Juodojo vanago žūtis

Black Hawk Down

Amerikietiški kariniai filmai dažnai pasižymi aukštu parengimo lygiu ir kaltinimu propaganda. „Juodojo vanago žūtis“ yra turbūt vienas iš ankščiausių ir geriausiai žinomų karinių filmų. Jei girdėjai apie tokią šalies formos paplavų duobę kaip Somalis, gali ir žinoti, kad 90-aisiais amerikiečiai ten turėjo šiek tiek problemų. „Juodojo vanago žūtis“ yra kaip tik apie tas pramogas.

Nuo 1969 iki 1991 Somalį valdė Marksistinė-Leninistinė chunta. Kaip tik 1991 m. viskas nusivertė nuo bėgių, politiniai pasipriešinimo judėjimai galiausiai užleido vietą klanams, o vėliau – islamistinėms grupuotėms, ir štai šis vakarėlis vyksta iki pat šių dienų. Tuo metu, 1993-aisiais, JAV turėjo karių kontingentą, vykdantį Jungtinių Tautų misiją. Jų planas buvo – prigriebti vieną iš klanų vadų. Todėl labai gudrios operacijos metu kariai turėjo sraigtasparniais nuskristi į sostinės Mogadišu centrą. Delta pajėgos prigriebs taikinį, Reindžeriai saugos perimetrą, atvažiuos džipų ir sunkvežimių konvojus, išveš kalinius ir viskas baigsis per valandą. Visgi neišdegė, todėl ir turime filmą.

Nors individualius veikėjus vardinti beprasmiška, reikia pastebėti, kad filmas žaižaruoja žvaigždžių ir šiaip matytų veikėjų gausa. Keisčiausia, turbūt, išvysti jauną Orlando Bloomą, kurio niekaip nesusietum su karo filmais. Taip pat smagu pastebėti Tomą Hardy‘į pirmame vaidmenyje ir Nikolajų Coster-Waldau prieš jam išgarsėjant seriale, kurio veikėjų vardų niekas neatsimena*. Labiausiai išsiskiria Tomas Sizemore‘as (pagal IMDB gausiai vadininantis filmuose, kurių negirdėjai), nuolatinis „taigi čia tas“ Williamas Fichtneris ir Ericas Bana savo pirmame vaidmenyje gavęs būti stoišku Delta pajėgų kariu, specialesniu nei kiti specai ir vienam pagrindinių veikėjų nuolat dėstančiu apie karo realybę. Aktorių vaidyba skųstis negali, nors daugumą ne specų atskirti yra sunkoka. Kas galėjo pagalvoti, kad uniformos ir plikai skustos galvos suvienodina žmones!

Gražiai nufilmuota ta kruvina ir purvina realybė. Sunku pasakyti, ar tai tas filmas, pasmerkęs visus vėliau būsimus karo filmus (ir žaidimus) pilkiems tonams, bet panašu, kad taip. Tuo tarpu, turint minty JAV kariuomenės bendradarbiavimą ir visokių karinių žaislų pilna – karts nuo karto kas nors pasiskundžia internete, kad vienas ar kitas šautuvas ne toks. Labai gerai, nes tų laikų kompiuteriniai efektai nėra patys geriausi ir akivaizdžiai matyti, kur jie naudojami. Laimei, tai pasitaiko retai ir dažniausiai dūmų pavidalu.

Štai veiksmas – kiek chaotiškas. Sprogstančios RPG granatos žeria kibirkštis ir svaido kareivėlius, kraujas liejasi apylaisviai (amerikiečiai žūsta dažniausiai be monologų) ir sužiūrėti kas ką nušovė sunkoka. Tačiau labai lengva atskirti amerikiečius nuo kalašnikovais ginkluotų somaliečių ir tuo galime džiaugtis. Be to, 2001 dar kaip ir nebuvo išrastas shakycam, tad nelabai gresia pasigauti epilepsiją.

Pats užaugau žiauriose interneto gatvėse, tad man sunku matuoti emocinį įsijautimą į filmą. Tačiau tris kartus braukęs ašaras nuo merginos skruosto galiu pasakyti, kad filmas nėra buka propaganda, šlovinanti karą ir JAV karines pajėgas. Neatrodo nei karas lengvas ar perdėm šlovingas, nei JAV kariuomenė titanas, pilnas nesužeidžiamų supermenų. Sraigtasparniai dūžta (na, nors tai nėra neįprasta, sraigtasparniai dūžta kiekviename filme, kuriame pasirodo), atsitiktinės kulkos kapoja reindžerius, vyrai gūžiasi griuvenose, o somaliečiai galiausiai net specus patiesia. Nemažai savų praradę, bet patiesia. Kruviniausias JAV mūšis nuo Vietnamo laikų, visgi!

„Juodojo vanago žūtis“ yra geras karinis filmas. Ridley Scott nepersistengė su propaganda, karinis bendradarbiavimas atsipirko, o filmas pilnas vienu ar kitu metu pripažintų ir pažįstamų veidų. Taip, yra atitrūkimo nuo istorinės realybės, bet jis nėra toks reikšmingas, kaip pasitaiko kituose filmuose, o ir pažiūrėję atsiversite bent Vikipediją, tad niekas nenukentės.

*Sostų žaidimas

8.3
Recenzijos autoriaus įvertinimas:
Scenarijus
8.0
Režisūra
8.0
Kinematografija
8.0
Garso takelis
8.0
Techninė pusė
9.0
Aktoriai
9.0
* - Techninėje pusėje vertiname: specialiuosius efektus, montažą, dekoracijas, garso montažą, 3D.

Komentarai

  1. komentatorė / 2015 spalio 17

    Nuo ‘naujųjų laikų’ kino pradžios man tai buvo toks ‘bajevikas’, kai pasakiau: „geriausias kokį esu mačiusi“.