Paremtas pagal 2012-ais metais išleistą knygą, „Forpostas“ (angl. „The Outpost“) nukelia žiūrovus į didžiausią ir kruviniausią amerikiečių mūšį Afganistane. Jeigu visa tai skamba pažįstamai – būrys nepraustaburnių kareivių dykumoje, tratinančių automatiniais ginklais į puolančius priešus – tuomet taip, karinių filmų žanre „Forpostas“ yra labai pažįstama istorija. Vis dėlto, stiprus mūšio pateikimas bei pagarba nutikusiems įvykiams iškelia šią istoriją virš vidutinybės.

Siužetas

Veiksmas vyksta Kamdešo mieste, prastą reputaciją turinčioje Keating‘o karinėje bazėje. Dėl siaubingos geografinės pozicijos, šis žemės plotas nuolatos lengvai atakuojamas Talibano kareivių, tad kiekviena diena šioje bazėje yra kova dėl išgyvenimo. Po keleto metų gynybos, Keating‘as yra visiškai uždaromas, tačiau priešai surengia vieną paskutinį puolimą, kuris ir pavirto siaubingiausiu mūšiu Amerikos kariuomenei Afganistane per dvidešimt metų. 2009-ų metų spalio 3-ią dieną, keli šimtai Talibano kovotojų iš visų pusių apsupo ir atakavo karinę bazę, kurią ginti privalėjo pagalbos laukiantys 54 Amerikos kareiviai.

Filmas

„Forpostas“ atsidaro su labai daug informacijos. Kareivių, bazių, vietovių vardai bei pavadinimai yra greitai sumetami per pirmas keliolika minučių. Prisiminti visko neįmanoma, tačiau ir neverta – filmas labiau susitelkia ties visu būriu nei pavieniais asmenimis, su kuriais būtų galima užmegzti emocinį ryšį ar jų akimis stebėti vykstančią situaciją. Pagrindinio veikėjo kaip ir nėra, vietoj jo yra dešimtys vienodai atrodančių ir pastoviai besikeičiančių karių, dažniausiai šnekančių mažai ką sakančiais kariniais terminais arba tradiciškai nešvankiais juokeliais. Na, o jei filmas nusprendžia išrinkti ir daugiau papasakoti apie vieną veikėją, dideli šansai, kad jam geruoju nesibaigs. Šiuo aspektu, „Forpostas“ mažai kuo skiriasi nuo kitų karinių filmų.

Kur kas įdomesnis yra kareivių gyvenimas Kamdeše, kuriam skiriama visa pirmoji filmo dalis. Taisyklės aiškiai išdėstomos iš anksto – amerikiečių bazė yra atvira atakoms iš visų pusių ir ramybę ar lengvą pašnekesį bet kada gali sudrumsti iš kalnų atskrendančios kulkos bei sprogimai. Jei epizodiškai pateiktas siužetas neįtraukia dėl didelio veikėjų kiekio ir menko prisirišimo prie jų, dėmesį nuolatos palaiko nedingstanti įtampa, kylanti iš įprastos kasdienybės, kurią sudaro netikėtos bei mirtinos priešų atakos ir kritusių kareivių pakeitimas. Režisierius taip pat mėgsta žaisti su žiūrovų nervais – pažangiai surežisuotos scenos ne kartą yra pastatomos taip, kad imi tikėtis tuoj prasidėsiančio susišaudymo, kuris taip ir neateina.

Pirmą filmo pusę apimančią Kamdešo kasdienybę pakeičia didžiulė kova, aplink kurią ir sukasi ši istorija. Tai yra didžiulis bei intensyvus mūšis, ir „Forpostas“ sugeba išlaikyti įtampą viso jo metu. Filmo mažas biudžetas retkarčiais pasimato per keletą negražių kadrų ir smulkius kompiuterinius efektus, tačiau tai atperka techniškai stiprūs režisieriaus bei jo komandos įgūdžiai. Naudodamas rankinę kamerą, jis įmeta žiūrovus tiesiai į susišaudymų sūkurį, kur skraido dulkes, sproginėja žemė ir kulkos daužo priedangą. Filmas yra skirtas kino teatro aparatūrai – didžiulis ekranas ir aštrūs garso efektai tikrai suteikia papildomo įsitraukimo. Chaoso daug, jo prideda ir nuolatos drebanti kamera, tačiau režisierius šauniai suvaldo šį didžiulį mūšį, pateikdamas jį vizualiai aiškiai ir suprantamai, bei taip pat išlaikydamas aukštą įtampą ir tempą.

Nors garsiai skrendančios kulkos ir dar garsiau skambantys sprogimai kelia trileriams būdingą jaudulį, „Forpostas“ toli gražu nėra linkęs būti pramoginiu filmu. Pagrindinė jo tematika yra tradiciška karo bei filmo įvykių beprasmybė. Pirmoje filmo pusėje konfliktai kyla ne vien iš kalnuose tykančių priešų, bet ir iš nevykusių valdžios įstatymų bei nurodymų, galų gale privedusių prie masinės kovos, kurios viduryje buvo ne patyrę veteranai, o išsigandę jaunuoliai. Nepaisant prikaustančių veiksmo scenų, filmo galutinis tikslas yra pagerbti mūšyje dalyvavusius herojus bei atkreipti dėmesį į jų nereikalingą pastatymą į pavojų.

Išvada

Karinių filmų žanro mėgėjams „Forpostas“ bus labai pažįstamas, tačiau viskas pateikta taip kokybiškai, kad dėmesį į jį atkreipti verta. Filmas pateikia užtektinai intriguojančių konfliktų, šauniai surežisuotų veiksmo scenų bei gerą priežastį apsilankyti kino teatre.

7.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
6.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
7.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles