera, susipynusi su rojaus kampelio grožybėmis, bei iš ateivių pusės sukeliama žiaurumo banga sudaro puikų pamatą. Iš dalies, filmo atmosferos sukūrimas priklauso irgi nuo puikaus garso takelio, kuris yra tarsi mišinys iš kitų žinomų filmų. Išgirsti galima ir „Tamsos Riteris“, „Tronas: Palikimas“, „Transformeriai“ pagrindinius šių juostu vinječių niuansus, o dar ir grupė AC/DC, pagražinusi filmo garso takelį, prisidėjo prie jo dinamiškos atmosferos. Operatoriaus darbas taip pat yra pastebimas ir jis visiškai skiriasi nuo to drebančios kameros stiliaus, kuri galima stebėti daugumoje tokio žanro filmų, todėl vaizdo kokybei buvo padarytas didelis pliusas. Filmas pranoksta visus lūkesčius, nes specialiems efektams padarytas didelis žingsnis į priekį.

Aktorių kolektyvas ganėtinai įdomiai žiūrisi. Nuo scenos vilkų iki visai žalių ekrano naujokų. Didelį dėmesį galima skirti Liamui Neesonui, kuris nors ir epizodiškai pasirodo, tačiau įneša didelio stabilumo juostos kontekstui. Kitas svarbus personažas – Stounas ir jo puikus Alexandero Skarsgando įkūnijimas. Stipriai, emociškai išreikštas personažo psichologinis portretas. Esminio juostos personažo atlikėjas aktorius Tayloras Kitchas blankiai žiūrėjosi, o jo Alekso portretas žiūrisi vos ne kaip veidrodinis atvaizdas Džono Karterio, kurį aktorius suvaidino prieš pat „Laivų Mūšio“ filmavimą. Egzotiška gražuolė dainininkė Rihanna – didžiausias filmo minusas. Medinės vaidybos dėka jos personažas palieka neigiamų įspūdžių po filmo peržiūros. Victoria Secrets modelis ir dabar jau aktorė Brooklyn Decker sužibėjo labiausiai. Tobulų linijų bei geros širdies Skailer įnešė estetiško grožio, o jos personažo atvaizdas kritikuoja visus stereotipus bei mitus apie blondinių intelektą. Protinga ir žavi, vos ne mistinis personažas. Apskritai patenkinamas vaizdas iš aktorių pusės, šauniai padirbėta.

„Laivų mūšis“ – tai puiki pramoga į tikrai galingų specialiųjų efektų mišrainę, kurios dėka tos pačios Hasbro kompanijos sukurti Transformeriai  atrodo blankiai.  Nors ir nuvalkiotas scenarijus, tačiau šmaikštūs juokeliai, smagi muzika, sukurianti dinamišką atmosferą, iškelia filmą į naują lygį be jokios 3D pagalbos.

6.5
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
6.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
5.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Modestas / 2012 balandžio 20

    Pamates trileri ir Liam Neeson veida tikejausi rimto filmo. Bet tokio meslo tikrai nelaukiau. Ogi meslas aplamai viskas isskyrus spec efektus. Filmas kaip dauguma amerikietisko „popso“, skirtas vaikams. Logikos rasti nepavyko, vaidyba visiskai neitikinanti. As isvis nesuvokiu kaip aktoriai sugebejo rimtu veidu vaidint…. . Aciu dievui nejau i kino teatra jo ziuret. riebus 3/10

  2. Dėdė briedis / 2012 balandžio 22

    Perskaičiau filmo įvertinimą ir pasidarė graudu.

    Tačiau ypač pralinksmino sakinys: „kad tik amerikiečiai yra stipriausi, pagalbos neprašantys net iš galingos Rusijos, tačiau kaip savo sąjungininkus kviečia Kiniją, kas yra labai keista.“ Neklausiu, ką maskoliai galėtų veikti Havajuose, nes nejuokinga.

    Mielas jaunuoli, Rusija nei „galinga“, nei iš viso ką sugebanti. Ji pavojinga tik Lietuvai, Estijai ar Gruzijai – panašaus dydžio valstybėms su atitinkamai aprūpinama kariuomene (kaip Lietuvoje). Rusų psichopatai, isteriškai reaguojantis į nepriklausomas mažas valstybėles jų imperijos pašonėje yra apgailėtini. Juk vokiečius nėra ištikusi masinė psichozė, kad jų pasienyje gyvuoja Liuksenburgas.

    O dėl Kinijos – rusai jos mirtinai bijo. Tai antra galybė po JAV. Kol kas antra. Manau, ateityje reali kaimynė, galėsianti ją sustabdyti bus nebent Indija. O Rusija tegali bailiai Kinijai į ši–ną sulįsti.

  3. viesiaxxx / 2012 balandžio 22

    Modestai -> čia tiesiog atrakcionas popkorno publikai ir jis yra labai kokybiškas atsižvelgiant į techninę pusę.

    Dėdė b. -> viso pasaulio mobilizacija turi būti ateivių invazijai, todėl man buvo labai keista, kodėl tik Kiniją pasikvietė į pagalbą JAV, nors beveik visuose filmuose dažnai pabrėžiamas Rusijos galingumas yra. Recenziją rašiau atsižvelgdamas į kino istoriją, o ne į politiką.

  4. Laivas / 2012 gegužės 11

    Tai kad ten japonai buvo, o ne kinai ir ten į pagalbą nieks nieko nekvietė, o buvo bendros karinės pratybos kartu su japonais.