Belaukiant „Kirčio dešine“. Žinomiausi filmai bokso tema ir ar Jake‘as Gyllenhaalas turi šansų Oskaruose

Jau kitą savaitę į Lietuvos kino teatrus atkeliaus ilgai laukta režisieriaus Antoine Fuqua sportinė drama „Kirtis dešine“ (angl. „Southpaw“), kurioje pagrindinį vaidmenį atlieka talentingasis Jake‘as Gyllenhaalas.

„Išbandymų dienos“ (angl. „Training Day“), „Karaliaus Artūro“ (angl. „King Arthur“), „Snaiperio“ (angl. „Shooter“) ir „Ekvalaizerio“ (angl. „The Equalizer“) režisierius Antoine‘as Fuqua bando sugrąžinti populiariąją temą, pristatydamas sunkios dalios boksininko istoriją, pritaikytą plačiajai auditorijai. Pradedant paaugliais ir baigiant senjorais, kurie galbūt vis dar prisimena, kai pirmą kartą prieš beveik keturiasdešimt metų pamatė pirmąją „Rokio“ (angl. „Rocky“) dalį, tapusią etalonu šios temos vystyme ateityje.

Naujasis projektas bokso tema dar yra ir puikus aktoriaus Jake‘o Gyllenhaalo aktorinių sugebėjimų demonstravimas, todėl juostai pasirodžius kino ekranuose, prasidėjo kalbos apie potencialius aktoriaus šansus pelnyti nominaciją JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimuose. Galbūt, net ir apie galimybę laimėti geidžiamą auksinę statulėlę.

Kaip žinia, pasiruošti tokiam vaidmeniui reikėjo ne vien tik fizinių duomenų, bet ir daug visokių psichologinių išbandymų, kad būtų galima kuo įtikinamiau pavaizduoti vaidinamą veikėją. Dažniausiai, už tokius pasiaukojimus ir tobulybės siekimą, aktoriai visais laikais buvo itin palankiai sutinkami Kino akademijos narių, todėl Jake‘o kandidatūra taip pat tampa vienu iš pirmųjų realių pretendentų Oskaruose geriausio aktoriaus kategorijoje.

Belaukiant „Kirčio dešine“, siūlome prisiminti geriausius ir žinomiausius bokso temos filmus, kuriuos verta pamatyti ir taip dar labiau pasiruošti būsimai premjerai, kuri Lietuvos kino ekranus pasieks jau rugpjūčio 14 dieną.

raging-bull-original2

„Rokas ir jo broliai“ (angl. „Rocco and His Brothers“) – 1960 m. italų kino aristokrato, tiesiogine ir perkeltine prasme, paties Luchino Visconti sukurta drama apie patriarchalinę šeimą, kuri persikelia gyventi į Milaną, už savęs palikusi provinciją ir visas jos gerybes. Pagrindiniu visos istorijos herojumi tampa Rokas (akt. Alainas Delonas), kuris pragyvenimui ir savo paties šeimos išlaikymui pradeda profesionalaus boksininko karjerą. Jis iš šono stebi ne tik savo paties gyvenimą ir jį analizuoja, bet taip pat stebi ir savo šeimos gyvenimo būdą, kas leidžia žiūrovui pamatyti visus neigiamus ir teigiamus patriarchalinės šeimos bruožus. Filmas sukurtas to meto populiaraus romantinio nespalvoto nuaro pavidalu, sulaukęs aibės apdovanojimų ir daugybės nominacijų prestižiniuose kino festivaliuose, o po šio filmo pasirodymo, aktorius Alainas Delonas nusipelnė itin gilaus ir charizmatiško aktoriaus statuso visame pasaulyje.

„Nutukęs miestas“ (angl. „Fat City“) – itin tamsi 1972 m. drama, pristatyta legendinio režisieriaus Johno Hustono. Joje pasakojama apie itin nešvarius ir labai negarbingus bokso pasaulio užkulisių darbelius. Siužeto centre pristatomas senstantis boksininkas Talis (akt. Stacey Keachas), kuris visais įmanomais būdais bando sugrįžti į didįjį sportą kaip jaunojo talento (akt. Jeffas Bridgesas) treneris. Už savo vaidmenį 1973 metais aktorius S. Keachas Kanų kino festivalyje pelnė apdovanojimą už geriausią vyrišką vaidmenį.

„Rokis“ (angl. „Rocky“) – pats pelningiausias 1976 m. filmas, pelnęs aibę prestižinių apdovanojimų, kurių tarpe yra ir Oskaro statulėlė už geriausią metų filmą. Filmas pasakoja apie ne itin sėkmingą boksininką Rokį (akt. Sylvesteris Stallone), kuriam paprastos laimės dėka pavyksta pelnyti populiarumą, susikovus su tuometiniu pasaulio sunkiasvoriu čempionu Apolu Krydu. Šio filmo dėka, pasaulis sužinojo ne tik apie legendinį veikėją, kuris kino ekranus pasiekė jau šešis kartus, bet ir apie juostos scenaristą ir pagrindinio vaidmens atlikėją Sylvesterį Stallone. Aktorius gavo dvi nominacijas Oskarui, įskaitant geriausio aktoriaus kategorijoje. Būtent „Rokis“ iki dabar laikomas vienu svarbiausių kine perkėlimų į didžiuosius kino ekranus bokso tema.

„Įsiutęs bulius“ (angl. „Raging Bull“) – tai 1980 m. pasirodęs filmas, sukurtas pagal žinomo amerikiečių boksininko Jake‘o LaMottos memuarus. Juostą režisavo legendinis Martinas Scorsese, kuris į kino ekranus perkėlė itin tamsų ir labai įniršusį filmą apie talentingą ir skandalingą žmogų, kurio siužetinės linijos pateikimo maniera priminė biografinėms juostoms būdingus bruožus. Juostai pavyko gauti aštuonias JAV kino meno ir mokslo akademijos apdovanojimų nominacijas. Pagrindiniame vaidmenyje atsidūrė režisieriaus mėgstamas aktorius Robertas De Niro, kuris už savo vaidmenį pelnė savo antrąjį Oskaro apdovanojimą. Aktorius ruošdamasis vaidmeniui priaugo net 50 kilogramų, o taip pat atliko tris profesionalius mačus bokso ringe, tačiau tai ne vienintelis aktoriaus triumfas. Būtent po šio filmo Martinas Scorsese atsikratė savo priklausomybės narkotikams, tad dar iki šių dienų režisierius yra dėkingas Robertui De Niro už jo sutikimą vaidinti dramoje.

„Savas vaikis“ (angl. „Homeboy“) – 1988 m. Michaelo Seresino kalėjimo drama apie boksininką vardu Džonis Volkeris (taip taip, tikrai tokiu vardu, o ir yra toks viskis Johnny Walker), kuris praleidžia savo dienas prie butelio. Herojus vis dar išlieka optimistiškas ir tikintis, jog kada nors sugrįš prie normalaus gyvenimo ir susigražins savo prarastą boksininko karjerą. Pagrindiniame vaidmenyje atsidūrė Mickey‘is Rourke‘as, kuris taip pat parašė šiam filmui scenarijų. Nors juosta ir nesusilaukė didelės sėkmės, tačiau pelnė žiūrovų simpatijas ir buvo pripažintas kaip filmas, turintis vieną žaviausių devintojo dešimtmečio garso takelių.

„Boksininkas“ (angl. „The Boxer“) – 1997 m. filmas tapo ne tik vienu geriausių airių kilmės režisieriaus Jimo Sheridano ir trijų Oskarų laureato Danielio Day-Lewiso bendradarbiavimo vaisių, bet ir paskutiniu jų bendru darbu. Filmas istorija yra ne tik apie profesionalaus boksininko gyvenimo peripetijas, bet ir jo santykius su Airijos respublikos armija, jo kalėjimą, grįžimą namo po 14 metų atsėdėjimo įkalinimo įstaigoje ir bandymus iš naujo sukurti savo gyvenimą. Filmas buvo nominuotas pagrindiniam prizui Berlyno kino festivalyje ir Auksiniam gaubliui, kaip ir pagrindinio vaidmens atlikėjas Danielis Day-Lewisas.

„Viesulas“ (angl. „The Hurricane“) – sportinė 2000’ųjų metų Normano Jewisono drama apie juodaodį boksininką Robiną Carterį (akt. Denzel Washington), kuris nuteisiamas trims įkalinimams iki gyvos galvos už nusikaltimą, kurio nepadarė. Aktorius Denzelis Washingtonas už savo pasirodymą nusipelnė Oskaro nominacijos ir laimėjo tiek prizą Berlyno kino festivalyje už geriausią vyrišką vaidmenį, tiek tapo laureatu Auksinių gaublių apdovanojimo ceremonijoje.

„Ali“ (angl. „Ali“) – vienas rimčiausių ir labiausiai pasisekusių Willo Smitho vaidmenų dienos šviesą išvydo 2001 metais, kai aktorius suvaidino itin dramatišką Muhammado Ali vaidmenį ne itin kritikų pamėgtame filme, kurį pastatė populiarusis režisierius Michaelas Mannas. Už savo vaidmens atlikimą ir itin kruopštų pasiruošimą, aktorius Willas Smithas pelnė nominaciją Oskarui ir dar daugybei kitų nominacijų prestižiniams apdovanojimams.

„Mergina verta milijono“ (angl. „Million Dollar Baby“) – Oskarinė Clinto Eastwoodo drama apie moteriško bokso subtilybes pasakojo itin tragišką ir labai jautrią boksininkės Megės istoriją (akt. Hilary Swank). Pagrindinio vaidmens atlikėja ne tik keletą mėnesių ruošėsi susidūrimui su pasaulio čempione ringe, bet ir priaugo dešimt kilogramų. Už savo narsą ir labai didelį pasiaukojimą, aktorė pelnė savo antrąjį Oskarą, o juostos režisierius gavo kelis apdovanojimus, tarp jų už geriausią metų filmą ir režisūrą.

„Pakilęs iš pelenų“ (angl. „Cinderella Man“) – sportinė režisieriaus Rono Howardo biografinė drama, paremta tikrai įvykiais, pasakojo ketvirtajame dešimtmetyje tikrą gyvenimišką dramą išgyvenusio boksininko Jameso Braddocko (akt. Russell Crowe) ir jo šeimos istoriją. Tai ne tik juosta apie boksą, bet dar ir apie pasiaukojimą, sunkų didžiosios depresijos laikotarpio žmonių egzistavimą ir šeimos svarbą. Savo pasirodymui aktorius Russellas Crowe numetė 22 kilogramus, o ringe kovėsi su pačiais profesionalais. Už savo puikų pasirodymą aktorius buvo nominuojas JAV kino meno ir mokslo apdovanojimui už geriausią vyrišką vaidmenį.

„Kovotojas“ (angl. „The Fighter“) – tikrais faktais paremta biografinė sportinė drama apie brolius boksininkus. Vienas itin perspektyvus ir puikiai ringe kovojantis Mikis (akt. Markas Wahlbergas), o kitas kadaise daug vilčių savo tėvams ir treneriams suteikęs Dikis (akt. Christanas Bale‘as). Broliai tampa ne tik partneriais, bet ir šeimyninės dramos dalyviais, kurią žiūrovams pristatė Oskarinis režisierius Davidas O‘Russelas. Christanas Bale‘as numetė beveik 30 kilogramų, bet už tokią riziką ir pasiaukojimą vardan vaidmens buvo pagerbtas savo pirmu Oskaru geriausio antraplanio aktoriaus kategorijoje.

„Kovotojai“ (angl. „Warrior“) – rimta ir labai brutali, 2011 metais pasirodžiusi drama apie brolius, kurie stojo akis į akį ringe dėl savų priežasčių. Nors režisieriaus Gavino O‘Connerio filmas ir netapo komerciniu hitu, nepelnė svarbiausių metų apdovanojimų, tačiau tapo tikru publikos numylėtiniu. Pagrindinių vaidmenų atlikėjai Tomas Hardy‘is ir Joelis Edgertonas savo vaidmenims ruošėsi labai intensyviai, jie abu užsiaugino po 20 kilogramų masės ir taip pat treniravosi su profesionalais, kad jų judesiai ringe atrodytų kuo labiau įtikinamesni.

Žinoma, tai tik labai trumpas filmų bokso tema sąrašas, tačiau jo dėka galime suprasti, jog būtent bokso temos vystymas kino ekrane dažniausiai lydimas ne tik stipria režisūra ir įdomiu scenarijumi. Svarbi ir stipri pagrindinių vaidmenų atlikėjų vaidyba, kurios pro akis nepraleidžia kino profesionalai, suteikiantys vienam ar kitam aktoriui prestižinius kino apdovanojimus.

Būtent tokiu pasirodymu spinduliuoja ir aktorius Jake‘as Gyllenhaalas, kurio stipri vaidyba labiausiai ir sužavėjo visus filmą mačiusius kino profesionalus ir kritikus. Taigi, tikėtina, jog jau sausio mėnesį, kai skelbs apdovanojimus Oskarams, mes pamatysime ir jo pavardę tarp potencialių pretendentų į svarbiausią kino apdovanojimą – Oskarą.

Taip pat skaitykite

Komentarai

  1. Klaudijus / 2015 rugpjūčio 5

    Kad Warrior nebuvo apie boksą…