Didysis kačių pabėgimas

Cats

Na, visų pirma, leiskite pradėti nuo to, kad PAGALIAU atsirado filmas, tinkantis kačių žmogui. Jau esame matę daugybę filmų apie šunų ir kačių kautynes, kur katės visada blogos, šunys visada laimi, jie žaidžia tinklinį, beisbolą ir panašiai… Ir štai filmas, kuriame katės. Jos nei piktos, nei siekiančios užvaldyti pasaulį. Animaciniame filme „Didysis kačių pabėgimas“ (angl. „Cats and Peachtopia“) katės bus vienas tų padarėlių, kuriuos norėsis paniurkyti ir turėti namuose. Bet, apie viską nuo pradžių!

Animacinė juosta visai šeimai „Didysis kačių pabėgimas“, pasakoja apie didžiulio miesto dangoraižyje gyvenančius du katinus – tėvą Murkių ir sūnų Mažių. Jų dienos, kaip ir daugumos naminių katinų, slenka pamažu, maloniai ir be jokių rūpesčių: augintiniai visuomet turi maisto, pro langą mato viso miesto gyvenimą ir jaučiasi saugiai savo aukštumoje esančiame bute, tačiau mažasis katinėlis niekada nebuvo mieste ir trokšta ištrūkti, pamatyti pasaulį, susipažinti su kiekviena egzistuojančia smulkmena. Tačiau visiškai priešingos mintys sukasi katino tėčio galvoje, kuris, dar ankstyvoje vaikystėje, susidūrė su pasauliu ir jo sunkumais. Jaunas, stiprus, smalsus ir gyvenimo dar nepažįstantis Mažius degte dega noru pamatyti platųjį pasaulį, o ypač – surasti paslaptingą, legendinį kačių rojų, apie kurį žino kiekviena suaugusi katė, tačiau nė viena nėra jo mačiusi. Nežinomybė nesustabdo smalsiojo kačiuko ir jis, pasigaminęs savadarbę raketą, pro langą išskrenda į platųjį pasaulį, ieškoti paslaptingojo kačių rojaus – Katlantidos. Vos kačiuko tėtis Murklius suvokia, kad mažylis iškeliavo į miestą ir kokie pavojai gresia sūnui, jis, kad ir labai bijodamas, pasiryžta vykti ieškoti sūnaus su kartu gyvenančia papūga. Gyvūnėliai patiria nemažai sunkumų keliaudami, sutinka kitus personažus ir iš arti pamato laukinės gamtos gyvenimą. Ar naminiai gyvūnai filme sugebės įveikti savo baimes? Ar Mažius ras Katlantidą ir jos paslaptis?

Dažniausiai, jeigu filmų aprašymų pabaigoje yra keliami retoriniai klausimai apie veikėjų likimą ir tai, ko galima tikėtis, manom, kad į juos galima atsakyti peržiūrėjus filmą. Bet ar įmanoma pilnai atsakyti į filmo „Didysis kačių pabėgimas“ klausimus, reikia pagalvoti. Tai animacinis filmas skirtas visai šeimai, labiau orientuotas į vaikų auditoriją, tačiau filme išsakytos mintys ir kai kurie parodyti vaizdai paliko nemažai klausimų. Sunku suvokti pagrindinę mintį – kas iš tiesų yra ta Katlantida ir ar taip siekę patekti į tą vadinamąjį „katinų rojų“ veikėjai, patekę ten, tiesiog miršta? Ar tai tiesiog vieta, kurioje jiems gera? Net peržiūrėjus filmą, sunku tiksliai suprasti, kas iš tiesų yra ta Katlantida, kadangi ir patys veikėjai apie tai kalba labai miglotai. Tačiau viso filmo metu, katinas tėtis Murklius savo sūnui pasakoja, kad jo mama yra kačių rojuje Katlantidoje, kas ir paskatina Mažių keliauti jos ieškoti. Tačiau vėliau paaiškėja, kad Mažiaus mama tragiškai žuvo, kai jis dar buvo mažytis. Tad viso filmo metu sunku suprasti, kokią mintį nori perteikti filmo kūrėjai su ta nuostabia vieta katėms, nes pabaigoje katinėlio mamos netektis ir katinų rojaus vieta absoliučiai nesusisieja šioje istorijoje. O visa tai lydi prie to, kad filme gausu spragų, kurios paliko nemažai neaiškumų ir po juostos peržiūrėjimo. Filmo pradžioje buvo rodoma ir katinų bei papūgos šeimininkė, jos ryšys su augintiniais. Tačiau kai tik augintiniai palieka namus, dingsta visi iš karto ir Katlantidos ieško net keletą dienų, nėra nė trumpo epizodo apie tai, kaip jų ieško šeimininkė, kaip ji jaučiasi. Na taip, istorija ne apie tai, tačiau nusikėlimas į absoliutų gyvūnų pasaulį ir užsimiršimą apie tai, kas vyksta namuose, pasirodė keista. Dar keisčiau tampa tai, kaip visa ši situacija susiklosto filmo pabaigoje. Mažius tiesiog nusprendžia nebegrįžti namo, o tėtis Murklius kartu su papūga keliauja atgal. Ir viskas čia vėl palieka daugybę klausimų. AR MAŽIUS MIRĖ??? Kas ir kodėl tai vyksta…

Daug dėmesio filme susilaukia mažytis stiklinis burbuliuko formos pakabutis ant katinėlio kaklo. Dėl jo Mažių, esantį toli nuo namų, ima vaikytis stiklo dirbinių meistras, kuriam tas pakabutis atrodo labai svarbus. Apie tai jau parodoma pačioje filmo pradžioje, kuri, tiesą sakant, yra viena gražiausių ir stipriausių mano matytų filmų įžangų. O, bet, tačiau. Pati idėja, kurią buvo galima išplėtoti su pakabuku ir pakvaišusiu stikliumi, vėl liko neišplėtota. Juostoje tepasakoma, kad pakabutis buvo meistro įkvėpimo šaltinis, o neturint įkvėpimo, nesiseka ir verslas. Vėliau parodoma, kad anksčiau, net ir turėdamas pakabutį bei mylimą katiną šalia, istorijos antagonistas patyrė nesėkmę. Tai kokia prasmė tuomet vaikytis mažytį katinėlį su tau jau seniai nebevertingu pakabučiu? Ir nuo čia galima keltis jau prie kitos minties, kad visas filmukas ganėtinai žiaurus. Čia dėl stiklo figūrų formų žudomi gyvūnai, Mažius vos nesudeginamas gyvas, o meškėnų mafija terorizuoja laukinėje gamtoje gyvenančius katinus. Kaip visa tai suvokti jaunajai auditorijai, aš nežinau, nes ir pati sunkiai suvokiau, kas vyksta.

Ir nors filmo „Didysis kačių pabėgimas“ siužetas yra labai silpnas, iš techninės pusės čia padirbėta tikrai neblogai. Kaip ir minėjau pradžioje, nuo pirmų akimirkų tuos katinus norisi turėti šalia ir niurkyti realybėje, kadangi jie pavaizduoti labai mieli ir gražūs. Daug dėmesio skirta visoms detalėms, kiekvienam megztuko pūkeliui. Į tokį vaizdą gera žiūrėti, o ir rodomi kraštovaizdžiai žavi. Kaip filmas skirtas visai šeimai, „Didysis kačių pabėgimas“ taip pat turi epizodų, kuriuos žiūrint susimąstai apie veikėjų santykį su savo artimaisiais, apie visos situacijos sudėtingumą ir tai, kaip veikėjai išgyvena patiriamus sunkumus. Apie tai susimąstyti privertė scena su ančių šeima, kurioje tėtis antinas leidžia ančiukams patiems susidurti su pavojais, padeda jiems ir palaiko juos. Tas vaizdas paskatina susimąstyti ir didįjį katiną Murklių, kurio santykiai su sūnumi buvo visai kitokie ir galbūt jie paskatino Mažių pabėgti iš namų.

Taigi, „Didysis kačių pabėgimas“ pasirodė kiek per didelis, nes galiausiai visa istorija nebuvo išplėtota tiek, kiek buvo įmanoma. Daugybė spragų pačioje juostos istorijoje neleidžia galutinai suprasti, kas įvyksta su vienais ar kitais veikėjais, kodėl įvykiai pasisuko taip, o ne kitaip. Be abejo, čia yra gerų minčių apie santykius, prisirišimą ir tai, kaip kiekvienas turim laisvę pasirinkti savo gyvenimo kelią. Bet perteikti šias mintis buvo galima ir paprasčiau, neapkraunant visko keliomis svarbiomis istorijomis, o labiau susitelkiant bei išpildant vieną. Filmas paliko kur kas daugiau klausimų nei atsakymų. Tačiau tai ne visada yra blogai, tad tikriausiai vertėtų nuspręsti jums patiems.

5.5
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
3.0
Režisūra
3.0
Kinematografija
5.0
Garso takelis
6.0
Techninė pusė
8.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles