Netinkamas žodis Viggo Mortensenui gali kainuoti galimybę laimėti Oskarą?

Netinkamas žodis Viggo Mortensenui gali kainuoti galimybę laimėti Oskarą?

Kaip ten sakoma? Žodis žvirbliu išlekia, jaučiu sugrįžta. Panašu, kad taip nutiko amerikiečių aktoriui Viggo Mortensenui, kuris per neseniai vykusią klausimų – atsakymų sesiją po jo naujausio filmo „Žalioji knyga“ (angl. „Green Book“), kurį režisavo Peteris Farrelly’is, pavartojo politiškai nekorektišką žodį iš „n“ raidės, įvardijantį juodaodžius asmenis. Atrodo, kad polemika pamažu jau slūgsta, tačiau ar aktorius ir filmas spės atsigriebti, kad dar galėtų grįžti varžytis dėl apdovanojimų kaip pilnaverčiai konkurentai?

Kai kurie leidiniai, pavyzdžiui, „USA Today“ šį įvykį, atrodo, buvo linkę praleisti pro pirštus, nes puošėsi skambiomis antraštėmis („Pagaliau Oskaras, Viggo?“), o apie rasistinio pobūdžio incidentą neužsiminė arba paminėjo labai miglotai. Aktoriaus naudai reikia pasakyti, kad jis labai greitai atsiprašė dėl pavartoto žodžio, kurį jis ištarė per pokalbį su kitu „Žaliosios knygos“ aktoriumi Mahershala Ali ir „Film Independent“ vedėju Elviu Mitchellu maždaug prieš savaitę.

„Bandžiau pabrėžti, kad ekstremalus, dehumanizuojantis šio žodžio sukeliamas bjaurumas, neapykanta, slypinti už jo, neišnyko vien dėl to, kad baltieji iš esmės jo daugiau nebevartoja kaip rasistinio įžeidimo“, rašė aktorius savo pranešime, išleistame iš karto po to, kai socialiniuose tinkluose pasirodė šokiruotų žiūrovų pranešimai apie šį seansą.

Praėjus kelioms valandoms po V. Mortneseno atsiprašymo, M. Ali išplatino savo pareiškimą, pripažindamas tai, koks nederamas žodis buvo pavartotas, tačiau nepaisant to priimantis savo kolegos prisiimamą kaltę.

V. Mortensenas ir toliau pasirodo apdovanojimų sezono kampanijos renginių maratone, dalija interviu, dalyvavo filmo premjeroje Niujorke. Sekmadienį po oficialaus Akademijos „Žaliosios knygos“ seanso publika V. Mortensenui plojo atsistojusi. Pirmadienį Santa Barbaros tarptautiniame kino festivalyje paskelbta, kad jis atsiims Amerikos Rivjeros apdovanojimą, o kasmetinis Palm Springso festivalis šiam filmui skiria savo kasmetinį Vanguard apdovanojimą (tai grupinis pagerbimas, iš kitų išskiriantis filmo aktorius bei režisierių, bei pripažįstantis jų kolektyvinį darbą išskirtiniame kino projekte). Tad panašu, kad tiek kino industrija, tiek plačioji publika priėmė V. Mortenseno atsiprašymą.

„Manau, kad čia pasireiškė trumpalaikė atmintis, antraip visa ši industrija turėtų sugriūti. Jo galimybes laimėti Oskarą dabar labiau gali sumažinti silpnoki skaičiai iš bilietų pardavimo šį savaitgalį“, situaciją analizavo kitas Holivudo apdovanojimų konsultantas.

Iš tikrųjų, ribotai – tik 25 kino salėse – platintas filmas surinko pakankamai kuklius 313 tūkst. JAV dolerių. Buvo šnabždamasi, kad šis skaičius bus didesnis, ypač po to, kai juosta rugsėjo mėnesį netikėtai laimėjo žiūrovų simpatijų prizą Tarptautiniame Toronto kino festivalyje. Per šventinį Padėkos dienos savaitgalį „Žaliosios knygos“ geografija labai smarkiai išsiplėtė – filmas buvo rodomas net 1000 kino teatrų, tačiau tada jau teko konkuruoti su rimtais varžovais – tokiomis juostomis kaip „Fantastiniai gyvūnai. Grindelveldo piktadarystės“ (angl. „Fantastic Beasts. The Crimes of Grindelveld“), „Krydas 2“ (angl. „Creed II“), „Ralfas Griovėjas 2“ (angl. „Ralph Breaks the Internet“) ir „Grinčas“ (angl. „Grinch“). Per ilgąjį penkių dienų šventinį savaitgalį „Žalioji knyga“ šiaip taip sukrapštė 8 mln. JAV dolerių.

Jei kino pramonė iš esmės atleido V. Mortensenui už jo leptelėjimą, tai atrodo mažų mažiausiai keistai. Rasistinės kalbos ir ypač šio įžeidimo vartojimas yra aiški linija, kurią kartą peržengus beveik neįmanoma grįžti atgal. Vos prieš kelis mėnesius „Netflix“ komunikacijos vadovas ir „Paramount“ televizijos prezidentė Amy Powell buvo atleisti iš darbo dėl to, kad pavartojo šį įžeidimą tokiu pačiu būdu, kaip tai padarė V. Mortensenas – demonstratyviai, diskutuodami apie neapykantos kalbą spalvotųjų žmonių akivaizdoje.

Griežtų pasekmių susilaukė ir kiti žinomi asmenys, nesusilaikę nuo įžeidžiančių ar išankstinio nusistatymo kupinų komentarų rasės atžvilgiu. Roseanne Barr buvo atleista iš „ABC“ televizijos serialo „Rozana“ (angl. „Roseanne“) po pajuokavimo apie Valerie Jarett, kuriuos daugelis laiko rasistiniais. Tokio paties likimo sulaukė ir Megyn Kelly, atleista iš „NBC“ žinių tarnybos po to, kai nesusilaikė nuo viešų pamąstymų apie tai, kad per Heloviną būtų visai nieko veidą išsidažyti juodai.

„Žmonėms, kurie dirba su Viggo, jis labai patinka, bet jis žino geriau. Jis čia sukosi pakankamai ilgai. Pokalbyje jis akivaizdžiai bandė padaryti tam tikrą pareiškimą, ir šioje įtemptoje atmosferoje yra sunku pasakyti, kas yra atleistina, o kas ne“, vienas kino industrijos veteranas, priklausantis Oskarus skiriančiai JAV Kino meno ir mokslo akademijai, kalbėjo leidiniui „Variety“.

Kol V. Mortenseno incidentas šiuo metu, atrodo, yra suvaldytas, kol kas neaišku, ar tai neturės ilgalaikių pasekmių šešiasdešimtmečio aktoriaus galimybėms varžantis dėl Oskaro kitais metais.

„Nepasakyčiau, kad šiuo metu jo galimybės sumažėjo – atsižvelgiant į tai, kaip greitai visa tai nuplaukė, bet nepamirškim, kad Akademijos demografija yra pasikeitusi ir vis keičiasi“, kalbėjo minėtas asmuo, turėdamas omeny rekordinę įvairovę tarp 928 asmenų, kurie šiemet buvo pakviesti prisijungti prie Akademijos.

Kita potenciali grėsmė, daranti V. Mortenseną pažeidžiamą varžybose dėl Oskaro – tai Christiano Bale‘o iškilimas. Aktorius jau iš anksto garsiai aptarinėjamas dėl savo transformacijos Adamo McKay‘aus filme „Vice“, kur chameleoniškoji žvaigždė priaugo daugiau kaip 20 kilogramų ir slėpėsi po daugybe protezų tam, kad įspūdingai įkūnytų Dicką Cheney‘į.

C. Bale‘o pasirodymas ne tik į šoną nustūmė keletą mėnesių potencialiu favoritu laikytą Bradley’į Cooperį („Taip gimė žvaigždė“ / angl. „A Star Is Born“) – jis šiuo metu „yra „pikantiškesnis“ pasirinkimas, lyginant su V. Mortensenu“, savo nuomonę išsakė kitas balsuotojas. Taip pat nereikėtų pamiršti ir Rami Maleko, kontraversiškai vertinamame biografiniame filme „Bohemijos rapsodija“ (angl. „Bohemian Rhapsody“), pribloškiamai įkūnijusio legendinį grupės „Queen“ vokalistą Freddie‘į Mercury‘į, keliamos grėsmės.

Vis tik dar yra vilčių, kad „Žalioji knyga“ gali užkariauti publikos simpatijas ir prieš vasario mėnesį teikiamus Oskarus įgyti antrą kvėpavimą. Tačiau net esminis „Žaliosios knygos“ moralas nepalietė kai kurių kritikų,  teigiančių, kad šis filmas yra kurčias rasistiniams nusistatymams, kuriuos siekia parodyti ir traktuoja istorinį juodaodžių amerikiečių išnaudojimą nederamai šlykščiai, juokdamasis ten, kur iš tikrųjų juoktis visai nėra ko.

Konkrečiai, bent keletui kritikų užkliuvo scena, kurioje V. Mortenseno personažas – netašytas italas,  – pasamdytas nuvežti M. Ali vaidinamą jamaikiečių kilmės amerikietį koncerto pianistą gilyn į Pietus, moko savo klientą, kaip tinkamai valgyti keptą vištieną.

„[Mortensonas] netgi atkakliai tvirtina, kad jis yra juodesnis iš jųdviejų, dėl to, kad yra kilęs iš darbininkų klasės“, savo apžvalgoje „Jezabel“ rašo kultūros analitikė Cate Young, kurią taip pat įžeidė aktoriaus pavartotas žodis.

Tad belieka laukti ir spėlioti, ar V. Mortensenui siekiant Oskaro šis incidentas neišlįs pačiu netinkamiausiu momentu. Tad tik laikas parodys, ar liežuvis netapo didžiausiu šio aktoriaus priešu, nes neapdairiai ištarto žodžio kaina rasinei tematikai itin jautrių Oskarų kontekste gali būti labai didelė.

Taip pat skaitykite

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles