„Šeima – svarbiausia vertybė“

Režisierius Timas Burtonas bei aktorius Johnny‘is Deppas – kultinis kino industrijos tandemas ir išskirtinio meninio filmavimo stiliaus variklis – tarpusavy sėkmingai bendradarbiauja jau aštuntą kartą. Šį sykį legendinio dueto taikiniu tapo kultinis septintojo dešimtmečio televizijos serialas „Nakties šešėliai“, rodytas penkis metus eteryje, iš viso buvo parodyti net 1245 epizodai. Mistika, komedijos elementai, gotikos niuansas, niūrumas, groteska – tai tik maža dalis to, ką žiūrovams paruošė ekscentriškas kino meistras.

Yra daug legendų, pasakojimų apie neramųjį, mistikos bei neįtikėtinų paslapčių apgaubtą XVIII amžių. JAV valstybė tik pradėjo savo didingą iškilimą pasaulio žemėlapyje, todėl iš visų pasaulio kampelių plaukė daug emigrantų, kad įneštų savo indėlį į valstybės pamatus, o kartu ir praturtėtų. Kolinsų šeima irgi atsikraustė į Naująją žemę su kitais laimės ieškančiais žmonėmis, o reikalai klostėsi taip puikiai, kad laikui bėgant šeima įkūrė savo vardu pavadintą miestą – Kolinvudą. Vienintelis turtų paveldėtojas, jaunasis Barnabas Kolinsas gyveno svajingą gyvenimą moterų glėbyje, bet kai jį įsimylėjo jauna ragana Andželika, jo ilgas ir laimingas sapnas baigėsi, o virš galvos susikaupė tamsūs debesys. Barnabas raganos nemylėjo, tad kiekviena mergina, kuriai Barnabas jautė kažką, buvo jos prakeikta. Vienintelė, kurią visa širdimi pamilo Barnabas, buvo jaunoji Džoseta, bet neapykantos apimtos Andželikos siela privertė vyrą kentėti, kai jo akyse mylimoji nusižudo. Pats Barnabas paverčiamas vampyru ir uždaromas karste, kad amžinai sielvartautų dėl prarastos meilės ir visą amžinybę praleistų vien tik su savo skausmu. Praėjus dviem šimtams metų nakties klajūnas išlaisvinamas ir patenka į visiškai naują jį supantį pasaulį, o jo širdis trokšta tik vieno – keršto.

Atsižvelgus į ilgametę Timo Burtono kūrybą, susidaro bendras vaizdas, kad jis paskutiniuose savo darbuose visiškai nutolsta nuo jam būdingo išskirtinio gotikinio stiliaus. Filmo scenarijaus perteikimo struktūra susideda iš kelių puikiai ekrane išreikštų istorinių epochų fonų, todėl pasižiūrėjus į bendrą jų priešpriešą, kuri pateikiama siužetinės linijos eigoje, galima pastebėti tiek skirtumų, tiek panašumų. Tai dvi istorinės epochos, kurias scenaristai perteikia dialoguose tarp personažų. Kintanti žmonių vertybių skalė, pasaulėžiūra, idealai – tai herojų apibūdinimas bei savikritika šiuolaikinio žmogaus sampratai apie jį supantį  pasaulį. Akivaizdžios reklamos niuansai irgi labai matomi, o tai tik pablogina filmo kokybę nusiritant iki paprasčiausio komercinio kičo, todėl režisieriui turėtų būti iš dalies gėda prisiminus kokius meno šedevrus jis yra sukūręs. Žanrų kaita – tai dar vienas įdomesnis filmo pliusas, nes meistriškai pereinant nuo komedijos iki dramos, o po to dar ir iki siaubo filmo reikia įdėti nemažai pastangų. Pats humoras yra specifinis, labiau britiškas, bet yra nemažai epizodų, kuriuose dominuoja amerikietiško tualetinio humoro pėdsakai. Žiaurumo, smurto nepritrūkta irgi, nors jis pateikiamas švelniausiu būdu, be detaliai pavaizduotų epizodų. Išties stebina tai, kad pagrindinę filmo mintį koncentravo ties šeimos vertybėmis, o ne tiesiog apie nelaimingą likimo nuskriaustą žmogų, pavirtusį vampyru. Nors tai iš dalies pasaka, bet joje vaizduojamas vampyro portretas atitinka originalų Bramo Stokerio „Drakulos“ vaizdą, o ne pastaraisiais metais visiškai deformuotą populiarųjį saldžiai blizgančio vegetariško hibrido atvaizdą. Nepagailėta ir erotikos niuansų, kas buvo labai aktualu aštuntajam dešimtmety JAV visuomenėje išreiškiant savo pozicijas prieš draudimus.

Kiekvienas Timo Burtono filmas yra unikalus dar ir tuo, kad jo techninė pusė visada yra aukščiausio lygio. Nuostabus grimas bei pasakiški kostiumai pačiai juostai suteikia šviesaus atspalvio atmosferos ir ramios idilės. Specialiųjų efektų irgi netrūksta – visgi mistikos ir pasakos motyvai yra matomi visos juostos eigoje, todėl kokybiškai atliktas filmo dailininko darbas nerėžia akies. Puikus, energingas Danny‘io Elfmano sukurtas garso takelis, leidžiantis bent akimirkai atkurti hipišką laikotarpį jaunimo subkultūroje. Kompozicijos, suteikiančios išties nuotaikingą atmosferą  juostos fonui, sudaro didžiulį pamatą bendram vaizdui.

Visiškai akivaizdus režisieriaus ėjimas komerciniais tikslais pakviečiant savo senąjį draugą bei kompanioną atlikti pagrindinio vaidmens. Johnny‘ui Depp‘ui čia jau aštuntas pasirodymas maestro darbuose. Vaidybos stilius šį kartą pasikeitęs į geresnę pusę, nes prieš akis paskutiniu metu buvo naudojami Džeko Sperou firminiai judesiai. Čia jis labiau panašus į 1922 metų filmo „Nosferatu“ vampyrą, grafą Orloką. Tokia pati gestikuliacija, nors Deppas įneša ir nuo savęs nemažai personažo detalių. Žavingai kerinčios Evos Green amplua atliktas be priekaištų. Karštai ir aistringai išreikštas personažo psichologinio portreto pamatas sukuria neįtikėtinai neigiamų ir šiltų emocijų. Kitas senbuvis Burtono filmavimo aikštelėje – tai jo mylimoji Helena Bonham-Carter. Šioje juostoje aktorė spindi nors trumpai, bet iš lėto nublanksta prieš stipresnes varžoves. Po 1992 metų „Betmano sugrįžimo“ Michellei Pfeiffer čia antras bendradarbiavimo vaisius su režisieriumi. Gracingai, žavingai, stilingai įkūnytas personažas. Viena talentingiausių jaunos kartos atstovių, aktorė Chloe Grace Moretz suvaidino vieną stipresnių savo vaidmenų karjeroje. Efektingai atskleistas personažas spindėjo prieš visą kino veteranų kolektyvą. Juokdario amplua atiteko ne mažiau charizmatiškam Jackie‘ui Earle‘ui Haley‘ui – tiesiog smagiausias filmo personažo pasirodymas ekrane. Nustebina ir kartu džiugina muzikos legendos griausmingas įžengimas į sceną dainuojant kultinę „No More Mr. Nice Guy“ dainą. Šiurpiai, dinamiškai atliktas pasirodymas.

„Nakties šešėliai“ – tai kupinas visokiausių neįtikėtinų kino siurprizų kokteilis iš pasakiško pasaulio interpretacijos meistro, režisieriaus Timo Burtono, kurio dėka serialo motyvas atgimė visiškai originaliu būdu, o tai suteikia malonaus pojūčio peržiūros metu stebint puikų Johnny‘io Depp‘o bei viso aktoriaus kolektyvo atliktą darbą.

7.7
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.0
Režisūra
8.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Sibelė / 2012 spalio 2

    Puikus filmas, tobula depp’o vaidyba:) 10/10.

    tik kdl jus vis taip paniekinamai užsimenat apie Saulėlydį. man tai mylimiausias filmas:) jeigu jums nepatinka, nebūtina edvardo hibridu išvadint, va.

  2. Meda / 2013 birželio 22

    Sibele, nustok. Paziurek koki gera filma. Uzteks vieno, kad smegenyse vingiu atsirastu.

  3. Liza raso / 2016 balandžio 30

    Tikrai labai geras filmas ir jony deepas labai gerai vadina vau tikrai labai siuliciau paziureti
    Visiems tie kurie esa filmu megejai

  4. O kam svarbu? / 2016 lapkričio 5

    Super filmas. Geresnio nemačiau parodžiau draugei jei irgi labai patiko. Rekomenduoju 100℅.Dabar šis filmas man labiausiai patinka iš visų.