Šelmis-1. Žvaigždžių karų istorija

Rogue One: A Star Wars Story

Koks puikas laikas gyventi „Žvaigždžių karų“ gerbėjams! Iki pat 2020 metų kasmet sulauksime vis naujos istorijos iš galaktikos toli toli. Šie metai ne išimtis – kosminių nuotykių gerbėjai gavo išankstinę kalėdinę dovaną – pirmąjį „Žvaigždžių karų“ šalutinį projektą „Šelmis-1. Žvaigždžių karų istorija“ (angl. „Rogue One: A Star Wars Story“).

Prieš daug metų Džin (akt. Felicity Jones) tėvas Galenas Erso (akt. Madsas Mikkelsenas) buvo prievarta paimtas dirbti Imperijai. Po daugelio metų mergina kartu su sukilėliais turi galimybę pavogti pavojingiausio visoje visatoje ginklo – „Mirties žvaigždės“ – planus ir sunaikinti jį smogiant ten, kur Džin tėvas paliko silpnąją vietą. Sukilimo dalyviai nori sugrąžinti viltį visų planetų gyventojams, o jų planus stengsis sužlugdyti Imperijos valdžia – direktorius Krenikas (akt. Benas Mendelsohnas), Tarkinas (akt. Guy‘us Henry‘is) bei, žinoma, galingasis tamsos valdovas Dartas Veideris (veikėją fiziškai vaidino Spenceris Wildingas ir Danielis Naprousas, o įgarsino legendinis Jamesas Earlas Jonesas).

Filmas nusipelnė pagyrų, nes sugebėjo suderinti savyje naują istoriją, kitokį pasakojimo būdą ir „Žvaigždžių karų“ nuotaiką. Dėl šių priežaščių juosta turėtų likti patenkinti ir tie, kurie norėjo naujo požiūrio į galaktiką, ir tie, kuriems tiesiog patinka „Žvaigždžių karai“.

Prie šiek tiek kitokio požiūrio į mums jau pažįstamą pasaulį prisidėjo tai, kad „Šelmis-1“ tikriausiai yra arčiausiai karinio filmo žanro nei kitos „Žvaigždžių karų“ serijos dalys. Nors šiame filme veikėjai yra be galo svarbūs, apie juos pakalbėsime vėliau, tačiau pats svarbiausias čia yra pasipriešinimo judėjimas. Tai grupė žmonių, norinčių sutekti viltį galaktikos gyventojams ir išlaisvinti juos nuo žiaurios Imperijos despotijos. Įdomus yra šių dviejų jėgų konflikto panašumas į mūsų istoriją. Imperiją galime prilyginti didiesiems praėjusio amžiaus diktatūriniams režimams, o galaktikos sukilėliai yra kosminė įvairių šalių pasipriešinimo ir partizaninių judėjimų interpretacija. Ar mes kalbėtume apie La Résistance, ar apie mūsų miško brolius, ar „Žvaigždžių karų“ sukilėlių aljansą, visų jų tikslas buvo tas pats – išlaisvinti savo žmones nuo diktatūros. Galime teigti, kad žmonijos istorijos aidas kosminėse platybėse irgi yra viena iš „Žvaigždžių karų“ fenomeno prežasčių. Džiugu, kad kompanijos „Disney“ ir „Lucasfilm“ nusprendė pirmąjį šalutinį projektą skirti vienam iš svarbiausių elementų „Žvaigždžių karų“ visatoje – sukilėliams. Toks filmas verčia susimąstyti ir apie istoriją, ir apie dabartinę mūsų pasaulio padėtį, ypač po susišaudymo scenos Džados mieste, kurio vaizdai priminė dabar karo niokojamą Alepo miestą ar dar visai neseniai konfliktą išgyvenusią Čečėnijos sostinę Grozną.

Įvairiaspusiškai įdomūs ir skirtingi personažai visada buvo „Žvaigždžių karų“ arkliukas. „Šelmis-1“ taip pat nėra taisyklės išimtis. Filme mes susipažįstame su palete įdomiausių veikėjų. Džin Erso yra stipri moteris protagonistė. Ji ryžtinga, atkakli ir nuovoki. „Oskaro“ laureatės Felicity Jones įkūnijama veikėja buvo kiek brutalesnė už princesę Lėją, bet kiek švelnesnė už „Terminatoriaus“ Sarą Konor ar „Svetimo“ Elen Ripli. Toks aukso viduriukas. Alano Tudyko įgarsintas robotas K-2S0 taip pat turėtų tapti vienu iš „Žvaigždžių karų“ gerbėjų numylėtiniu. Visiškai išskiriantis iš kitų mechaninių sagos veikėjų, pasižymintis ciniškumu ir sarkazmu. Šis droidas buvo vienas geriausių filmo elementų, privertęs ir juoktis, ir ploti. Beizas ir Čirutas gal kiek ir atrodė pasiskolinti iš kokio nors Honkonge sukurto veiksmo filmo, bet jie taip pat suteikė istorijai šarmo. Galbūt tik Diego Lunos įkūnijamas Kasianas Andoras buvo jau tūkstantį kartų matytų veikėjų kopija, tačiau gerai parašytas scenarijus bei dialogai nesutrukdė ir jam gerai pasirodyti filmo kontekste.

Filmo antagonistai taip pat atrodė solidžiai. Tarkino grėsmingumą visi prisimename dar iš pirmojo sagos filmo. „Mirties žvaigždės“ direktorius Krenikas buvo naujas oro gūsis „Žvaigždžių karų“ piktadarių plejadoje – garbėtroška, save mylintis asmuo, kuriam ne visada pavyksta taip, kaip jis nori, tad kartais atrodo kaip šioks toks nevykėlis. Ir, žinoma, „Šelmyje-1“ pasirodo ir bauginantis Dartas Veideris. Jo nebuvo daug, tačiau jo pasirodymo scenos buvo vienos efektingiausių visame filme.

Žinoma, veikėjai nebūtų tokie puikūs, jei juos vaidinančių aktorių pasirodymai nebūtų geri. Solidžiai atrodė Felicity Jones, Diego Luna, Madsas Mikkelsenas, Donnie‘is Yenas, Rizas Ahmedas ir Jiangas Wenas. Direktorių įkūnijantis Benas Mendelsohnas kartais gal ir persistengė su isterijos priepuoliais. Nedaug pamatėme Foresto Whitakerio, tačiau jo pasirodymas paliko dvejopus jausmus. Šio aktoriaus sugebėjimais abejoti tikrai neverta, tačiau jo įkūnijamo So Gereros aš iki galo ir nesupratau. Veikėjas atrodė šiek tiek nerimtai ir nežinia, ar čia buvo scenarijaus trūkumas, ar aktoriaus sprendimas taip įkūnyti personažą.

Jei kalbėtume apie techninę filmo pusę, tai ji tiesiog žiba. Puikūs specialieji efektai ir amą atimantys kosmoso vaizdiniai. Tačiau įspūdingiausiai padirbėta prie Tarkino veikėjo. Filme jis atrodė taip pat, kaip ir 1977 metų pirmojoje „Žvaigždžių karų“ dalyje. Nė diena nepasenęs! Įsivaizduokit mano nuostabą, kai sužinojau, kad beveik prieš 40 metų Tarkiną suvaidinęs Peteris Cushingas jau yra miręs daugiau nei 20 metų. Ar toks aktoriaus Guy‘aus Henry‘io veido suvienodinimas su Peterio Cushingo buvo būtinas, atsakykite patys sau. Tačiau negalime nuneigti stulbinančio darbo kompiuteriu.

Muzikinis filmo takelis buvo įprastas ir panašus į kitus kosminės sagos filmų takelius. Jeigu jūs „Žvaigždžių karus“ mylite ir dėl muzikos, jūs liksite patenkinti, tačiau jeigu norėjote kažko naujo, deja, turėsiu jus nuvilti.

„Šelmis-1“ yra kokybiškas filmas ir man, kaip kino gerbėjui, džiaugsmą kelia ir tai, kad už jo režisūrą atsakingas buvo Garethas Edwardsas. 2014 metais jis mums pateikė kokybišką, įdomią, tačiau kitokią „Godzilos“ (angl. „Godzilla“) interpretaciją, o dabar atnešė naujų vėjų ir į „Žvaigždžių karų“ sagą. Smagu, kad Holivude kelią skinasi dar vienas įdomus ir kokybę užtikrinantis režisierius.

„Šelmis-1. Žvaigždžių karų istorija“ yra puikus potyris kine. Filmas turėtų patikti ir užkietėjusiems sagos gerbėjams, ir žmonėms, kurie tikėjosi kažko naujo iš galaktikos toli toli. Įdomūs veikėjai, solidi aktorių vaidyba ir kvapą gniaužiantys specialieji efektai užtikrina, kad „Šelmis-1“ yra vienas geriausių šių metų nuotykių filmų, kurį būtina pamatyti kine.

9.2
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
9.0
Režisūra
10
Kinematografija
9.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
10
Aktoriai
9.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. Tomas / 2016 gruodžio 19

    Na tikiuos nebus dar viena komedijos dalis kaip praejusi karta…

  2. edv / 2016 gruodžio 19

    geda pasakyti, bet nesu mates nei vienos star warsu dalies :))) tai norejau paklausti ar verta butu sia dali ziureti jeigu nesu mates pries tai daliu jokiu ?

  3. Vytautas / 2016 gruodžio 19

    Verta.
    Gal net labai geras startas, ir peržiūrėjęs šitą dalį iškart griebk nuo IV, t.y. pirmosios 1977 m. dalis, kurioje kaip tik ir tęsis istorija.

  4. Žygius / 2016 gruodžio 19

    Filmas tikrai neblogas ir turintis stiprų emocinį užtaisą, tikrai grąžinantis į senuosius SW laikus, skirtingai nei 7 dalis. Kas patiko – aliuzija į senuosius SW filmus tiek garsu, tiek sukilėlių ir imperijos naudojamomis technologijomis, tiek ir veikejais.
    Kaip visada lengviausia pasakyti kas užkliuvo:
    1. Filmas atrodo lėkštas siužeto prasme, jei Lukaso 2000-aisiais sukurtos priešistorės dalys stebino ir žavėjo veikėjų, ateivių ir planetų gausybe ir išskirtumu, čia viskas paprasta – karštovaizdis – dykumos, kalnai ir galiausiai „havajai“ su palmėmis ir žydra jūra, nėra jausmo, kad stebi vaizdus planetose, esančiose kitose galaktikose, tas pats su gyventojais, 99 proc. humanoidai, kurių buitis niekuo nestebina, o jei ir yra parodomi kitų rasių ateiviai jie visi primygtinai aprengti ir elgiasi kaip žmonės, šiuo atveju Lukasas buvo daug idomesnis ir originalesnis.
    2. Jaučiamas režisieriaus „skūpumas“ žiūrovo atžvilgiu, jei jau Disney išsipirkto SW teises, tai lai ir naudojasi legendiniais veikėjais ir technika į valias, dabar parodomi 3 AT-AT, 1 AT -ST , vienas aklas „džedajus“ ir begalė baltų „stormtrūperių“ ir purvinų sukilėlių….. Kodėl šiais laikais nebuvo galima prištampuoti daugiau kovos mašinų, kodėl neparodė kokios nors gigantiškos gamyklos, gaminančios AT-AT walker’ius puolimo, kodėl nebuvo paimta absoliučiai niekas iš priešistorės dalių, juk tai būtų dar labiau sujungę originaliąja ir priešistorės trilogijas… Juk dabar ne 80-ieji ir nereikia AT-AT walker’ių ar Stardestroier’ių gaminti iš kartono. Labai trūko ekrano laiko originaliosios trilogijos veikėjams, jei jau atkūrėte skaitmeninius Tarkiną ir Lėją, tai ir duokite jiems ekrano laiko, o ne kelias scenas, likusį laiką uzpildydami visiškai banaliais naujaisiais Kinijos „herojais“.
    3. Tai tikrai nėra karinis filmas ir visiškai neaišku kodėl tas taip akcentuojama… Kai kalbama apie karinį filmą aš įsivaizduoju „Gelbstint eilinį Rajaną“ ar bent jau „Furry“ tik su lazeriais ir stormtrūperiais, o gaunasi, bent jau finaliniame mušyje kažkas panašaus į X-men Pirma klasė ar Men in Black 3 mūšius atogražose. Nėra jokio epiškumo, naturalumo ar tragizmo, ir tik paskutinė scena kažkiek gelbsti situaciją.
    4. Dartas Veideris. Ne, su juo viskas gerai, ir visas filmas galėtų būti skirtas tik jam. Nuvilia Jacko Earlo Johnso įgarsinimas… Taip tai tikrasis Veiderio balsas, bet jam kažko trūksta, jis atrodo tylus, negrėsmingas, nederantis su veikėju… Gal tiesiog aktorius tam jau per senas… Taip pat labai erzina aiškus kalbėjimo ir kvėpavimo sinchronizavimo nebuvimas.

    Ar rekomenduočiau pažiūrėti? Tikrai taip!

  5. Vytautas / 2016 gruodžio 20

    Man scena Su Dartu Veideriu – epinė ir pati geriausia, tiesiog šiurpuliukai nugara prabėgo. Pasijautė visa vilano didybė… ne tai kai praeitų metų tas juokdarys (net nepamenu, koks jo vardas, bet žinantys supras)