Spragtukas ir keturios karalystės

Nutcracker and the Four Realms

Manau dauguma sutiksime, kad kino kompanija „Disney“ dažniausiai sukuria kažką magiško ir labai gražaus. Ir tikriausiai jokia kita kino kompanija negali varžytis su tokia įkvepiančių personažų bei nepriekaištingų kostiumų gausa. Visa tai labai puikiai atspindi ir naujasis režisierių Lasse Hallströmo ir Joe Johnstono filmas „Spragtukas ir keturios karalystės“ (angl. „Nutcracker and the Four Realms“).

Filmas „Spragtukas ir keturios karalystės“ sukurtas pagal rašytojo Ernsto Theodoro Amadeuso Hoffmano klasikinę pasaką „Spragtukas ir pelių karalius“. Filme, pagrindinės istorijos herojės Klaros (akt. Mackenzie Foy) troškimas yra rasti raktą, reikalingą atrakinti dėžutei, kurią jai paliko brangi velionė mama. Ir štai, kokia staigmena: kasmetiniame atostogų vakarėlyje, iš savo krikštatėvio, senojo Droselmajerio (akt. Morganas Freemanas), Klara gauna auksinio siūlo galą, vedantį prie beprotiškai geidžiamo rakto. Tačiau siūlo galas merginą atveda ne tik prie rakto, tačiau išveda ją į paslaptingą paralelinį pasaulį, kur Klara susiduria su Spragtuku-kareiviu Filipu (akt. Jeydenas Fowora-Knightas) ir gauja pelių, atėmusių jos raktą. Vėliau mergina sutinka ir to pasaulio valdybos narius, kurie valdo tris karalystes: Snaigių, Gėlių ir Saldainių. Pagrindinė juostos herojė Klara, kartu su savo naujuoju pagalbininku Filipu ryžtasi keliauti į šiurpomis istorijomis apipintą ketvirtąją karalystę, anksčiau vadinta Linksmybių karalyste, kurią valdo tironė Motina Džindžer (akt. Helen Mirren), kad atgautų paslaptingą raktelį, reikalingą dėžutei atidaryti ir magiškam pasauliui išgelbėti.

Dėl ko galima neabejoti, tai dėl „Disney“ sugebėjimo sukurti magiją ekrane. Šis filmas tikrai sugeba pakerėti savo magiškais vaizdais ir įspūdingais efektais. Filmo dekoracijos ne tik sukelia Kalėdų laukimo jausmą, tačiau atneša ir nepaprastą jaukumo jausmą. Švelniai balti sniegynai, susipina su ryškiomis aplinkos detalėmis: tamsiais medžiais, ryškiai raudonomis musmirėmis ir kvapą gniaužiančiais veikėjų kostiumais. „Spragtukas ir keturios karalystės“ kostiumų dizainerė Jenny Beavan tikrai pasistengė ir savo darbą atliko nepriekaištingai. Aktorės Keira Knightley personažo Cukrinės Slyvos suknelė tiesiog idealiai tiko šiai veikėjai, kaip Saldainių karalystės valdovei, o aktoriaus Eugenio Derbezo personažo Gėlių krašto valdovo kostiumas su trimačiais lapais ir gėlėmis nesukėlė jokios abejonės, kad jis tikrasis to krašto šeimininkas. Pokylių scenos ir įspūdingi šokiai bei muzika (kuri, beje, nenustoja skambėti galvoja ir filmui pasibaigus), padeda pasijusti kaip Piotro Čaikovskio balete, kadangi filme pasirodo ir klasikinio baleto šokėja Misty Copeland, kuri sušoka neįtikėtiną baleto solo. Būtent šis jos pasirodymas filme ir paaiškina pagrindinei filmo veikėjai Klarai, kaip su šiuo, jai dar nauju pasauliu, susijusi jos mama.

Stiprų pliusą filmui uždeda ir surinktas puikus aktorių žvaigždynas. Kiekvienas iš veikėjų savo darbą atliko labai puikiai, o kai kurie net gi nustebino savo amplua. K. Knightley veikėja Cukrinė Slyva pasirodė visiška priešingybė to, kaip esame įpratę kino ekranuose matyti šią aktorę. Gležna ir spigaus balselio valdovė rožine suknele užima reikšmingą vietą šioje istorijoje ir geba prajuokinti bet kokio amžiaus žiūrovą. Puikiai prajuokinti sugeba ir keletas kitų veikėjų: kvailoki pilies sargai, kuriuos viso filmo metu pamatome vos keletą sykių, tačiau jie ir yra salėje aidinčio juoko priežastis. Kaip ir Ketvirtosios karalystės peliukas, kuris, neištardamas nė žodžio, vien savo išvaizda ir mažais letenėlių mostais, sukėlė šypsenų ir mielumo bangą. Prieš pasirodant šiam filmui, daug tikėjausi iš aktoriaus M. Freemano, bet jo čia nebuvo labai daug. Jo vaidmuo čia turi reikšmės, tačiau mano manymu, būtų įmanoma apsieiti ir be jo, kadangi taip ir nelieka aišku – iš kur jis žinojo, kas įvyks, kaip jis susijęs su tuo paraleliniu keturių karalysčių pasauliu? Šioje vietoje susidaro vaizdas, kad istorijoje buvo palikta spraga vietoje, kuri žiūrovui atrodo svarbi ir reikšminga.

Tęsiant mintį apie spragas istorijoje, jų yra ir daugiau. Visų pirma, labai miglotai pristatomas Klaros mamos santykis su Karalystėmis. Kaip ji rado šį pasaulį? Ar ji pati jį sukūrė? Apie tai, kad tai jos pačios sukurtas pasaulis pasakoma filme, bet jokio platesnio konteksto nesuteikiama. Be Klaros šeimoje auga dar du vaikai, tačiau dovana susipažinti su paraleliniu pasauliu suteikiama tik jai. Net tose filmo vietose, kur rodomi prisiminimai su mama, ji tarsi pasako, kad Klara jos svarbiausias vaikas ir kad ji pamatys tą paslaptingą pasaulį. Apie visa tai motina kalba su ašaromis akyse ir skausmu veide, kas vėlgi palieka klausimą – ar ji žino, kas tame pasaulyje vyksta, kol jos nėra? Tad čia klausimų atsiranda kur kas daugiau negu atsakymų ir atsiranda nemaža neaišku riba tarp kūrėjų ir žiūrovo. Taip, pagrindinė filmo mintis aiški – grąžinti taiką karalystėms ir įveikti piktadarius, tačiau šioje istorijoje labai trūksta tam tikrų siužeto paaiškinimų ir veikėjų santykių su kitais personažais ar vietomis išryškinimo. Nes be viso to, po filmo jautiesi tarsi nesupratęs labai svarbios minties. Tačiau keletą reikšmingų minčių buvo įdėta labai aiškiai ir be didesnių išraitymų. Juostos pabaigoje puikiai atspindėta mintis, kad viena svarbiausių užduočių yra savo artimųjų, kuriuos turime šalia, branginimas ir bendravimas su jais. Pažvelgimas į artimuosius iš kitos perspektyvos ir jų savijautos supratimas. Ir bene svarbiausia – kad viskas, ko mums reikia ir kas mums gali padėti, dažniausiai slypi pačiuose mumyse.

Fantastinis filmas skirtas visai šeimai „Spragtukas ir keturios karalystės“ yra puiki pradžia Kalėdinės dvasios įsinešimui sau ir savo namams. Puikūs vaizdo efektai, nuostabi muzika, kostiumai ir choreografija tiesiog užburia ir leidžia pasijusti tarsi pasakoje. Nesudėtinga istorija ir siužetas turėtų sudominti tiek mažesnius, tiek didesnius žiūrovus ir pats filmas tikrai neprailgsta. Tačiau keletas trūkumų ties veikėjų santykių paaiškinimu, sąsajomis su paslaptinguoju paraleliniu pasauliu, apsunkina kai kurių istorijos vietų suvokimą ir palieka nemažai klausimų dėl tikrai reikšmingų ir svarbių detalių.

7.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
5.0
Režisūra
6.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
10
Techninė pusė
10
Aktoriai
9.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles