2013 m. „Disney“ animacijos studijos sukurtas filmas „Ledo šalis“ (angl. „Frozen“), laisvai paremtas Hanso Christiano Anderseno pasaka apie sniego karalienę, kartu su daina „Let It Go“ susprogdino tikrą populiarumo bombą. Du laimėti Oskarai (geriausio animacinio filmo ir geriausios dainos kategorijose) tėra tik vyšnia ant šio snieguoto torto. Pasakojimas apie sniego karalienę Elzą ir jos seserį Aną sužavėjo tiek mažus (ypač), tiek didelius žiūrovus. Elzos populiarumas per šiuos kelerius metus tikrai neišblėso – priešingai, mažos mergaitės nori panašios į ją, „Disney“ savo ir taip nemenką kišenę dar storina „Ledo šalies“ žaislų ir suvenyrų pardavimais, o vieni paklausiausių vaikiškų gimtadienių tortų yra būtent su šio animacinio filmo personažų atvaizdais.

Kas Holivude nutinka sėkmingiems filmams? Žinoma, jie sulaukia tęsinio. Tad kalbos apie antrą Elzos, Anos, Kristofo, elnio Sveno ir besmegenio Olafo nuotykių dalį sukosi jau labai seniai. Kaip ir svarstymai apie tai, ar šio animacinio filmo kūrėjai antroje dalyje neturėtų vienišei Elzai įtaisyti vaikino ar… merginos. Pasirodžius pirmiesiems anonsams buvo bandoma nuspėti galimą naujosios dalies siužetą ir keliamos įvairios hipotezės. Galiausiai „Ledo šalis 2“ pasiekė kino ekranus, buvo nominuota 2 Auksiniams gaubliams (kaip ir pirmtakas – geriausio animacinio filmo ir geriausios dainos kategorijose) ir labai gali būti, kad tai – tik pradžia, nes apdovanojimų kino apdovanojimų sezonas tik prasideda.

Trumpai apie filmo siužetą

Karalienės Elzos išmintingai valdomoje Airendelėje vyrauja taika, ramybė ir gerovė. Princesė Ana nuolat yra šalia sesers ir visada pasiryžusi visokeriopai padėti, tačiau jos pačios neslegia jokia regentystės atsakomybės našta ir ji gali daugiau laiko neįpareigojamai šėlioti kartu su Kristofu, Svenu ir Olafu. Vis tik Elzos ledo galios auga ir karalienė, nors ir išmokusi jas valdyti, vis tik jaučia, kad nenugalės savo prigimties. Prie viso to dar prisideda kažkur iš toli, nelyg iš praeities atsklindantys paslaptingi balsai, kuriuos girdi tik Elza – jie kviečia jaunąją karalienę leistis šiaurės kryptimi į kelionę, kuri atskleis tiesą apie Elzos ir Anos tėvus – jūroje nuskendusius karalių Agnarą ir karalienę Iduną. Žinoma, negali būti nė kalbos, kad Elza į kelionę trauktų viena – kad ir kaip ši atsikalbinėtų. Tad visa kompanija išsiruošia į paslaptingo rūko apsiaustą mišką, kur jų laukia ne tik nuotykiai, bet ir pavojai ir dar neatskleistos paslaptys.

(Ne)reikalingas tęsinys

Galima sakyti, kad „Ledo šalies“ tęsinys jau iš karto buvo pasmerktas sėkmei. Kitaip ir būti negali, kai vien jau pats pavadinimas ar personažų veidai yra geriau už geriausią reklamą. Iš anksto buvo aišku, kad mažosios (ir nuo pirmojo filmo laikų jau šiek tiek paaugusios) Elzos gerbėjos kartu su tėveliais miniomis eis žiūrėti ledo karalienės nuotykių tęsinio. Ir vėl pildys „Disney“ piniginę, ir vėl duos priežastį kurti dar vieną tęsinį…

Taip pat buvo aišku, kad tai – „Disney“ produkcija, tad techninė ir vizualinė pusė bus ištobulinta iki, ko gero, aukščiausio dabar įmanomo lygio. Žodžiu, viskas neįtikėtinai gražu ir įspūdinga, o dar prieš filmui pasiekiant kino teatrus buvo pažadėta, kad visi pagrindiniai personažai gaus po solo partiją…

Taip ir yra. „Ledo šalis 2“ populiarumu neką tenusileidžia savo pirmtakei, ekrane rodomi vaizdai, spalvos, animacija ir efektai atrodo pribloškiamai, dainų skamba daug (gal net kiek per daug)… Viskas būtų gal ir neblogai. Tik tiek, kad šis filmas, be akivaizdžios, į pardavimus orientuotos paskirties, daugiau jokios kitos neturi.

Neskaičiuojant tikrai aukštos kokybės animatorių ir kitų, už techninę pusę ir įgyvendinimą atsakingų kūrėjų darbo, „Ledo šalis 2“ žiūrovams nepasiūlo nieko, dėl ko šį filmą būtų verta atsiminti. Siužetas akivaizdžiai stokoja ne tik varomosios jėgos, intrigos įnešančių posūkių, bet ir… paprasčiausio ryškaus antagonisto. Tokiu truputį negrabiai lyg ir bandoma paversti Elzos ir Anos senelį, apie kurį princesės išsiaiškina iki tol nežinotą tiesą, tačiau šis jų protėvis – tik praeities šešėlis ir joms tenka susidurti nebe su juo pačiu, o tik su jo veiksmų ir sprendimų padariniais. Kitas toks bandymas – nedraugiškai nusiteikę akmens milžinai. Bet jie veikia labiau kaip gamtos jėgos – kažkas panašaus, kaip troliai J. R. R. Tolkieno „Hobite“, tik dar labiau „nukenksminti“

Buksuojantis siužetas

Bendram pasakojimo poslinkiui „Ledo šalies“ tęsinys duoda labai nedaug. Žinoma, palikdamas plačiai atvertas duris dar vienam pratęsimui. Tad pažiūrėjus antrąją dalį apima šioks toks nusivylimas: „Ką, tik tiek? „Disney“, jūs juokaujat“ ir nemenkas liūdesys suvokus, kad savanoriškai atidavei savo pinigus šiai Holivudo gigantei, tačiau mainais gavai žymiai mažiau, nei pagrįstai tikėjaisi. Na, bet juodajam Mikiui nepasiskųsi…

Tačiau net jei kol kas nekreiptume dėmesio į galutinį rezultatą (t. y. kur atsiduriama filmo pabaigoje, lyginant su jo pradžia), siužetas stokoja ugnelės (kad ir kaip paradoksaliai tai skambėtų kalbant apie sniego karalienės filmą). Šiokia tokia intriga, tiesa, suręsta, tačiau jos išsiaiškinimas nesutampa su filmo kulminaciniu momentu, dėl to pabaiga atrodo gerokai nuvėsusi. O dar iki to gerą pusę filmo Elza veržiasi kur nors eiti ar ką nors daryti viena („nes tai mano misija“), o Ana prisispyrusi arba pamokslauja, arba baudžiasi eiti kartu („ei, juk pažadėjau visada tave saugoti!”). Kiek kartų tai matyta ir girdėta? Teisingai, tūkstančius. Tad nei tais dirbtiniais konfliktais tarp princesių, nei begėdiškai iš „Penktojo elemento“ (angl. „The Fifth Element“) pasiskolintu to mistinio elemento paaiškinimu „Ledo šalis 2“ parodo, kad originalumu tikrai netrykšta.

Personažai ir techniniai dalykai

Antroje „Ledo šalies“ dalyje pagrindiniai personažai išlieka tie patys. Galingą ledo valdymo jėga apdovanota karalienė Elza, po ilgų atskirties nuo sesers metų siūbuojanti tarp savęs kaltinimo ir atsidavimo savo natūraliai prigimčiai; šelmė, valiūkiška, greitai užsiplieskianti, bet jautri princesė Ana; ramus ir truputį drovus medkirtys Kristofas; jo elnias Svenas ir nuolat viską, kas tik užeina ant liežuvio galo tarškantis besmegenis Olafas. Didžiąją dalį filmo personažai yra kartu, tad dėmesio centre dažniau atsiduria Elza, o Ana, Kristofas, Svenas ir Olafas tampa tais antraplaniais juokingais personažais. Žinoma, daugiausiai Olafas, kurio su visais tais kvailais tauškalais kartais atrodo lyg ir per daug. Tad taip, jei „Ledo šalies 2“ laukėte daugiausiai dėl to, kad vėl galėtumėte pamatyti šiuos pamėgtus personažus, bent jau dėl to nusivilti neteks.

Pereinant prie techninės pusės aptarimo belieka pasikartoti – čia yra „Disney“ ir tuo viskas pasakyta. Animacijos kokybė aukščiausio lygio, didžiausias dėmesys detalėms, tekstūroms (audinių, plaukų, kailio atkūrimas, peizažų detalumas). Viskas spalvinga ir gražu, animacija nukelia į kvapą gniaužiantį pasaulį. Tik jau truputį atsipeikėjus nuo to grožio kažkaip liūdnai trinkteli mintis, kad po juo daugiau nelabai ko yra.

Dar kurdami pirmąją „Ledo šalies“ dalį ‚;Disney“ deklaravo, kad grąžins į ekranus dainuojančias princeses. Savo pažadą, žinoma, ištesėjo, o karalienės Elzos hitas „Let It Go“ iš albumo „Ledo šalis Vol I“ atnešė šiam filmui dar vieną Oskarą. Antrojoje dalyje muzikinių numerių taip pat netrūksta. Dainuoja praktiškai visi – Elza, Ana, Kristofas, prisiminimuose – princesių mama Iduna. Taipogi netrūksta foninės muzikos. Vis tik nėra nė vienos dainos, kuri į atmintį įsirėžtų taip negailestingai ir atkakliai kaip „Let It Go“ (liet. „Tebūnie“).

Pamėgtus personažus įgarsino ta pati aktorių komanda, kuri profesionaliai atliko savo darbą. Lietuviškas įgarsinimas bent jau iš filmo anonso skamba taip pat neblogai.

Reziumė

„Ledo šalis 2“ – gražus, bet gerokai nuviliantis populiarios istorijos tęsinys. Per daug mažas jo indėlis į tolesnę Elzos ir Anos pasakojimo raidą, vangiai vystomas veiksmas, blankus siužetas ir išsisklaidęs finalas tikrai nėra tai, ko būtų galima tikėtis iš „Disney“ studijos. Įspūdinga animacija, pamėgti personažai ir linksmos dainos nesugeba paslėpti šio projekto komercinės pusės, kuri šviečiasi per visas siūles. Tad žiūrėti šį tęsinį verta tik dviem atvejais: 1) jums ne daugiau kaip kokia 15 metų ir/ ar Elza yra mėgstamiausia „Disney“ princesė su kuria kartu užaugote; 2) patys auginate Elzos, Anos, Kristofo ar Olafo gerbėjus/ gerbėjas. Visi kiti šį „Ledo šalies“ tęsinį gali ramia sąžine praleisti nepažiūrėję.

5.8
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
2.0
Režisūra
3.0
Kinematografija
7.0
Garso takelis
7.0
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
7.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles