„Rojus“

2009 metais debiutavęs pilnametražiame kine, režisierius Neilas Blomkampas su savo šedevru „9-asis rajonas“ pakėlė mokslinės fantastikos žanro kartelę iki neregėtų aukštumų, todėl naujausias jo projektas buvo pripažintas vienu labiausiai laukiamų filmų per keletą paskutinių metų. Paties Petero Jacksono protežė, iš Pietų Afrikos Respublikos kilęs kino kūrėjas pristato net ketverius metus kruopščiai kurtą filmą, kuriame kaip ir jo prieš tai buvusioje juostoje didžiausias dėmesys atiteks pūvančios žmonijos analizei.

Kino kūrėjas kviečia pamatyti itin tikrovišką ateities pasaulio viziją, artimiau susipažinti su žmonių akimis matomu rojumi, stoti į kovą su visa blogio imperijos sistema ir sužinoti, ką iš tikrųjų slepia biblinių motyvų perpildytas Eliziejus.

Apie ką mes čia…

2154 metai – Žemės planeta yra viena didelė favela patiems skurdžiausiems gyventojams, kur ant kiekvieno kampo galima sutikti sergančius, neįgalius, gyvenimo prasmę praradusius žmonės. Prarastas ir suniokotas pasaulis, kurį apleido patys turtingiausi. Pasiturinti žmonijos dalis pastatė sau rojų – Eliziejų, kur verda laimingas ir nerūpestingas gyvenimas. Daugelis Žemėje paliktų žmonių visais įmanomais būdais bando patekti į „Pažadėtąją žemę“, tačiau viskas baigiasi tik beprasmėmis mirtimis.

Vienas iš tų žmonių – Maksas, kuriam žūtbūt reikia atsidurti kitame pasaulyje, tačiau tam, kad pakliūtų į jį, jam teks pereiti milžiniškus išbandymus, kurie atneš vien tik siaubingą skausmą.

Kūrinio vidus

Jau nuo pat pirmų filmo minučių pastebimas firminis Neilo Blomkampo stilius. Galima netgi teigti, jog žiūrime į tolimesnę „9-ojo Rajono“ ateitį. Kaip ir pirmame savo filme, režisierius pateikia daug socialinių temų, tačiau visgi į pirmą vietą iškeliamas kvapą gniaužantis veiksmas, kurio juostoje per akis. Iš vienos pusės tai visai geras ėjimas, siekiant pritraukti žiūrovą prie ekrano, tačiau kita vertus, galima buvo labiau susikoncentruoti ties pačiu pasakojimu ir geriau išvystyti istoriją.

Filmas susideda iš dvejų dalių. Viena – veiksmas vystomas Žemės planetoje, kita – viskas persikelia į Eliziejų. Pirmoje filmo dalyje pateikiamas labai graudus pasaulio vaizdas. Iš tiesų, netgi sunku žiūrėti į miestus, pavirtusius tikrais lūšnynais. Žinoma, iškyla asociacijos su „9-uoju Rajonu“, kaip kitaip, viskas atrodo vos ne identiškai, tačiau tai netrukto šiai juostasi įgauti savo individualumo. Stipri socialinė tema apie žmonių klases, turtingų ir vargšų egzistenciją ir bejausmį pasaulį – stipriausia pasakojimo dalis. Netrūksta ir politinių režisieriaus pažiūrų, tačiau gilintis į jas nedera, nes jos nepadaro kokio nors svarbaus svorio bendram vaizdui. Viską papildo ir puikiai suderintas kokybiškas veiksmas, kurio dėka atmosfera įkaista iki epiškumo. Kita filmo pusė žymiai skiriasi nuo savo pirmtako. Nors ir parodomas Eliziejus, jo grožis, tačiau visiškai skurdžiai pateikiama jo istorija bei gyvavimo būdas. Jeigu pirmoje dalyje galima buvo pamatyti stiprų pamatą, tai antrame akte viskas sugriaunama ir gaunamas tiesiog eilinis veiksmo filmas su tikroviškai atrodančiais efektais.

Labiausiai traukia akį Neilo Blomkampo kūryboje, tai, kad jo filmuose galima pamatyti visko. Netrūksta ir meilės, ir atitinkamai brutalaus žiaurumo, efektingų veiksmo scenų, bet svarbiausia, nėra humoro. Viskas pateikiama rimtai, be kokių nors kvailų juokelių, kurie daugelyje filmų bando atitraukti žiūrovo akis nuo prasto scenarijaus. Čia to nėra, nes scenarijaus atžvilgiu gerbiamas režisierius pasidarbavo iš peties. Kalbant apie žiaurumą, čia jo nemažai. Vien personažai kelią tikrą siaubą bežiūrint į juos, o ką kalbėti apie itin detaliai parodomus žmonių sprogimus. Kartais kruvinas, tačiau vis vien žavus darbas.

Nemažai dėmesio skiriama personažams, kurie padaro tikrą šou. Pagrindinis veikėjas parodomas standartiškai, kaip ir daugelis tikrų didvyrių. Paprastas, nelaimingas, turintis tikslą. Iš tikrųjų nelabai įsimintinas herojus, bet tai netrugdė įsivažiuoti filmui iki neregėto kietumo. Viską kompensuoja pagrindinis filmo antagonistas, kuris lygus blogio įsikūnijimui. Žiaurus, charizmatiškas, psichinę negalią turintis veikėjas – tai tikras filmo lobis, kurio labiausiai laukiama pasirodant ekrane. Dvejų galiūnų susidūrimai efektingai ir ganėtinai žiauriai parodomi, todėl viskas susižiūri su malonumu. Be jokių sentimentų ar moteriškų paistalų – vyriškai sutvarkomi reikalai kumščių pagalba.

Siužetinės linijos pateikimas labai žvalus, laiko įtampoje visą rodymo laiką, o pats veiksmas, sudarantis didžiulę filmo dalį nenusibosta. Svarbu paminėti puikius susidūrimus Žemėje su kiborgais ir sceną, kur meistriškai sunaikinamas vienas iš jų. Labai retas reiškinys, kur taip nuostabiai ir poetiškai sprogsta robotas. Einant link filmo pabaigos, pasidaro šiek tiek banalu ir nuspėjama, bet užtat kaip džiaugiasi širdis dėl tokių jausmingų ir keliančių tikrą euforiją viduje rodomų vaizdų, kur žmonijos likimas tampa nenuspėjamas ateities kartoms.

Pasibaigus šiai juostai galima teigti, jog filmas nusileidžia pirmam Blomkampo darbui, tačiau vertinant jį kaip vieną iš mokslinės fantastikos žanro atstovų, tai išties įsimintinas ir nenuobodus filmas, kurį galima peržiūrėti kelis kartus ir jis nepabos.

Techninė juostos pusė

Vizualinė filmo pusė yra labai aukšto lygio produktas. Specialieji efektai ne tik, kad gniaužia kvapą, tačiau jie ir labai natūraliai pateikiami. Sunku atskirti, kur kompiuterio pagalba kuriamas pasaulis, o kur autentiškas.

Garso takelis vertas atskirų aplodismentų. Puikiai prie kiekvienos scenos parinktos ir priderintos muzikinės kompozicijos. Jaučiamas epiškumas, o svarbiausia, jog šiais metais tai kol kas geriausias takelis, kurį teko girdėti filmuose. Labai daug ekspresijos jaučiama žiūrint filmo scenas. Dėka to, sukuriama ir atitinkamai gera įtampa, nepaleidžianti iki pat finalinių titrų.

Kaip ir „9-ajame Rajone“, taip ir čia dominuoja drebančios kameros efektas. Operatorius labai meistriškai pateikią vaizdą, o svarbiausia, labai detaliai, net ir ištaškytos smegenys atrodo nuostabiai, nors ir kelią šiurpą. Vveiksmas kartas nuo karto filmuojamas pagrindinio veikėjo užnugaryje, todėl bendras vaizdas panašus į kompiuterinį žaidimą. Nekasdieniškai ir gana originaliai viskas atrodo.

Garso montažas puikus. Visos efektingesnės scenos suderintos taip, kad bežiūrint jas išsižioji, filmas įtraukia ir nepaleidžia, širdis daužosi dar stipriau. Juostos fonas, pilkas ir šviesus, kaip ir ankstesniame režisieriaus darbe. Gražiai pateikiama rojaus ir pragaro priešprieša, ypač foninės spalvos tai atspindi geriausiai. Sunku prie ko nors prikibti, kai taip detaliai ir kruopščiai pasidarbavo kūrybinė grupė.

Aktorių kolektyvinis darbas

Filme surinktas tikras aktorių žvaigždynas. Kiekvienas iš jų įnešė dalį savęs į šį projektą, nors visgi didžiausi laurai atitenka kaip ir prieš tai buvusiame režisieriaus filme, charizmatiškajam Sharlto Copley‘ui.

„9-asis rajonas“ atvėręs duris į plačius kino vandenis režisieriui ir aktoriui vėl sujungia juos kartu. Brutalus, negailestingas, žiaurus, psichinis ligonis – toks aktoriaus įvaizdis ekrane. Kiekvienas jo pasirodymas yra šventė ne tik akims, bet ir ausims. Labai įsimintinas balsas ir akcentas, kuris visą laiką žavi atitraukiant nuo to, kad jis pagrindinis juostos antagonistas ir žudymo mašina.

Pagrindinio personažo atlikėjas, itin pasikeitęs, o tiksliau plikas Mattas Damonas vėl pasirodo kupiname veiksmo filme. Seniai matytas kino ekranuose aktorius susidoroja su savo vaidmeniu gerai, nors kaip jau minėta, iki pagrindinio blogiuko šarmo jam dar labai toli.

Irgi seniai matyta kino ekranuose, Holivudo veteranė, Jodie Foster kardinaliai pasikeitusi. Moteriai jau penkiasdešimt metų, tačiau atrodo stulbinančiai, na ir dar puiki vaidyba prisideda. Išties įsimintinas pasirodymas. Retai galima pamatyti ją tokiame netipiniame amplua.

Filmą papildo ir tokie žinomi veidai kaip Williamas Fichtneris, Diego Luna, Alice Braga ar Jose Pablo Cantillo. Visi jie pasirodo gana gerai, tačiau neįsimintinai. Po kiekvieno jų pasirodymo greitai užmirštama ką jie veikė ekrane. Viskas susikoncentruoja ties Damonu ir Copley‘umi, kurie užkuria tikrą pragarą ekrane.

Verdiktas

„Eliziejus“ – tai vienas kokybiškiausių mokslinės fantastikos filmų, pasirodžiusių per keletą pastarųjų metų. Itin brutalaus veiksmo, vaizdžiai pateikiamo smurto, efektingų veikėjų susidūrimų kovos lauke, natūraliai atrodančių specialiųjų efektų, įtampos ir įsimintinos vaidybos perpildyta juosta tampa tikru lobiu šio unikalaus žanro gerbėjams.

8.5
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
10
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

 1. Aurimas / 2013 rugpjūčio 9

  Šiandien bandysiu nueiti ir pažiūrėti. D9 labai patiko, tai šito taip pat laukiau labai 😉

  • Aurimas / 2013 rugpjūčio 10

   Na pažiūrėjau, labai patiko. Muzika gera parinkta ir spec. efektai tikroviški labai. Gal biški kitokios pabaigos tikėjausi, bet suėjo 😉 Nom nom

 2. Andrius / 2013 rugpjūčio 11

  viskas filme buvo super iki tol kol nenuskrido i elizieju 🙂 nu tada prasidejo eilinis amerikietiskas super duper 😀 visi ten greit orientuojasi,nueina iskart ten kur reikia,nepasiklysta,nusileidzia vel iskart be jokiu problemu.beje labai kvaila kad irasyt duomenis i smegenis visiskai jokiu trukdziu nera,o vat nuskaityti jau iskart mirtis 😀

 3. max / 2013 rugpjūčio 14

  Fantastika su perdaug zemiskais elementais, tai ir pakiso koja ir aplenkti D9 bet filmas geras. 6/10, vertas demesio,

 4. Anonimas / 2013 rugpjūčio 16

  pradžia ir pati pabaiga geros. o vidurys, toks vieno herojaus istorija. Ir bugati kai pirko reklamą, tai jiems nepasakė, kad jos vardo erdvėlaivis bus ant tiek neprotingas, jog nepastebės į jį pataikiusios uždelsto veikimo bombos 🙂

 5. Breiknekas / 2013 rugpjūčio 29

  Sharlto Copley – man iskart primena butent District 9 Wikus Van De Merwe ir A Komandos Merdaka :)))

 6. Artas / 2013 rugsėjo 25

  Pervertintas filmas… Nusivyliau.