Amerikietis žudikas

American Assassin

2001 m. su filmu „L.I.E.“ sėkmingai į kino industriją įplaukęs režisierius Michaelas Cuesta savo karjeroje daugiau nardė televizinių projektų vandenyne. Jo darbų sąraše – tokie gerai žinomi serialai kaip „Deksteris“ (angl. „Dexter“), „Tėvynė“ (angl. „Homeland“) ar „Tikras kraujas“ (angl. „True Blood“). Pilno metro vaidybinių filmų sąrašas kiek kuklesnis – šeši filmai, iš kurių žinomiausias – „Nutildyti šauklį“ (angl. „Kill the Messenger“). Šiandien dėmesio centre paskutinis jo darbas – veiksmo trileris „Amerikietis žudikas“. Filmas paremtas rašytojo Vince’o Flynno knygų serijos apie slaptąjį agentą Mičą Rapą 11-ąja knyga, kurioje pasakojama tai, nuo ko viskas prasidėjo.

Siužetas

23-ejų metų Mičo (akt. Dylanas O’Brienas) gyvenimas nelepino. Vos 14-os jis liko našlaitis tragiškoje automobilių avarijoje žuvus abiems tėvams. Dabar likimas smogė vėl: teroristinės atakos metu nušaunama jo sužadėtinė. Sielvartaujantį ir keršto kupiną vaikiną priglobia CŽV. Juo besirūpinanti operatyvininkė (akt. Sanaa Lathan) suveda vaikiną su Šaltojo karo veteranu, vienu geriausių CŽV agentų Stenu (akt. Michaelas Keatonas). Pastebėjus didžiulį vaikino talentą ir milžinišką motyvaciją, Mičas imamas ruošti specialiosioms operacijoms. Svarbiausia Steno užduotis – suvaldyti beatodairišką Mičo keršto troškimą ir nukreipti jį tinkama linkme.

Turinys

Filmų apie specialiąsias tarnybas ir „kietus“ jų agentus yra nemažai, tad sukurti kažką naujo ir įdomaus yra ganėtinai sudėtinga. Kita vertus, kartais svarbu ne kas, o kaip. Filmo anonsas ir pagrindinių aktorių kolektyvas suteikia vilties, kad tai gali būti kažkas įdomesnio, tačiau sulig pirmaisiais klišių lašais pradedi suprasti, kad galbūt reikėjo pasiimti skėtį ir lūkesčius palikti namie.

Juostos pradžia pagirtina –  įtraukia, intriguoja, įtaigiai sukuria pagrindinio herojaus motyvą tolimesnei filmo eigai. Paplūdimio scena nufilmuota ir surežisuota labai gražiai. Nors terorizmo kontekste žodis „gražiai“ gali nuskambėti keistai, tačiau operatoriui ir režisieriui už darbą galima paspausti ranką. Toks jausmas, kad vaikštai kartu su pagrindiniu herojumi – nesunku pajusti dvelkiančią atmosferą.

Filmui įsibėgėjus, pradeda ryškėti siužeto skylės, iš kurių tuo pačiu metu lenda įvairiausios klišės; siužetas darosi banalus ir gan lengvai nuspėjamas. Dialogai, nors galima rasti šiokių tokių pozityvių blykstelėjimų, taip pat neypatingi. Šiuos trūkumus kompensuoja (arba nukreipia dėmesį nuo jų) efektyvios ir gražiai nufilmuotos susišaudymų, gaudynių, muštynių scenos. Cenzas „N-16“ pagrįstas – smurto scenos gan atviros, jautresni žiūrovai momentais gali norėti užsidengti akis.

Vienas didesnių juostos minusų, mano galva, yra tai, kad dalis personažų yra neišplėtoti arba plėtojami ne laiku. Apie juos nedaug informacijos, tad sunku suprasti kai kurių jų motyvus. Ypač erzino pagrindinio blogiuko, vadinamo „Vaiduokliu“, personažas, o, paaiškėjus jo motyvams, „Vaiduoklis“ darėsi labiau juokingas nei baisus.

Filmui veiksmo netrūksta, tad, jei per daug nesureikšminamos kai kurios loginės klaidos, filmas žiūrisi smagiai. Juosta filmuota Jungtinėje Karalystėje, Italijoje, Maltoje, Turkijoje… Netiesiogiai pabuvosite Londone, Romoje, Stambule. Tokių miestų vaizdai – pridėtinė vertė. Antra filmo pusė, nors ir su efektingu finalu, pasirodė silpnesnė už pirmąją. Nepaisant to, laikas neprailgsta. Jei filmas bus finansiškai sėkmingas, turbūt išvysime ne vieną tęsinį. Serijoje knygų dar labai daug.

Aktorių darbas

Sinergija tarp filmo „Bėgantis labirintu“ žvaigždės Dylano O’Brieno, įkūnijusio Mičą, ir prieš porą metų „Oskarui“ nominuoto Michaelo Keatono, vaidinusio Steną, visai nebloga. Pagrindinis herojus neišvengia „supermeno“ etiketės – jis kietesnis už visą CŽV. Tame nebūtų nieko labai blogo, jei Dylanui O‘Brienui netrūktų solidumo, kurį turi tokie aktoriai kaip Mattas Damonas ar Keanu Reevesas. Paskutiniu metu itin ryškius personažus įkūnijančio Michaelo Keatono vaidyba vietomis gal kiek perspausta, tačiau bendras vaizdas geras. Konsultacijos ir mokymasis, kaip valdyti ginklus, davė vaisių. 2012 m. Džoną Karterį įkūnijęs aktorius Tayloras Kitschas šįkart vaidino teroristą „Vaiduoklį“. Pasirodymas gan nykus – norėjosi kažko įvairiapusiškesnio. Juostoje galima išvysti ir Scottą Adkinsą, kovinių filmų fanams geriau pažįstamą kaip Jurijų Boiką. Čia jis ne toks kietas, tačiau savo funkciją atlieka. Kiti antraplaniai ir smulkesni vaidmenys nebuvo labai įsiminti ar peiktini. Banditai buvo atrinkti su atitinkamomis fizionomijomis, vadinasi, viskas gerai.

Techninė pusė

Kinematografiškai darbas tvarkingas – pateiktas gražiai bei dinamiškai; stambūs planai apgalvoti, laiku ir vietoje. Montažas istorijos pateikimui netrukdė. Garso takelis ne itin įsimintinas, tačiau geriau neprisimint visai, nei įsimint neigiama prasme. Kompiuteriu sugeneruoti specialieji efektai paliko neblogą įspūdį. Panašu, kad 33 mln. JAV dolerių biudžetas buvo paskirstytas gan racionaliai.

Santrauka

„Amerikietis žudikas“ – gražiai nufilmuotas bei efektingomis veiksmo scenomis padabintas veiksmo trileris, kurio teroristinės tematikos siužetas labiau nuvilia nei džiugina.

6.5
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
4.0
Režisūra
7.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
5.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
6.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles