Tai penktasis arba, jei neskaičiuosime juostos, kurią W. Allenas režisavo ne vienas, ketvirtasis garsiojo režisieriaus darbas. Mokslinė fantastika ir komedija – nedažnas reiškinys kino pasaulyje. Pagrindinį vaidmenį juostoje įkūnija režisierius, tačiau tuo metu patirties vaidyboje, jei skaičiuosime visus W. Alleno projektus atskirai, buvo daugiau nei režisūroje. Užmojai nemaži, entuziazmo netrūksta. Šiandien pakalbėsime apie tai, kaip sekėsi viską įgyvendinti.

Siužetas

1973 m. sveiko maisto parduotuvėlės savininkas Mailsas Monro (akt. Woody Allenas) operacijos metu miršta; jo sesė paprašo kūną užšaldyti. Po 200 metų mokslininkai pagrindinį herojų atgaivina. Po tiek laiko daug kas pasikeičia. Ateities pasaulyje Mailsui tenka prisidėti prie maištininkų ir kovoti prieš slegiantį valdžios režimą.

Turinys

W. Allenas originaliai norėjo 3 val. trukmės filmo, kurį būtų sudariusios dvi dalys: pirmoji – apie esamajame laike esančio personažo gyvenimą, problemas, kovą prieš ligą, antroji – apie tą patį personažą ateities pasaulyje. Tačiau tokia koncenpcija kino studijai nebuvo priimtina ir teko visgi susukti vieną filmą, kuriame iškart pereinama prie antrosios dalies. Filmo trukmė – 90 minučių standartas.

Vienas iš tų retesnių atvejų, kai scenarijų rašė ne tik Woody Allenas. Jam talkino Marshallas Brickmanas, su kuriuo Woody Allenas yra laimėjęs „Oskarą“ už geriausią scenarijų (filmas „Anė Hol“ (angl. Annie Hall)). Taip pat šios dvi personos kartu dirbo ir prie juostos „Manhatanas“ (angl. „Manhattan“) scenarijaus. Įdomu tai, kad dažnai būtent šie filmai yra laikomi geriausiais režisieriaus kino darbais. Taigi, šių dviejų asmenų sinergija gimdo neblogą rezultatą. Ne išimtis ir filmas „Miegalius“.

Aišku, kai kalba eina apie humoristinius filmus, tai tampa labai subjektyvu, tačiau, manau, kad didžioji dalis žiūrovų šiuo atžvilgiu turėtų likti patenkti. Nemaža dalis filmų šiais laikais pasižymi tualetiniu humoru, ko visai nėra šiame darbe – būtent čia slypi didžioji dalis žavesio – juosta tampa tikra atgaiva. Ši retrofuturistiškai atrodanti juosta yra tarsi kokteilis, kurio pagrindiniai ingridientai – ironija, sarkazmas ir absurdas. Žiūrint šį filmą ne kartą prisiminiau Čarlio Čaplino filmus bei „Benio Hilo šou“. Beje, tų, kurie matė „Geismų tramvajų“ (angl. „A Streetcar Named Desire“), laukia malonus siurprizas.

Juostos istorija su įdomiais personažai priešakyje įtraukia ir nepaleidžia iki pabaigos. Tai, kad pagrindinis herojus prikeliamas po 200 metų, juostos kūrėjams leidžia nemažai pasijuokti iš praeities. Įdomu, stebėti bandymus užkamšyti tam tikras istorines spragas ir nelengva susilaikyti nenusišypsant, kai pamatai Josifo Stalino nuotrauką, nors pastarasis gali kelti ir priešingus jausmus. Iš juostos dialogų bei monologų galima būtų padaryti neblogą stand-up programą – filmo metu galima išgirsti daug one-liner‘ių (vieno sakinio juokelių).

 Jei galima prie kažko prikibti labiau, tai prie juostos pabaigos – ji, nors ir iš dalies nuspėjama, visgi labiau stebina. Dėl filmo pradžios ir juostos vidurio aukštai iškeltos kartelės pabaiga šiek tiek gali nuvilti. Į viršų iškelta meilės tema šiek tiek užgožė visus kitus, mano galva, ne mažiau svarbius dalykus. Ir visgi būtų buvę labai įdomu pamatyti tuos du atskirus filmus, kaip norėjo Woody Allenas.

Aktorių darbas

Romantiškus santykius realiame gyvenime turėję Woody Allenas ir Diane Keaton šioje juostoje pagrindinius vaidmenis įkūnija puikiai. Toks jausmas, kad W.Allenas tam tikras žinutes integravo į scenarijų tam, kad juos išgirstų ne tik personažas, tačiau ir aktorė. Kalbant apie antraplanius vaidmenis, labai prikibti prie kažko negaliu. Daugiau „kliurkų“ buvo galima pastebėti smulkiausiuose vaidmenyse.

Techninė pusė

Nors šiam filmui jau 44 metai, tačiau jis neblogai žiūrisi ir šiais laikais – gera produkcija, kokybiškos dekoracijos. Aišku, mokslinės fantastikos filmai šiais laikais atrodo šiek tiek kitaip, tačiau nereikia pamiršti, kad tai komedija ir dabartinėmis akimis viskas atrodo retrofuturistiškai.

Įdomu tai, kad prie garso takelio prisideda ir klarnetu grojantis Woody Allenas. Filmas malonus tiek ausims, tiek akims.

Santrauka

„Miegalius“ – tai kokybišku humoru pasižymintis žavus Woody Alleno darbas, kuriame režisierius įkūnija pagrindinį herojų, prikeltą po 200 metų. Intriguojančią istoriją turinti juosta turėtų būti įtraukta į būtinų pamatyti filmų sąrašą kiekvieno šio režisieriaus gerbėjo knygelėje.

7.9
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
7.5
Režisūra
8.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles