Ukrainiečių režisierius Valerijus Todorkovskis pristato naujausią savo projektą „Didysis baletas“. Čia jis kviečia dirstelėti ir susipažinti, kaip atrodo pasaulio viena sakrališkiausių šokio kultūrų iš taip arti. Kas šiam filmui dar labiau prideda misteriškumo, jog visas veiksmas vyksta Didžiojo Maskvos – vieno autentiškiausio ir stipriausio operos ir baleto pasaulyje – teatro užkuliusiuose ir scenoje. Čia pagrindinėje istorijos scenoje atsiduria dvi mergaitės – Julija ir Karina. Kol Julija pradeda dėti primuosius baleto žingnelius vardan to, kad nereikėtų turėti reikalų su internatu už įvairiausias vagystes, Karina patogiai užsiima baletu kaip prabangaus gyvenimo hobiu. Tačiau kai šios dvi mergaitės iš visiškai skirtingų socialinių pasaulių susipažįsta – jos tampa tarytum vienu kūnu ir, įsikibdamos viena kitos, auga kaip talentingos šokėjos. Žinoma, kol, galiausiai, atsitinka…gyvenimas.

Šio filmo siužete tiesiog meistriškai persipina ne tik baleto pasaulio techniškumas ir detalės bei pastangų kaina, bet ir daug smulkyčių gretutinių istorijų, kurios, tarytum iš mažyčių srovelių, galiausiai suteka į vieną pulsuojančią istorją.  Čia rykšiais ir apskaičiuotais režisieriaus potėpiais baletas – kaip viena misteriškiausių pasaulio kultūrinių atšakų – yra tiesiog iškoduojamas: vidinės šokėjų rutinos, skausmas, aukos ir pastangos yra tarytum sudedamos centrifūgą ir didžiulių apsukų dėka atsikiriamos nuo pačios mistifikuotos baleto sąvokos. Būtent tai ir leidžia į baletą pažvelgti kaip į suprantamą fenomeną, o kartu ir suvokti, tik kokią mažytę neapčiuopiamo ledkalnio viršūnėlę mes matome scenoje.

Šis filmas nulipdytas taip, kad jį galima žiūrėti net neturint jokio intereso balete, tačiau po jo tikrai galima užsinorėti labiau susipažinti su šia kultūros atšaka. O tai, mano manymu, geriausias filmo rezultatas, kokį tik gali žiūrovas gauti (žinoma, net neįskaičiuojant patirto absoliutaus dvasinio katarsio). Čia nušvitimą gali rasti kiekvienas, kuris tik ieško kažko dvasiškai pilnatviško. Šis projektas tiesiog užpildo teigiama energija ir parodo, kad pačius saldžiausius vaisius atneša tik sunkus darbas ir visiškas atsidavimas.

Scenariniu atžvilgiu filmas nė kiek nenusileidžia siužetui. Čia baleto kompleksiškumas atsispindi taip pat gerai, kaip ir pateikiamas vizualiai: per išgyvenamus merginų pakilimus ir nuopolius, kylančias vidines aistras ir visas psichologines realijas. Dialogai dvasiškai sunkūs, puikiai sukalibruoti su siužetine atmosfera ir meistriškai išspinduliuojami pačių veikėjų. Čia nerasite kažko prėsko, sauso ar stringančio gerklėje: veikėjai pilnai išjaučia tai, apie ką kalba, o tai ir sukuria patį pačiausią autentiškumo potyrį.

Kalbant apie techninę filmo pusę, tai vienas tų projektų, ties kurių „techniškumu“ sustoti galima kiek ilgiau. Kalbėdamas apie techniškumą čia telkiuosi į patį šokio mechnizmo sudėtingumą. Kaip per premjerą sakė filme suvaidinusi Juliją lietuvaitė Margarita Simonova: „Tai menas, kurio realizavimui atiduodi pusę gyvenimo, tačiau juo džiaugiesi labai trumpai.“  Tad, žadą atimantys čia ne tik veikėjų kostiumai, bet ir fizinės pastangos baleto sąvoką padaryti kuo labiau apčiuopiamą jo nepažįstantiems, o kartu ir parodyti juo gyvenantiems, kiek daug jie atiduoda dėl savo tikslų.

Tad reziumuodamas galiu pasakyti, jog kinematografiškai – šis filmas yra išdirbtas iki pačių siūlių. Tai projektas, su kuriuo galite pradėti savo pažinimo kelionę į baleto pasaulį: nes tik žinodami, kokią gyvenimo kainą šie žmonės sumoka vardan savo įsitikinimų galėsite iš tiesų pajausti baleto dvasią. Atsiribojant nuo pačios baleto sąvokos, tai kartu ir nuostabi istorija apie kelionę į gyvenimo tikslą. Tad jeigu esate siela, siekianti dvasinio katarsio – būtent šis filmas yra tai, ką Jums reikėtų pamatyti.

8.5
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
9.0
Kinematografija
9.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
8.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti * Žiūrėti komentavimo taisykles